Trzecia fala raczej nie powstrzyma próbnych egzaminów ósmoklasisty

Trzecia fala raczej nie powstrzyma próbnych egzaminów ósmoklasisty
W Lidzbarku Warmińskim egzaminy próbne odbędą się we wszystkich szkołach, mimo że sytuacja epidemiczna nie jest najlepsza (Fot. ZeroJeden/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)
W środę (17.03) w szkołach podstawowych na terenie całego kraju rozpoczną się trzydniowe zmagania ósmoklasistów z egzaminami. Serię próbnych testów rozpocznie egzamin z języka polskiego, potem będzie matematyka, a ostatniego dnia język obcy nowożytny. Dla uczniów będzie to próba generalna tego, co czeka ich już za dwa miesiące, natomiast dla nauczycieli sygnał, co należy jeszcze poprawić, czego uczniów douczyć. Problemem w organizacji tego egzaminu stała się jednak trudna sytuacja pandemiczna w niektórych powiatach i województwach. Ale spokojnie, tragedii nie będzie.
  • Pandemia koronawirusa utrudnia przeprowadzenie próbnych egzaminów ósmoklasistów, ale większość szkół podjęło wyzwanie i zrobi je stacjonarnie.
  • Stanie się to nawet w miejscowościach o najwyższym stopniu zachorowalności.
  • Egzamin próbny to nie tylko sprawdzenie wiedzy, ale możliwość zapoznania się z procedurami.  

Wszystko wskazuje na to, że zła sytuacja epidemiczna w kraju nie wpłynie negatywnie na przeprowadzenie próbnych egzaminów ósmoklasisty. I to nawet w tych miejscach kraju, gdzie minister edukacji i nauki wprowadził nauczanie hybrydowe. Świadczą o tym wypowiedzi zarówno przedstawicieli organów prowadzących, jak i samych dyrektorów szkół podstawowych z terenów szczególnie dotkniętych epidemią koronawirusa.

Nie tylko wiedza

- Robimy egzaminy ósmoklasistów w szkole. Właśnie zakończyliśmy próbną maturę, to dlaczego nie mielibyśmy zrobić egzaminu dla uczniów klas VIII. Zależy nam na tym, żeby młodzież zobaczyła, że ten egzamin ma nieco inną formę, że jest mniej zadań, inna liczba punktów do zdobycia. Chcemy, żeby poczuli go na własnej skórze, bo potem będzie im dużo łatwiej - mówi Marzena Majerowska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdańsku.  

W szkole są trzy klasy ósme, więc w sumie do egzaminu przystąpi blisko 70 uczniów. Zdaniem dyrektor Majerowskiej frekwencja powinna być 100-proc., bo na razie żaden z ósmoklasistów nie zrezygnował, a obecnie tylko dwie osoby są na kwarantannie. Podkreśla, że szkoła ma możliwości, by taki egzamin przygotować, zachowując przy tym w pełni zasady bezpieczeństwa sanitarnego.

- Podzieliliśmy uczniów na mniejsze grupki, które będą przychodziły na egzamin co 15 minut w dodatku kilkoma różnymi wejściami. A więc pierwsza grupa uczniów ma się pojawić o 8.45, a potem następne co 15 minut - aż do godz. 9.30. A wszystko po to, żeby ograniczyć ich kontakty do niezbędnego minimum. Tak też zrobiliśmy egzaminy maturalne i nikt się nie rozchorował - wyjaśnia Marzena Majerowska.  

W czasie egzaminu uczniowie klas I-III, którzy zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki na terenie województwa pomorskiego kontynuują edukację w systemie hybrydowym 50 na 50, będą się uczyli normalnie, ponieważ uczniowie starsi nie będą się z nimi w ogóle widzieli.

W Lidzbarku będzie stacjonarnie 

W Szkole Podstawowej nr 3 w Lidzbarku Warmińskim próbny egzamin się odbędzie, podobnie jak w innych trzech szkołach podstawowych w mieście, mimo że ze względu na stan epidemiczny klasy I-III uczą się zdalnie, chociaż zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji możliwe byłoby już wprowadzenie nauczania hybrydowego.

- Chcemy, żeby - o ile dojdzie do egzaminu ósmoklasisty w maju - dzieci były do niego przygotowane, żeby cała ta procedura i organizacja nie były dla nich zaskoczeniem, ponieważ wszystko się odbywa tak jak na normalnym egzaminie - mówi dyrektor Alicja Zalewska.

Podkreśla, że na chwilę obecną nie ma informacji, żeby ktokolwiek zrezygnował, co oczywiście może się zdarzyć, bo uczestnictwo w egzaminie próbnym jest przywilejem a nie obowiązkiem. Dlatego nie spodziewa się problemów z frekwencją. Tym bardziej że szkoła zastosowała wszystkie środki ostrożności i rodzice o tym wiedzą.

