Partnerzy portalu

Tak ma wyglądać nauczanie zdalne w tym roku szkolnym. Jest rozporządzenie

 • pt
 • 13 września 2022 - 10:50
Tak ma wyglądać nauczanie zdalne w tym roku szkolnym. Jest rozporządzenie
Dyrektor może także w uzasadnionych przypadkach czasowo zmodyfikować zakres treści nauczania (fot.pexels)
W przypadku zawieszenia zajęć stacjonarnych na okres powyżej dwóch dni dyrektor placówki ma obowiązek zorganizować zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – przewiduje rozporządzenie w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
 • Dyrektor może także w uzasadnionych przypadkach czasowo zmodyfikować zakres treści nauczania.
 • Rozporządzenie określa warunki organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
 • W uzasadnionych przypadkach dyrektor może dopuścić prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut.

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 2 września 2022 r. w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Czytaj: Protest nauczycieli wszystkich zaskoczy

Rozporządzenie określa szczegółowe warunki organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach i placówkach, w przypadku zawieszenia zajęć, o którym mowa w art. 125a ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.

Nauka zdalna (fot. Pixabay)
Nauka zdalna (fot. Pixabay)

W myśl tego artykułu „zajęcia zawiesza się, na czas oznaczony, w razie wystąpienia na danym terenie: zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych, temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów, zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,  nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów innego niż określone w punktach 1 -3”.

W przypadku zawieszenia zajęć stacjonarnych na okres powyżej dwóch dni dyrektor placówki ma obowiązek zorganizować zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Konsultacje z nauczycielem

Dokument zakłada również, że w ramach organizowania zajęć na odległość przez okres powyżej 30 dni dyrektor szkoły zapewnia uczniom i rodzicom możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym dane zajęcia edukacyjne.

Zajęcia na odległość mają być organizowane z uwzględnieniem:  

 • równomiernego obciążenia uczniów zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia;
 • zróżnicowania zajęć w każdym dniu;
 •  łączenia przemiennego kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia;
 • konieczności zapewnienia bezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki zajęć.

Dokument przewiduje, że czas zajęć to 45 minut. W uzasadnionych przypadkach dyrektor może dopuścić prowadzenie zajęć w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut, a w przypadku zajęć prowadzonych w przedszkolu i innej formie wychowania przedszkolnego – w czasie nie krótszym niż 15 minut i nie dłuższym niż 45 minut. 

Dyrektor może także w uzasadnionych przypadkach czasowo zmodyfikować zakres treści nauczania.

DO POBRANIA
Rozporządzenie w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
207.07 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE79

 • A nie? 2022-10-03 18:18:22
  Nieprawda kto chce ten moze a za lenistwo sie placi+ egzamin w 8 klasie to jeszce nic poczekaj na mature/egzaminy zawodowe
 • A nie? 2022-10-03 18:15:55
  Ach zdalne cudny okres czasu ;)
 • Nauczycielka 2022-10-01 09:35:42
  Nauczycielom nikt nie dokłada do sprzętu. Nawet nie mogą wypożyczyć że szkoły , bo dla nich nie ma, tylko dla uczniów.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!