Trwa spotkanie związkowców i ministra edukacji. Będzie przełom?

Według zapowiedzi MEiN rozmowy mają dotyczyć kwestii związanych z nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi oraz odbiurokratyzowaniem ich pracy. Związkowcy liczą jednak, że będą one dotyczyły kwestii wzrostu wynagrodzeń oraz odmrożenia art. 88 Karty nauczyciela.
Oto co nam powiedzieli bezpośrednio przed spotkaniem:
– Zgłosiliśmy dodatkowe tematy. Oczywiście to jest sprawa wynagrodzeń na 2023 r. oraz sprawa artykułu 88 Karty nauczyciela. Dla nas, wśród tych spraw emeryckich najważniejszym tematem i do załatwienia już teraz są świadczenia kompensacyjne. Nasz projekt nowelizacji Karty nauczyciela ma już nadany druk sejmowy, ale od przeszło rok czeka na pierwsze czytanie – powiedział Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Po czym dodał tajemniczo: - Mamy też pewien pomysł, ale nie mogę go ujawnić.
- Przede wszystkim chcemy zająć się z najpilniejszymi sprawami, bo na szczegóły przyjdzie czas w trakcie rozmów Solidarności z premierem rządu. – Dzisiaj są to kwestie indeksacji wynagrodzeń nauczycielskich oraz art. 88 karty nauczyciela. Naszym zdaniem nie jest nim na pewno poprawianie świadczenia kompensacyjnego, ponieważ ono się zrodziło, niestety, z braku jedności ruchu związkowego, żeby nie powiedzieć pewnej gry politycznej w 2008 r. Więc nie ma co tego poprawiać, tylko trzeba wrócić do starego porządku, w którym nauczyciel po 30 latach pracy, w tym 20 latach pracy przy tablicy może iść na emeryturę - stwierdził Jerzy Ewertowski, członek prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”.
Zauważył przy tym, że przy obecnym systemie emerytalnym nauczyciel, który od razu przejdzie na emeryturę i tak dostanie mniej, bo będzie miał zgromadzony mniejszy kapitał i perspektywę dłuższego trwania życia.
- Na pewno podniesiemy problem wynagrodzeń – zapowiedział Sławomir Wittkowcz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum – Oświata”, przedstawiciel Forum Związków Zawodowych
Podkreślił jednocześnie, że od momentu powołania zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty nie działa jedna z grup, która jest wskazana w rozporządzeniu, czyli grupa dotycząca warunków pracy. Pozwala to wnioskować, że i ten temat zostanie poruszony.
Przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych nie spodziewają się by w trakcie dzisiejszych rozmów miało dojść do jakiegoś przełomu, ale liczą na merytoryczną dyskusję, która przybliży ich do celu, jakim jest poprawa warunków pracy i płacy nauczycieli.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Gajos
2022-11-30 21:24:58
jajco qvrvva, jajco !!!
-
Jarosław P
2022-11-30 18:13:28
Do kolk: a jak z twoją decyzyjnoscią ? Idąc twoim tokiem rozumowania jesteś płatnym trollem opłacanym przez Kreml ....... I co wnosi taki wpis?
-
kolk
2022-11-30 16:55:31
Jarosław P - nie jesteś decyzyjny w tym względzie ! - jesteś tylko i wyłącznie internetowym trollem opłacanym najprawdopodobniej przez rząd by siać zamęt i tworzyć alternatywną rzeczywistość - o szkole nie wiesz niczego - bujaj się na drzewo