Twoje dane – Twoja sprawa. Ruszają szkolenia on-line dla uczniów

  • jmk
  • 18 sierpnia 2022 - 13:05
Twoje dane – Twoja sprawa. Ruszają szkolenia on-line dla uczniów
Tematem szkoleń będzie m.in. to, jak chronić swoją prywatność na zdjęciach. Fot. Pixabay
W poniedziałek, 22 sierpnia, ruszy „Letnia Akademia Ochrony Danych Osobowych”. Będzie to cykl webinariów (wykładów on-line) dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Jednym z tematów będzie wyłudzanie danych osobowych w sieci przez oszustów i prawo do prywatności (np. jak chronić swoją prywatność na zdjęciach).

Organizatorem tych webinariów jest Urząd Ochrony Danych Osobowych. Poprowadzą je przedstawiciele UODO wraz z liderami programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa”.

Webinaria będą odbywać się codziennie, od 22 do 26 sierpnia 2022 roku, w godzinach 10.00–10.45. Ich uczestnicy będą mogli m.in.:

  • dowiedzieć się więcej o mechanizmach cyfrowej sztuki manipulacji, tzw. dark patterns;
  • poznać zasady ochrony danych osobowych oraz możliwe konsekwencje wynikające z naruszenia prawa do prywatności;
  • poszerzyć wiedzę na temat wykorzystywania danych biometrycznych jako inwazyjnej metody weryfikacji dostępu do urządzeń;
  • poznać praktyczne sposoby anonimizacji zdjęć, usuwania danych lokalizacyjnych i innych metod sprzyjających dbaniu o ochronę prywatność za pomocą bezpłatnych narzędzi informatycznych.

Czytaj też: Zdjęcie ucznia na stronie szkoły? To nie takie proste. Ochrona danych przede wszystkim

Zajęcia organizowane są w celu wsparcia młodych ludzi w kształtowaniu świadomych i odpowiedzialnych zachowań, aby bezpiecznie korzystali z Internetu, poprzez upowszechnienie wiedzy o zasadach posługiwania się danymi osobowymi w świecie nowych technologii. Inicjatywa służyć ma również podkreśleniu roli wartości ochrony danych osobowych w życiu każdego człowieka.

Dodatkowo webinaria będą okazją do zapoznania się z ogólnopolskim programem edukacyjnym „Twoje dane – Twoja sprawa” i mają zachęcać do udziału w nim w nowym roku szkolnym, w nadchodzącej XIII edycji.

Udział w webinariach jest bezpłatny, a linki do nich można znaleźć na stronie internetowej UODO.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!