Terminy egzaminów maturalnych i ósmoklasisty nie są zagrożone

Terminy egzaminów maturalnych i ósmoklasisty nie są zagrożone
Według ministra Przemysława Czarnka powrót uczniów do szkół jest możliwy, ale mocno uwarunkowany sytuacją epidemiczną w kraju (fot. MEiN)
- Nie ma dziś żadnych przesłanek, żeby przewidywać jakikolwiek inny termin egzaminu maturalnego i egzaminu ósmoklasisty aniżeli zaplanowane terminy majowe – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji z okazji rozpoczęcia matury próbnej. – Oczywiście pod warunkiem, że nie zmieni się drastycznie sytuacja związana z pandemią koronawirusa – dodał. Jednocześnie zapewnił, że do tego czasu wszyscy nauczyciele będą zaszczepieni.
  • Według ministra Przemysława Czarnka nie ma powodu, by wyznaczone na maj terminy egzaminów maturalnych i ósmoklasisty miały być zmienione.
  • Już w piątek MEiN ruszy z programem wsparcia sportowego dla uczniów, a w kolejnych tygodniach - psychologicznego i merytorycznego.
  • Szczepienia nauczycieli przebiegają bardzo sprawnie i wszystko wskazuje na to, że do 10 marca wszyscy chętni nauczyciele zostaną zaszczepieni pierwszą dawką szczepionki AstraZeneca.

Podczas konferencji z okazji pierwszego dnia próbnych egzaminów maturalnych minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił, że wyznaczone na maj terminy egzaminów maturalnych i ósmoklasisty nie będą zmienione.

- Nie ma dziś żadnych przesłanek, żeby przewidywać jakikolwiek inny termin egzaminu maturalnego i egzaminu ósmoklasisty aniżeli zaplanowane terminy majowe – powiedział.

- Oczywiście gdyby pogarszała się sytuacja epidemiczna w Polsce i na świecie i zagrażało to życiu i zdrowiu mieszkańców naszego kraju, to wtedy będziemy podejmować decyzje adekwatne, ale dzisiaj ich nie ma - mówił minister.

W trakcie konferencji minister Czarnek w sposób mniej lub bardziej precyzyjny odpowiedział na szereg istotnych pytań. Zapewnił m.in., że możliwy jest powrót uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do nauczania stacjonarnego.

Można by z tego wnioskować, że powrót ósmoklasistów i maturzystów jest 100-proc. pewny, ale tego akurat minister nie powiedział. Zastrzegł natomiast od razu, że będzie to zależało od sytuacji epidemicznej w kraju.

Jego zdaniem możliwy jest też powrót studentów, „przynajmniej w trybie hybrydowym – a więc częściowo zdalnym i częściowo stacjonarnym jeszcze w tym semestrze letnim”. Nie powiedział jednak, czy miałoby to dotyczyć uczelni w całym kraju czy tylko tych wybranych. Nie powiedział też, jak to się ma do informacji, że do końca roku akademickiego studenci będą się uczyć zdalnie, oczywiście gdy chodzi o zajęcia teoretyczne.

Minister Przemysław Czarnek podtrzymał natomiast prognozowaną datę zaszczepienia wszystkich nauczycieli do 10 marca.

– Możemy zakomunikować, że do tego momentu zaszczepiono już 330 tys. nauczycieli szkół podstawowych, przedszkoli, szkół ponadpodstawowych i nauczycieli akademickich, których wśród całej grupy nauczycieli jest zaledwie 9 proc. Zatem z grupy 545 tys. nauczycieli chętnych do zaszczepienia większość przyjęła już pierwszą dawkę szczepionki. To pozwala nam podtrzymać deklarację, że do 10 marca niemal wszyscy nauczyciele zastaną zaszczepieni pierwszą dawką AstraZeneca – stwierdził.

Minister Czarnek odniósł się również do szczepień pracowników administracyjnych szkół, stwierdzając, że ich rejestracja została chwilowo wstrzymana, ze względu na konieczność zaszczepienia nauczycieli w pierwszej kolejności. Ale i ta grupa te szczenienia się odbędą, bo oni są w pierwszej grupie. 

Trzy programy wsparcia

Minister zapowiedział też, że w piątek (5.03) rozpocznie się realizacja pierwszego spośród trzech programów, które mają poprawić kondycję psychofizyczną uczniów osłabioną w wyniku nauki zdalnej, a mianowicie program poprawy kondycji dzieci i młodzieży, który został przygotowany przez wszystkie akademie wychowania fizycznego w Polsce.  

- W kolejnym tygodniu przedstawimy program pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży z naszych szkół, a w następnym program wsparcia merytorycznego w szkołach podstawowych –

Ma on polegać na tym, że kiedy już dzieci wrócą do szkoły, będzie można im zorganizować zajęcia uzupełniające.

Podkreślił przy tym, że w przygotowaniu jest już czwarty program wsparcia.

Próbny egzamin

Według informacji ministra Czarnka do próbnej matury przystąpiło ok. 50 proc. szkół, najwięcej w woj. małopolskim.

- Egzamin przeprowadzany jest stacjonarnie, pomimo pandemii koronawirusa, oczywiście w pełnym reżimie sanitarnym– powiedział.

Podkreślił przy tym, że możliwe jest także przeprowadzenie tego egzaminu w trybie zdalnym.

W tym roku do egzaminu maturalnego zgłosiło się 270850 uczniów liceów ogólnokształcących i techników. Do egzaminu przystąpi również około 30 tys. absolwentów szkół średnich z lat poprzednich.

Dyrektor CKE Marcin Smolik przedstawił harmonogram matury próbnej (fot. MEiN).
Dyrektor CKE Marcin Smolik przedstawił harmonogram matury próbnej (fot. MEiN).

Jak podkreślił Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, egzamin próbny ma za zadanie oswojenie się młodzieży z sytuacją egzaminacyjną oraz zbadanie stanu przygotowania do właściwych egzaminów. Ma wskazać obszary wiedzy, które wymagają jeszcze opanowania lub powtórzenia.

W związku z tym niewskazane jest stawianie ocen za sposób jego zdania. Egzamin potrwa do 16 marca. Jest on dobrowolny zarówno dla ucznia, jak i szkoły. Wielu dyrektorów zdecydowało, że stacjonarnie przeprowadzą tylko egzaminy z podstawowych przedmiotów. Pozostałe zaś zdalnie.  

Egzaminy próbne dla ósmoklasistów rozpoczną się 17 marca i przez kolejne trzy dni uczniowie będą pisać testy z języka polskiego, matematyki (18.03) oraz języków nowożytnych (19.03). Podobnie jak w przypadku matury próbnej egzamin ten może być przeprowadzony stacjonarnie lub zdalnie.

Do egzaminów ósmoklasisty w maju zostało zgłoszonych 360415 uczniów.

Próbny egzamin ósmoklasisty potrwa trzy dni (fot. MEiN).
Próbny egzamin ósmoklasisty potrwa trzy dni (fot. MEiN).

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!