Uczniowie wracają do szkoły. Minister przedstawił plan

 • PAP/AT
 • 28 kwietnia 2021 - 08:39
Uczniowie wracają do szkoły. Minister przedstawił plan
Uczniowie kl I-III wracają do nauki stacjonarnej. Starsze klasy podzielone na etapy (Adam Niedzielski, fot. Krystian Maj/KPRM)
Od wtorku 4 maja dzieci z klas I-III wrócą do szkół. Mamy jedynie taką wątpliwość, którą już za chwilę będziemy rozstrzygali, czy będzie to w całym kraju, czy kilka regionów będzie miało to nauczanie hybrydowe - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
 • Od 4 maja, dzieci z klas I-III wrócą do szkół. Mamy jedynie taką wątpliwość czy będzie to w całym kraju, czy kilka regionów będzie miało to nauczanie hybrydowe, ale ono w gruncie rzeczy też oznacza, że dzieciaki z klas I-III wrócą do szkoły - powiedział Adam Niedzielski.
 • Powrót do szkół starszych uczniów ma być podzielony na etapy. Te etapy powinny być skonstruowane w taki sposób, żeby dzieciaki jeszcze w zasadzie w maju wróciły do szkoły - podkreślił.
 • Przygotowujemy w tej chwili bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń. Zapewne będziemy wyznaczać plan z perspektywą przełomu maja i czerwca - dodał.

Szef MZ w radiu RMF FM zwracał uwagę, że przy znoszeniu obostrzeń należy działać bardzo ostrożnie. Przypomniał, że na środę zaplanowano konferencję prasową, na której przedstawiony zostanie plan znoszenia obostrzeń na najbliższe kilka tygodni.

Niedzielski podkreślił, że szkoły i edukacja zawsze były w tym priorytetem.

Zapowiedział, że od wtorku, 4 maja, dzieci z klas I-III wrócą do szkół. "Mamy jedynie taką wątpliwość, którą już za chwilę będziemy rozstrzygali, czy będzie to w całym kraju, czy kilka regionów będzie miało to nauczanie hybrydowe, ale ono w gruncie rzeczy też oznacza, że dzieciaki z klas I-III wrócą do szkoły" - powiedział.

Czytaj też: Rząd przedstawi plan luzowania obostrzeń na maj i czerwiec

Jak dodał, powrót do szkół starszych uczniów ma być podzielony na etapy. "Te etapy powinny być skonstruowane w taki sposób, żeby dzieciaki jeszcze w zasadzie w maju wróciły do szkoły" - podkreślił minister zdrowia.

Jednocześnie Niedzielski zaznaczył, że harmonogram luzowań nie będzie dotyczył jedynie edukacji.

"Przygotowujemy w tej chwili bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń" - poinformował Niedzielski.

"Zdecydowaliśmy, że pójdziemy w kierunku twardego harmonogramu, który będzie wyznaczał kolejne etapy luzowania. Braliśmy pod uwagę, by decyzje uzależniać od średniej tygodniowej liczby zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Ale trudno przy takiej zmienności pandemii budować dłuższy plan. Tymczasem widać oczekiwanie społeczne, by przedstawiać kolejne kroki nie z tygodnia na tydzień, ale jako pewien dalekosiężny plan.

"Zapewne będziemy wyznaczać plan z perspektywą przełomu maja i czerwca. Ostatnie etapy otwierania gospodarki, które będziemy proponowali, będą miały miejsce z końcem maja, a w praktyce nastąpią z początkiem czerwca. Mówimy więc o perspektywie mniej więcej 5-6-tygodniowej.

"Możemy się spodziewać, że w przeciągu miesiąca maja wróci - oprócz edukacji - bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy" - zapowiedział.

Na pytanie, czy restauracje będą dostępne tylko dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki, Niedzielski oświadczył, że "nie ma na razie takiej dyskusji, żeby różnicować dostępność usług publicznych, jak restauracje, dla osób, które są zaszczepione bądź nie są zaszczepione".

Od 26 kwietnia w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń część obostrzeń została poluzowana. Otwarte są w nich salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej przeszły na nauczanie hybrydowe. Inne ograniczenia, dotyczące m.in. kin i teatrów, galerii handlowych, siłowni czy gastronomi, pozostały.W pięciu województwach - śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim - obowiązują wszystkie nałożone wcześniej obostrzenia.

TAGI
KOMENTARZE13

 • Mama 2021-05-05 09:23:56
  Uważam że powrót do szkół w maju czy początek czerwca to zla decyzja tym bardziej że pojawił się wirus indyjski którego nie znamy a patrząc na Indie to jest przerażające boją się uczniowie i my rodzice również. Kto odpiwie za to jak moje dziecko zachoruje i narazi wszystkich. Rząd chce byśmy znowu s...tracili bliskich rząd chce 3 fali czy nie lepiej zadusić tego wirusa i spokojnie od września wrócić do normalności.  rozwiń
 • Luiza 2021-04-28 16:41:34
  Do Ktoś: jeżeli jesteś introwertykiem to nauka online również Ci nie jest potrzebna. Nie używaj słów których nie rozumiesz.
 • Rodzic 2021-04-28 16:25:01
  Do Ktoś: Doradco nie wstydź się, pisz pod swoim nickiem 😎

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!