Partnerzy portalu

Trwają igrzyska zawodów branżowych Euroskills 2023. Gdańsk stolicą fachowców

Trwają igrzyska zawodów branżowych Euroskills 2023. Gdańsk stolicą fachowców
Na zawody EuroSkills przyjechało blisko 600 zawodników z całego kontynentu (Fot.PAP/Adam Warżawa)
Do soboty (9 września) w Gdańsku trwają igrzyska zawodów branżowych Euroskills Gdańsk 2023. W rywalizacji bierze udział 600 wykwalifikowanych młodych profesjonalistów z 32 krajów.
  • EuroSkills, czyli największe europejskie konkursy umiejętności zawodowych, w tym roku po raz pierwszy w historii odbywają się w Polsce.
  • Z tej okazji do Gdańska przyjechało kilkadziesiąt tysięcy gości z całego kontynentu, a blisko 600 młodych ludzi, reprezentujących 42 zawody i branże, rywalizują o miano światowej klasy specjalistów w swoim fachu.
  • Tym zmaganiom przyglądają się kibice, eksperci, jury, ale i pracodawcy – w tym też czołowe globalne korporacje – którzy często wyławiają talenty z grona finalistów.

Zawody EuroSkills Gdańsk 2023 odbywają się na terenie stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, hal kongresowo-wystawienniczych Amber Expo i terenach im przyległych.  W wydarzeniu wystartuje około 600 zawodników w wieku 18-25 lat z 32 krajów, obecnych już na rynku pracy, ale też uczących się lub studiujących.

Młode talenty z całej Europy konkurują w branżowych zawodach

Jak podkreślił dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) dr hab Paweł Poszytek, Euroskills jest inicjatywą bardzo dobrze znaną w Europie.

– Zawody WorldSkills Europe, które odbywają się właśnie w Gdańsku, to wydarzenie, podczas którego wszyscy interesariusze szeroko pojętego świata edukacji branżowej – nie tylko szkoły branżowe, ale i uczelnie wyższe, a także biznes i świat przemysłu – spotykają się w jednym miejscu. Mamy tu młode talenty z całej Europy, z 32 krajów. To jest blisko 600 zawodników, którzy wcześniej wygrali swoje eliminacje krajowe, przeszli wiele etapów weryfikacji i są w stanie pokazać to, co najlepsze w poszczególnych branżach, które reprezentują – mówi agencji Newseria Biznes dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która odpowiada za organizację EuroSkills Gdańsk 2023.

- Jest to jedyna w swoim rodzaju olimpiada zawodów. Mamy branże najczęściej występujące w każdej normalnie rozwijającej się gospodarce. Od tradycyjnych, jak fryzjerstwo, dekarstwo, stolarstwo, hydraulika, aż po supernowoczesne zawody, jak integracja robotów przemysłowych, robotyka mobilna, chmura obliczeniowa czy cyfrowa architektura - wyjaśnił.

Poszytek wskazał, że w 36 konkurencjach bierze udział także 41 zawodników z Polski.

Rozwijanie nowoczesnego kształcenia zawodowego w Polsce

"Euroskills 2023 to także owoc naszego wspólnego zaangażowania w rozwijanie nowoczesnego kształcenia zawodowego w Polsce. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Wiedza, Edukacja, Rozwój oraz dzięki wsparciu Komisji Europejskiej, kontynuujemy starania na rzecz tworzenia nowych standardów w edukacji i przygotowywania młodych ludzi do wyzwań dzisiejszego świata" - dodała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Głównymi celami, przyświecającymi od ponad 70 lat idei WorldSkills, jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych, wymiana dobrych praktyk i tworzenie wizerunku szkolnictwa branżowego. Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele czołowych firm z całego świata, aby szukać pracowników i menedżerów.

Jak podkreśla rozmówca , ta międzynarodowa impreza to platforma, gdzie spotykają się wszystkie zainteresowane strony: młodzi wykształceni ludzie, przedsiębiorcy i edukacja.

– We wszystkich dyskusjach, na różnego rodzaju kongresach gospodarczych czy edukacyjnych, bardzo często pojawia się temat tego, jak łączyć te dwa światy, jakiego rodzaju kompetencje edukacja powinna dostarczać na rynek pracy, jakich kompetencji potrzebują pracodawcy, przemysł, biznes. Ta dyskusja się toczy w różnych odsłonach – przedsiębiorcy czasem narzekają, że szkoły nie przygotowują kandydatów do pracy tak, jak oni by chcieli, z kolei szkoły nie są w stanie nadążyć za szybkim rozwojem technologii. Trudno jednak wymagać od szkoły, żeby co kilka lat wymieniała sprzęt w wysoce stechnologizowanej branży, bo np. obrabiarka cyfrowa to jest koszt około ćwierć miliona dolarów. Nie da się więc prowadzić efektywnie tej edukacji, przygotowywać kadry na rynek pracy bez ścisłej współpracy tych dwóch światów. A WorldSkills pokazuje, jak to robić w praktyce – podkreśla dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

EuroSkills Gdańsk 2023 potrwa do 9 września.

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!