Partner portalu

To nie koniec cięć w nauczaniu j. niemieckiego. Związek Niemieckich Stowarzyszeń alarmuje i apeluje

  • AKC
  • 24 listopada 2022 - 18:32
To nie koniec cięć w nauczaniu j. niemieckiego. Związek Niemieckich Stowarzyszeń alarmuje i apeluje
W wyniku ostatnich posunięć MEiN na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości przeznaczonych będzie o 125 mln zł mniej (fot. pixabay)
1 września 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki, w wyniku którego liczba godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej zmniejszona została z trzech godzin do jednej tygodniowo. To jednak nie koniec cięć - zgodnie z planami MEiN na 2023 r. finansowanie nauczania języka niemieckiego po raz kolejny zostanie w dramatyczny sposób ograniczone. Mniejszość niemiecka w Polsce apeluje o zaprzestanie dyskryminacji.
  • "To kolejny akt prawny dyskryminujący dzieci mniejszości niemieckiej” - uważa Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
  • Organizacja apeluje o przywrócenie równego traktowania uczniów należących do mniejszości niemieckiej.
  • Rozumie przez to przywrócenie zredukowanej liczby godzin nauczania języka niemieckiego.

Cięcia w budżecie są konsekwencją rozporządzenia ministra edukacji i nauki, Przemysława Czarnka, z 4 lutego 2021 r. zmniejszającego liczbę godzin nauczania języka niemieckiego - jako języka jedynej spośród dziewięciu uznanych w Polsce mniejszości narodowych w Polsce - z trzech do jednej tygodniowo. By zmiany te mogły zostać wprowadzone, w następującym niedługo po nim, kolejnym rozporządzeniu MEiN zmieniono sposób naliczania subwencji oświatowej (tzw. wag). Ostatecznie rozporządzenie weszło w życie 1 września 2022 r. Od tego momentu do samorządów, a poprzez nie ostatecznie do szkół, trafia w porównaniu z poprzednimi latami o 39,8 mln zł mniej.

Na tym nie kończą się jednak ograniczenia w finansowaniu nauki języka niemieckiego - alarmuje Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce i wskazuje, że według zawartych w opublikowanym niedawno na stronie Biuletynu Informacji Publicznej projekcie rozporządzenia MEiN w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2023r., „dla uczniów należących do mniejszości niemieckiej, dla których nauczanie języka mniejszości narodowej jest realizowane w formie dodatkowej nauki tego języka, zostaną naliczone niższe środki niż przy uwzględnieniu wartości wag obowiązujących w roku 2022 o ok. 85,2 mln zł”.

Czytaj też: Uchylić rozporządzenia o nauczaniu języka mniejszości. Chce tego RPO

"W sumie, w wyniku ostatnich posunięć MEiN w tym zakresie, na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości przeznaczonych będzie więc o całych 125 mln zł mniej" - wylicza Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

„Polskie prawodawstwo nie przewiduje zróżnicowania uczniów pod względem narodowościowym” - przypomina związek w  skierowanym do decydentów stanowisku. „To kolejny akt prawny dyskryminujący dzieci mniejszości niemieckiej” - podkreśla.

Stanowisko ZNSSK to nie tylko negatywna opinia wobec planowanych przez MEiN zmian. To również konkretny, skierowany do rządzących komunikat:

Apelujemy o przywrócenie równego traktowania uczniów należących do mniejszości niemieckiej, a więc o przywrócenie zredukowanej liczby godzin nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości do pierwotnego wymiaru 3 godzin tygodniowo. Wnioskujemy o przywrócenie poziomu wag jak dla pozostałych mniejszości narodowych i etnicznych.

Czytaj też: Protest na Opolszczyźnie przeciwko zmniejszeniu subwencji dla mniejszości

O stanowisku związku zostało poinformowane m.in. Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz przewodniczący sejmowej komisji budżetowej w polskim sejmie.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!