Uczniowie będą wybierali religię albo etykę

 • PAP/AT
 • 29 kwietnia 2021 - 14:02
Uczniowie będą wybierali religię albo etykę
(fot. shutterstock)
Będziemy dążyli do tego modelu, który miał miejsce jeszcze kilkanaście lat temu w polskich szkołach, tzn. żeby uczniowie wybierali religię albo etykę – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ten proces będzie na pewno trwał kilka lat – zaznaczył.

W czwartek odbyło się posiedzenie zespołu ds. statutu zawodowego nauczycieli, w której wziął udział szef resortu edukacji i nauki.

W czasie briefingu po spotkaniu minister Czarnek pytany był o kwestie lekcji religii i etyki.

"Będziemy dążyli do tego modelu, który miał miejsce jeszcze kilkanaście lat temu w polskich szkołach, tzn., żeby uczniowie wybierali albo religię, albo etykę" - wyjaśnił minister Czarnek.

"Szkoła jest miejscem, w którym uczymy i przekazujemy dzieciom wiedzę na temat systemu wartości, na bazie którego funkcjonuje to społeczeństwo, norm, które obowiązują w tym społeczeństwie" - zaznaczył.

W ocenie ministra "w ramach albo lekcji religii, albo w ramach etyki - tego rodzaju wiedza powinna do uczniów trafiać".

"Tak było kilkanaście lat temu i rzeczywiście - dobrze to funkcjonowało" - zwrócił uwagę minister edukacji i nauki.

Wskazał, że do tego modelu uda się "dojść dopiero wtedy, kiedy będziemy mieli wystarczającą liczbę nauczycieli etyki i materiały do nauki etyki. Ten proces będzie na pewno trwał kilka lat" - zapowiedział Czarnek.

Następne posiedzenie zespołu ds. statutu zawodowego nauczycieli odbędzie się 18 maja. Będzie poświęcone systemowi podejścia do wynagradzania nauczycieli. Podstawą do rozmów będzie materiał przegotowany przez resort edukacji i nauki.

TAGI
KOMENTARZE4

 • Szczur 2021-04-30 11:14:31
  Zawsze było wiele szkół, gdzie etyki nie było.Kilkanaście lat temu też. Co wtedy, jeżeli jedne albo drugie będzie obowiązkowe, jak zapowiada Czarnek? Wprawdzie wspomina, że będzie więcej nauczycieli etyki, ale myślę, że to takie mydlenie oczu. Będzie, Ad Calendas Graecas. W końcu jemu chodzi o indok...trynację, a nie wiedzę.  rozwiń
 • Rodzic 2021-04-29 18:15:04
  Do formatka: możesz Doradco metodyczny podać konkretnie w jakiej szkole doszło do takiego zdarzenia? Chyba nie w Koninie 😎
 • formatka 2021-04-29 17:44:10
  Religia w szkole to totalna porażka! W szkole mojego syna w 7 klasie dzieci dostają piątki za CZYTANIE!!! Z kolei w innej szkole katechetka nie chciała wypuścić dziecka w 2 klasie do toalety - w efekcie dziecko niestety się posikało! Dziecko zapewne nadal ma traumę, natomiast katechetka nie poniosła... ŻADNYCH konsekwencji!!! Dopóki program nauczania i sami nauczający będą podlegać pod biskupa a nie pod kuratorium - religia powinna być przy kościele. To jest jakieś totalne nieporozumienie, że dyrektor w szkole nie ma wpływu na katechetę!!! Szkoła ma być świecka!!!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!