- Zgodnie z procedurami zachowane są odległości między uczniami, dezynfekcja rąk, maseczki, osobne wejścia, małe grupy w salach. Uczniowie wchodzą do sali i od razu zajmują miejsca a po egzaminie od razu wychodzą ze szkoły. Wszystko zgodnie z wytycznymi i procedurami. Nauczycieli będą po dwoje w komisji, oczywiście bez udziału nauczycieli z zewnątrz - wylicza Alicja Zalewska.

O terminach egzaminów próbnych informowali 3.03 dyrektor CKE Marcin Smolik oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. MEiN)
O terminach egzaminów próbnych informowali 3.03 dyrektor CKE Marcin Smolik oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. MEiN)

W Ostródzie 100 proc.

W Ostródzie nie ma tak tragicznej sytuacji epidemicznej jak w Lidzbarku i dzieci z klas I-III uczą się już hybrydowo. Nie zmienia to jednak faktu, że miasto to kolejne centrum zakażeń. Mimo to do egzaminu próbnego zamierzają przystąpić wszyscy uczniowie.

- W mieście mamy sześć szkół podstawowych i we wszystkich odbędzie się egzamin stacjonarnie. W sumie przystąpi do niego 288 uczniów. Oczywiście uczniowie, którzy są obecnie w kwarantannie będą go zdawali zdalnie - mówi Bożena Ratajczyk, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych UM w Ostródzie.

Egzaminy ósmoklasisty odbędą się zgodnie z obowiązującymi przepisami i z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych. Nie wpłyną też na sposób pracy szkoły i uczniowie klas I-III będą się uczyli hybrydowo, zgodnie z ustalonym harmonogramem, ponieważ przy tak małej liczbie dzieci nie było konieczności, by cokolwiek w tym zakresie zmieniać.

Łomża się nie daje

Nieco gorzej ta sytuacja wygląda w Łomży - kolejnym centrum pandemii. Według informacji zebranych na dzień przed egzaminami spośród siedmiu szkół podstawowych, prowadzonych przez samorząd miasta, tylko jedna zorganizuje go zdalnie.

- Zatem do próbnego egzaminu ósmoklasisty 469 uczniów przystąpi stacjonarnie, natomiast 74 uczniów on-line - podsumowuje Paweł Piwowarski, naczelnik Wydziału Edukacji w Łomży.

Podkreśla, że wszystkie szkoły organizujące próbny egzamin ósmoklasisty przygotowały bazę lokalową oraz logistykę zgodnie z wytycznymi dotyczącymi organizowania i przeprowadzania w 2021 r. testów diagnostycznych w zakresie przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty. W szkołach uruchomione będą oddzielne wejścia.

Organizacja sprawdzianu próbnego w łomżyńskich szkołach również nie zakłóci pracy klas I-III. Co oznacza, że nauczanie hybrydowe będzie przebiegało zgodnie z opracowanym w poszczególnych placówkach harmonogramem.

To wyłącznie diagnoza

Po takich informacjach nie należy się spodziewać, żeby w innych częściach kraju dyrektorzy szkół podstawowych mieli masowo organizować egzaminy w próbne zdalnie.

- Biorąc pod uwagę to, że liczba zachorowań w województwie śląskim nie jest najwyższa, oraz że jednak znaczna część nauczycieli się zaszczepiła, a dyrektorzy szkół mieli możliwość przygotowania sal w reżimie sanitarnym z odpowiednim wyprzedzeniem, to zakładam, że jeżeli tylko rodzice nie zdecydują inaczej - to ten egzamin w większości szkół się odbędzie - przewiduje Robert Wanic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Podkreśla jednak wyraźnie, że OKE nie zbierają informacji na temat liczby szkół i uczniów, którzy przystąpią do egzaminu próbnego, ponieważ mają one charakter wyłącznie diagnozy, która ma szkole pokazać, jaki jest obecny stan wiedzy uczniów i co należałoby jeszcze poprawić przed faktycznym testem kompetencji. Egzamin próbny stanowi też dla ucznia generalny sprawdzian pokazujący, jak ma się zachować podczas egzaminu właściwego.

- Obecnie mogę jedynie stwierdzić, że ani rodzice, ani dyrektorzy szkół nie pisali do nas, że ten egzamin nie będzie przeprowadzany. Przynajmniej w województwie śląskim - mówi Robert Wanic.

Zobacz też:Terminy egzaminów maturalnych i ósmoklasisty nie są zagrożone

Twarde dane

Według informacji Ministerstwa Edukacji i Nauki w maju 2021 r. do egzaminu ósmoklasisty przystąpi ponad 360 tys. uczniów. Należy się spodziewać, że większość z nich przystąpi 17.03 do egzaminu próbnego w sposób stacjonarny, ale jak to będzie wyglądało w rzeczywistości, dowiemy się, gdy egzaminy się zaczną.

Egzamin próbny dla ósmoklasistów będzie przebiegał zgodnie z następującym harmonogramem.

  • 17 marca br. (środa), godz. 9:00 - język polski
  • 18 marca br. (czwartek), godz. 9:00 - matematyka
  • 19 marca br. (piątek), godz. 9:00 - języki obce nowożytne.
TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!