Partner portalu

Tak mają wyglądać egzaminy ósmoklasistów

Tak mają wyglądać egzaminy ósmoklasistów
Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty jest ogłaszana nie później niż do dnia 20 sierpnia (fot. mat. prasowe)
Ministerstwo Edukacji i Nauki znowelizowało rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Rozporządzenie szczegółowo określa zasady organizacji egzaminu i obowiązki dyrekcji szkół.
 • Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty jest ogłaszana nie później niż do dnia 20 sierpnia.
 • Przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty przewodniczący zespołu egzaminacyjnego sprawdza, czy materiały egzaminacyjne nie zostały naruszone.
 • Protokoły zbiorcze okręgowa komisja egzaminacyjna przechowuje przez okres 2 lat, licząc od dnia przekazania szkołom zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.

W Dzienniku Ustaw ukazało się znowelizowane rozporządzenie (treść w dziale "Multimedia" pod artykułem) w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.

Dokument określa szczegółowe warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty dla uczniów szkoły podstawowej, słuchaczy szkoły podstawowej dla dorosłych oraz uczniów szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.

Czytaj: 100 mln zł dla placówek niepublicznych w programie "Inwestycje w szkole"

Jak zakłada nowela informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty  jest ogłaszana nie później niż do dnia 20 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty.

Obserwatorami egzaminu ósmoklasisty mogą być:

 • pracownicy urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;
 • przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych;
 • przedstawiciele organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego szkołę, uczelni, placówki doskonalenia nauczycieli i poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, posiadający upoważnienie dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

W skład zespołu nadzorującego wchodzi musi co najmniej dwóch nauczycieli, z tym że co najmniej jeden jest zatrudniony w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin.

Materiały egzaminacyjne

Przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek zespołu sprawdza, czy materiały egzaminacyjne nie zostały naruszone.

W przypadku stwierdzenia, że zostały naruszone, przewodniczący zawiesza egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu i powiadamia o tym dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Ten z kolei informuje przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego lub upoważnionego przez niego członka tego zespołu o dalszym postępowaniu. Informację o zawieszeniu egzaminu ósmoklasisty oraz podjętych działaniach zamieszcza się w protokole zbiorczym.

Zespół egzaminacyjny

Rozporządzenia zakłada, że przewodniczący zespołu egzaminatorów ma obowiązek  uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez okręgową komisję egzaminacyjną przed sprawdzaniem prac egzaminacyjnych uczniów, kieruje pracą zespołu egzaminatorów, w szczególności przeprowadza szkolenia egzaminatorów w zakresie sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych uczniów, organizuje i nadzoruje pracę egzaminatorów.

Przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek zespołu sprawdza, czy materiały egzaminacyjne nie zostały naruszone (fot. mat. prasowe)
Przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek zespołu sprawdza, czy materiały egzaminacyjne nie zostały naruszone (fot. mat. prasowe)

Sporządza także protokół sprawdzania prac egzaminacyjnych, który zawiera oznaczenie egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu, imiona i nazwiska egzaminatorów, liczbę prac egzaminacyjnych sprawdzonych przez poszczególnych egzaminatorów.

Prace egzaminacyjne uczniów: zeszyty zadań egzaminacyjnych, karty odpowiedzi lub karty rozwiązań zadań egzaminacyjnych, a także wykazy oraz kopie zaświadczeń dotyczących uczniów przechowuje okręgowa komisja egzaminacyjna przez okres 6 miesięcy, licząc od dnia przekazania szkołom zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty określonego w komunikacie w sprawie harmonogramu.

Czytaj też: Będą zmiany w zasadach dotyczących organizacji matur

Protokoły zbiorcze okręgowa komisja egzaminacyjna przechowuje przez okres 2 lat licząc od dnia przekazania szkołom zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.

W myśl rozporządzenia dyrektor szkoły ma obowiązek umożliwić osobom upoważnionym przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej lub dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej przeprowadzenie na terenie szkoły próbnego zastosowania materiałów egzaminacyjnych w postaci propozycji zadań egzaminacyjnych oraz ich zestawów do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty.

DO POBRANIA
Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty
269.21 KB format pliku: PDF
TAGI
KOMENTARZE2

 • Julka 2022-08-17 18:32:36
  Dla zabawy
 • Niki 2022-08-10 08:00:21
  Po co tak stresować dzieci tymi egzaminami?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!