Tematy matur mogły wyciec. Dyrektor CKE zawiadamia policję

Tematy matur mogły wyciec. Dyrektor CKE zawiadamia policję
Według mediów do ewentualnego przecieku tematów maturalnych mogło dojść na Podlasiu. (fot. shutterstock)
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik zawiadomił w środę policję o ewentualnym przecieku tematów maturalnych z arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego na poziomie podstawowym.
  • CKE otrzymała kilka informacji ze skanami z Google Trends. Widać, że we wtorek rano poszukiwana była fraza ambicje Lalka, czyli słowa klucze z jednego z wypracowań - wyjaśnił Marcin Smolik.
  • Zdaniem MEiN informacje o przeciekach to "doniesienia medialne, które wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb".
  • Do egzaminów maturalnych w tym roku przystąpiło około 270 tys. tegorocznych absolwentów i około 95 tys. absolwentów z poprzednich lat.

We wtorek rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęły się matury. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów. Po jego zakończeniu Interia.pl podała informację, że mogło dojść do przecieku treści egzaminu.

Szef CKE już we wtorek zapowiedział złożenie na policji zawiadomienia w tej sprawie.

- Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy kilka jednakowych informacji: skany z Google Trends, na których jest pokazane, że dziś po godzinie 7.30 poszukiwana była fraza "ambicje Lalka", czyli słowa klucze z jednego z wypracowań - powiedział wówczas Smolik. Zaznaczył, że na razie trudno ustalić wiarygodność tej informacji.

- Na podstawie tej informacji trudno na razie powiedzieć, czy był przeciek, czy nie. Mamy wątpliwości, więc przekazujemy sprawę do wyjaśnienia policji - powiedział.

MEiN: należy to sprawdzić

Komentując tę sprawę rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska wskazała, że to "doniesienia medialne, które wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb". - W takiej sytuacji dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej składa zawiadomienie na policję, aby wyjaśnić sprawę - dodała.

Poinformowała też, że w tym roku wprowadzono zmiany w procedurze wydawania i przyjmowania arkuszy.

- Obecnie dyrektorzy szkół muszą przyjmować arkusze w towarzystwie drugiego członka zespołu egzaminacyjnego. A wydając je przewodniczącym zespołów nadzorujących, mają obowiązek pokazać list przewozowy członkom zespołu i przedstawicielowi uczniów. W liście jest informacja, ile dokładnie pakietów zostało dostarczonych do danej szkoły. Osoby, które uczestniczą w przekazaniu arkuszy, muszą na piśmie potwierdzić tę liczbę pakietów - podała.

Według mediów do ewentualnego przecieku tematów maturalnych mogło dojść na Podlasiu.

W środę dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Agnieszka Muzyk poinformowała PAP, że we wtorek egzamin maturalny z języka polskiego w Podlaskiem rozpoczął się bez incydentów i przebiegał spokojnie. Podkreśliła, że arkusze egzaminacyjne do szkół w regionie dotarły nienaruszone i kompletne. OKE w Łomży zasięgiem obejmuje woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie.

Ambitna "Lalka"

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mieli wybór między napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów a analizą tekstu poetyckiego.

Pierwszy z tematów rozprawki brzmiał: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu +Lalki+ Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury", a drugi: "Miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu +Ziemi obiecanej+ Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury".

Maturzyści, którzy wybrali trzeci z tematów interpretowali wiersz Beaty Obertyńskiej "Strych".

Wszystko zgodnie z planem

- Po dwóch dniach egzaminów maturalnych można powiedzieć, że wszystko idzie zgodnie z planem, skomentował tymczasem minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.  Zaznaczył, że egzaminy, poza incydentami, które zdarzają się każdego roku, miały spokojny przebieg.

Czytaj też: Matura 2021: Na matematyce m.in. funkcje i figury geometryczne. Jest arkusz

Do egzaminów maturalnych w tym roku przystąpiło około 270 tys. tegorocznych absolwentów i około 95 tys. absolwentów z poprzednich lat.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!