Trzy razy więcej oddziałów przygotowania wojskowego w szkołach. Jest rozporządzenie

  • pt
  • 18 maja 2022 - 13:20
Trzy razy więcej oddziałów przygotowania wojskowego w szkołach. Jest rozporządzenie
Oddziały przygotowania wojskowego (OPW) są typem oddziałów szkolnych, które mogą być utworzone w szkołach ponadpodstawowych (fot.wojskopolskie.pl)
Nie 40 a 115 oddziałów przygotowania wojskowego będzie mogło zostać utworzonych w liceach i technikach jeszcze w tym roku.
  • Ukazał się projekt rozporządzenia w sprawie określenia limitu zezwoleń na prowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego.
  • Nowy projekt zakłada zwiększenia limitu na rok 2022 z 40 do 115 zezwoleń.
  • Zwiększenie limitu OPW do 115 pozwoli na przyjęcie do projektu wszystkich zainteresowanych szkół.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia limitu zezwoleń na prowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego w roku szkolnym 2022/2023.

Celem rozporządzenia jest zwiększenie limitu zezwoleń, które Minister Obrony Narodowej może wydać na prowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego w roku 2022.

Czytaj: Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Ile można zarobić? 

Rozporządzeniem z dnia 30 listopada 2021 r. Minister Obrony Narodowej określił limit 40 zezwoleń na prowadzenie oddziałów przygotowania wojskowego (OPW) w roku 2022. Nowy projekt zakłada zwiększenia limitu na rok 2022 z 40 do 115 zezwoleń.

Jak czytamy w uzasadnieniu „z uwagi na to, iż pozostałe 75 wniosków spełnia wymagania formalne i merytoryczne, a środki finansowe będące w dyspozycji MON, przeznaczone na ten cel zostaną zwiększone w roku bieżącym o ponad 7 mln, zachodzi pilna potrzeba zmiany limitu zezwoleń na rok 2022” - wyjaśniono.

MON tłumaczy także, że „w związku z koniecznością zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych, perspektywą zwiększenia nakładów finansowych na obronność państwa do wysokości 3 procent PKB oraz dużym zainteresowaniem organów prowadzących szkoły aktywizacją młodzieży w zakresie obronnym, zachodzi konieczność pilnego zwiększenia limitu OPW na rok bieżący”.

Zwiększenie limitu OPW do 115 pozwoli na przyjęcie do projektu wszystkich zainteresowanych szkół, których  złożyły wnioski do 31 marca. W projekcie uwzględniono możliwości zapewnienia środków finansowych na funkcjonowanie oddziałów przygotowania wojskowego w zakresie wsparcia funkcjonowania oddziałów ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej.

Po wejściu w życie projektu rekrutacja do klas pierwszych obejmie łącznie 265 oddziałów przygotowania wojskowego, w tym do 150 OPW, na których utworzenie MON wydał zgodę w latach 2020-2021 i 115 nowych OPW, utworzonych w roku szkolnym 2022/2023.

Rekrutacji do szkół ponadpodstawowych rozpoczęła się 16 maja, a kończy 27 czerwca. Dlatego – jak tłumaczy MON - konieczne jest jak najszybsze wejście w życie przedłożonego projektu regulacji, to jest z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Oddziały przygotowania wojskowego

Oddziały przygotowania wojskowego (OPW) są typem oddziałów szkolnych, które mogą być utworzone w szkołach ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącym i technikum), wprowadzonym ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Oddziały te mogą być tworzone za zgodą Ministra Obrony Narodowej, wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej, na wniosek organu prowadzącego szkołę.

TAGI
KOMENTARZE1

  • Bolesław Czechowski 2022-05-21 23:35:51
    No gratulacje. Nasza szkoła drugi raz startuje do OPW. I gdyby nie zwiększenie limitu to byśmy musieli startować trzeci raz. Ciekawe jakie były /są/ kryteria zakwalifikowania się do OPW w limicie 40 szkół ??? /a przedtem 20 szkół/. Nie wszystko wydaje mi się było transparentne.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!