Partnerzy portalu

Trwa spotkanie związkowców i ministra edukacji. Będzie przełom?

Trwa spotkanie związkowców i ministra edukacji. Będzie przełom?
Grupa robocza Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty obraduje w MEiN (fot. arch. MEiN).
W Ministerstwie Edukacji i Nauki trwa kolejna runda rozmów kierownictwa resortu z przedstawicielami związków zawodowych. Tym razem w ramach nowo powołanej grupy roboczej zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty.

Według zapowiedzi MEiN rozmowy mają dotyczyć kwestii związanych z nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi oraz odbiurokratyzowaniem ich pracy. Związkowcy liczą jednak, że będą one dotyczyły kwestii wzrostu wynagrodzeń oraz odmrożenia art. 88 Karty nauczyciela.

Oto co nam powiedzieli bezpośrednio przed spotkaniem:

– Zgłosiliśmy dodatkowe tematy. Oczywiście to jest sprawa wynagrodzeń na 2023 r. oraz sprawa artykułu 88 Karty nauczyciela. Dla nas, wśród tych spraw emeryckich najważniejszym tematem i do załatwienia już teraz są świadczenia kompensacyjne. Nasz projekt nowelizacji Karty nauczyciela ma już nadany druk sejmowy, ale od przeszło rok czeka na pierwsze czytanie – powiedział Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Po czym dodał tajemniczo:  - Mamy też pewien pomysł, ale nie mogę go ujawnić.

- Przede wszystkim chcemy zająć się z najpilniejszymi sprawami, bo na szczegóły przyjdzie czas w trakcie rozmów Solidarności z premierem rządu. – Dzisiaj są to kwestie indeksacji wynagrodzeń nauczycielskich oraz art. 88 karty nauczyciela. Naszym zdaniem nie jest nim na pewno poprawianie świadczenia kompensacyjnego, ponieważ ono się zrodziło, niestety, z braku jedności ruchu związkowego, żeby nie powiedzieć pewnej gry politycznej w 2008 r. Więc nie ma co tego poprawiać, tylko trzeba wrócić do starego porządku, w którym nauczyciel po 30 latach pracy, w tym 20 latach pracy przy tablicy może iść na emeryturę - stwierdził Jerzy Ewertowski, członek prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.

Zauważył przy tym, że przy obecnym systemie emerytalnym nauczyciel, który od razu przejdzie na emeryturę i tak dostanie mniej, bo będzie miał zgromadzony mniejszy kapitał i perspektywę dłuższego trwania życia.

- Na pewno podniesiemy problem wynagrodzeń – zapowiedział Sławomir Wittkowcz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum – Oświata”, przedstawiciel Forum Związków Zawodowych

Podkreślił jednocześnie, że od momentu powołania zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty nie działa jedna z grup, która jest wskazana w rozporządzeniu, czyli grupa dotycząca warunków pracy. Pozwala to wnioskować, że i ten temat zostanie poruszony.

Przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych nie spodziewają się by w trakcie dzisiejszych rozmów miało dojść do jakiegoś przełomu, ale liczą na merytoryczną dyskusję, która przybliży ich do celu, jakim jest poprawa warunków pracy i płacy nauczycieli.

 

TAGI
KOMENTARZE8

  • Gajos 2022-11-30 21:24:58
    jajco qvrvva, jajco !!!
  • Jarosław P 2022-11-30 18:13:28
    Do kolk: a jak z twoją decyzyjnoscią ? Idąc twoim tokiem rozumowania jesteś płatnym trollem opłacanym przez Kreml ....... I co wnosi taki wpis?
  • kolk 2022-11-30 16:55:31
    Jarosław P - nie jesteś decyzyjny w tym względzie ! - jesteś tylko i wyłącznie internetowym trollem opłacanym najprawdopodobniej przez rząd by siać zamęt i tworzyć alternatywną rzeczywistość - o szkole nie wiesz niczego - bujaj się na drzewo

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!