PARTNERZY PORTALU
  • BGK
  • BGK

Uchwały o sieci szkół. MEN przypomina, prawnik wyjaśnia

  • Bogdan Bugdalski    18 lutego 2019 - 20:00
Uchwały o sieci szkół. MEN przypomina, prawnik wyjaśnia
List minister Anny Zalewskiej ma charakter przypomnienia o ważnych terminach (fot. archiwum)

Dwa dni temu minister Anna Zalewska wystosowała do samorządowców list, w którym wskazała, że jednym z ważniejszych zadań stojących przed nimi jest ustalenie nowych planów sieci szkół, które będą obowiązywały od 1 września 2019 r. Załączyła do listu projekty uchwał w tej sprawie. – Spokojnie, to czysta formalność – mówi Michał Łyszczarz, prawnik w UM w Dąbrowie Górniczej, ekspert w dziedzinie prawa oświatowego.




  • Na uchwalenie sieci szkół gminy i powiaty mają jeszcze kilka miesięcy.
  • Nawet jeśli sieć się nie zmienia, musi uzyskać opinię kuratora oświaty, który ma na to 14 dni.
  • Samorządy o uchwale nie muszą powiadamiać rodziców uczniów.

W liście skierowanym do jednostek samorządu terytorialnego minister Anna Zalewska przypomniała, że uchwały w sprawie sieci szkół tracą swoją ważność z końcem 2019 r. i trzeba podjąć nowe. Ot, formalność, bez której jednak szkoły nie mogłyby funkcjonować. Pojawia się jednak pytanie, czy gminy powinny zrobić to teraz, natychmiast?

Michał Łyszczarz, prawnik w UM w Dąbrowie Górniczej: - Nowa sieć szkół zacznie funkcjonować od września, więc nie ma potrzeby podejmowania tej uchwały już w marcu. Można to zrobić nawet w sierpniu, ale trzeba pamiętać, że przed podjęciem tej uchwały organ musi mieć wydaną pozytywną opinię kuratora oświaty. Kurator ma na to 14 dni, więc nie jest to zbytnio wydłużony termin, ale brak jego pozytywnej opinii wyklucza możliwość podjęcia takiej uchwały.  

Czytaj też: Nowe plany sieci szkół od 1 września 2019 r. MEN publikuje przykładowe uchwały

W praktyce oznacza to, że do opinii KO gmina lub powiat musi się dostosować. Może oczywiście zaskarżyć tę opinię do sądu – tak jak to zrobiła Dąbrowa Górnicza (i wygrała), ale trzeba się liczyć z tym, że postępowanie sądowe trwa długo, a do czasu rozstrzygnięcia trzeba się stosować do decyzji, jaką podjął kurator.

Załączone wzory uchwał przewidują 14-dniowe vacatio legis. Czy jest konieczne?

- Nie. Uchwała w sprawie sieci szkół nie stanowi prawa miejscowego i w związku z tym vacatio legis jest niepotrzebne, ale podlega publikacji w dzienniku urzędowym województw. Ta uchwała powinna wchodzić w życie z dniem podjęcia, z mocą obowiązującą od 1 września.

Czy gminy i powiaty mogą sieci nie uchwalić?

- Do końca sierpnia obowiązuje sieć gmin ustalona uchwałami podjętymi na podstawie art. 206-217 ustawy przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. Zwłaszcza ustawa w sprawie projektu sieci szkół podstawowych w załącznikach wskazywała projekt nowych sieci po 1 września 2019 r. Jest to jednak tylko projekt, więc nie będzie obowiązywał. Uchwały wygasają i trzeba uchwalić nową siatkę szkół.

Ale z dokumentów MEN wynika, że niektóre gminy nie muszą tego robić.

- Jeśli samorząd uchwalił, że ta sieć obowiązuje od 1 września 2019 r., to nie musi tego robić. Może są takie gminy, które już to zrobiły, ale nieliczne. Moim zdaniem to, o czym pisze pani minister, dotyczy gmin, które już zakończyły procedurę i podjęły taką uchwałę. Ta uchwała wejdzie jednak od września i wtedy procedura zacznie obowiązywać. Jest luty; może ktoś już zdążył.

Jak należy traktować załączniki do listu?

- Apel pani minister nie ma charakteru wiążącego. Projekty uchwał, które w nim zostały wskazane, też nie mają charakteru wiążącego. Każdy organ stanowiący stosuje swoje projekty. W niektórych gminach chociażby nie ma szkół publicznych, prowadzonych przez inne organy niż samorząd, które w projekcie MEN należy wykazać - na przykład w mojej - więc nie ma potrzeby stosowania takiego wzoru. Ale jeśli ktoś nie miał w ogóle pomysłu, jak się za to zabrać, to jest to przydatna inicjatywa. Tak samo było w 2017 r. i zaproponowane wówczas wzory niektórym samorządom bardzo się przydały. Dobrze, że one są.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.