Partnerzy portalu

Uczą nauczycieli jak radzić sobie z kryzysem

 • NR
 • 22 listopada 2022 - 12:06
Uczą nauczycieli jak radzić sobie z kryzysem
140 nauczycielek i nauczycieli z blisko 70 miast w całej Polsce bierze udział w projekcie "Krople Uważności" (Fot. Pixabay)
140 nauczycielek i nauczycieli z blisko 70 miast w całej Polsce bierze udział w projekcie "Krople Uważności" realizowanym przez Fundację "Szkoła z Klasą". Celem programu jest wzmocnienie emocjonalne oraz psychologiczne nauczycielek i nauczycieli szkół podstawowych, tak aby potrafili wykorzystać to w pracy z uczniami.

Inicjatywa Krople Uważności jest realizowana w ramach programu Fundacji Szkoła z Klasą "Rozmawiaj z Klasą". W 2020 roku fundacja przeprowadziła badań dotyczące stanu wiedzy polskich nauczycieli i nauczycielek w zakresie reagowania na kryzysy psychiczne wśród uczniów i uczennic.  To pozwoliło zidentyfikować mocne strony i słabości polskiej szkoły w tym zakresie. Kursy uważności skupiają się na nauczycielach, bo, jak twierdzą przedstawiciele fundacji, dzięki uważnym, skupionym, spokojnym nauczycielkom i nauczycielom, dzieci stają się uważniejsze, bardziej skupione i spokojne. Nauczyciele potrafią swoim zachowaniem prezentować i modelować uważność w kontaktach z klasą.

Czytaj też: Związek Powiatów Polskich chce zmian w kryteriach podziału rezerwy oświatowej

Kurs Krople Uważności odbywa się w formie online. Składa się z dwóch obligatoryjnych elementów 8-tygodniowego Treningu Uważności dla nauczyciela (20 godzin), podczas którego weźmie on udział między innymi w warsztatach otwierających czy spotkaniach z trenerką. Druga część kursu to mentoring dla nauczycieli i nauczycielek wokół praktyki Kropli Uważności w klasie (10 godzin). W skład mentoringu dla nauczycieli i nauczycielek wchodzą cztery spotkania co 2 tygodnie.

- Kiedy nauczyciele uczą się mindfulness, nie tylko czerpią osobiste korzyści jak redukcja stresu i wypalenia, ale także korzystają na tym ich szkoły -zwiększa się ich skuteczność w pracy i dają więcej emocjonalnego wsparcia podczas zajęć w klasie. Dodatkowo - praktykując uważność - obserwują u siebie zwiększony poziom satysfakcji z pracy – tłumaczy Marta Puciłowska z Fundacji Szkoła z Klasą.

Dla kogo?

W Kursie Uważności udział mogą wziąć co najmniej dwie osoby z jednej szkoły lub innej placówki oświatowej, pracującej na co dzień z dziećmi i młodzieżą, które otrzymają zgodę dyrektora placówki.

Udział w programie jest bezpłatny.

TAGI
KOMENTARZE7

 • Jarosław P 2022-11-24 18:11:39
  Do nemo : no jakoś nie milczysz czyli masz mnie za mądrego. Dziękuję 😎
 • nemo 2022-11-24 17:38:57
  coś mądrego można powiedzieć mądremu więc sam rozumiesz ... - w stosunku do ciebie to tylko milczenie
 • Jarosław P 2022-11-24 10:55:54
  Do nemo: a coś mądrego masz do powiedzenia?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!