Partnerzy portalu

Uczniowie mogą odbyć szkolenia wojskowe w czasie ferii

14 stycznia w pięciu województwach rozpoczyna się kolejna edycja "Ferii z WOT". Ochotnicy podczas przerwy w nauce przejdą szkolenie podstawowe kończące się przysięgą – poinformował rzecznik Dowództwa WOT mjr Witold Sura.
  • Projekt "Ferie z WOT" został zainicjowany w 2019 r. Blisko połowę zgłaszających się do niego ochotników do szkolenia podstawowego stanowili uczniowie lub studenci.
  • W piątek ochotników przyjmują na szkolenie trzy brygady OT: 2. Lubelska, 7. Pomorska i 13. Śląska; w sobotę bramy koszar otworzą 3. Podkarpacka i 19. Nadbużańska BOT.
  • Projekt "Ferie z WOT" nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy odbędą się w wyznaczonych rejonach ćwiczeń - zaznaczył rzecznik. Przypomniał, że 16-dniowy kurs "to dopiero początek drogi".

Rusza kolejna edycja Ferii z WOT

14 stycznia w pięciu województwach rozpoczyna się kolejna edycja "Ferii z WOT".

"Przed bramami koszar w Lublinie, Jarosławiu, Słupsku, Cieszynie i Chełmie z kartami powołania stawią się ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej. Przerwę w nauce wykorzystają na odbycie szkolenia podstawowego, po którym złożą przysięgę wojskową i rozpoczną służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej" - napisał rzecznik w komunikacie opublikowanym w piątek na stronie WOT.

Przypomniał, że "istotą służby w Wojskach Obrony Terytorialnej jest jak najlepsze zbalansowanie życia osobistego i zawodowego z obowiązkami w ramach terytorialnej służby wojskowej", i ta zasada odnosi się także do uczniów, studentów i nauczycieli. "Stąd też inicjatywa WOT i wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodych ochotników oraz nauczycieli i dopasowanie terminów szkoleń podstawowych do ogólnopolskiego harmonogramu ferii zimowych" - dodał.

W najbliższy weekend jedna trzecia żołnierzy WOT będzie uczestniczyła w szkoleniach rotacyjnych, specjalistycznych i zintegrowanych w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, przez co najmniej dwa dni w miesiącu. Każdy rok szkoleniowy ochotnicy kończą dwutygodniowym szkoleniem zintegrowanym.

Sura dodał, że kolejna okazja do odbycia 16-dniowych szkoleń podstawowych w czasie, kiedy nie będą one kolidowały z nauką i studiami, nadarzy się w wakacje - w WOT rozpoczęły przygotowania do projektu "Wakacje z WOT".

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!