Partnerzy portalu

Układ kuratorski w krakowskim liceum? Kontrola w związku z zawieszeniem dyrektorki

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zaczęli w środę kontrolę w małopolskim kuratorium oświaty. Ich zdaniem Barbara Nowak bezprawnie zawiesiła Annę Drwięgę w wykonywaniu obowiązków dyrektora i nauczyciela VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
 • Wobec byłej dyrektor postępowanie prowadzi komisja dyscyplinarna. Chodzi o podejrzenie złego nadzoru pedagogicznego, niewłaściwego oceniania i klasyfikowania uczniów, złego prowadzenia dokumentacji szkolnej, niezapewnienia pomocy psychologicznej uczniom i zniesławienie wizytatorek.
 • Zdaniem Anny Drwięgi powodem jej odwołania jest to, że jednej z uczennic nie zmieniła oceny niedostatecznej z chemii na ocenę pozytywną, pozwalającą przejść dziewczynie do następnej klasy.
 • Chcemy sprawdzić i zapytać małopolską kurator o postępowanie dyscyplinarne prowadzone wobec pani dyrektor Anny Drwięgi - powiedziała poseł Krystyna Szumilas. Zdaniem posła Aleksandra Miszalskiego w Krakowie działa "układ kuratorski".

Wobec dyrektor VIII LO w Krakowie postępowanie prowadzi komisja dyscyplinarna

Wniosek małopolskiej kurator o zawieszenie dyrektorki Anny Drwięgi zaakceptował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Decyzja weszła w życie 20 lutego. Wobec byłej dyrektor postępowanie prowadzi komisja dyscyplinarna. Chodzi o podejrzenie złego nadzoru pedagogicznego, niewłaściwego oceniania i klasyfikowania uczniów, złego prowadzenia dokumentacji szkolnej, niezapewnienia pomocy psychologicznej uczniom i zniesławienie wizytatorek.

Zdaniem Drwięgi powodem jej odwołania jest to, że jednej z uczennic nie zmieniła oceny niedostatecznej z chemii na ocenę pozytywną, pozwalającą przejść dziewczynie do następnej klasy.

W lipcu i w sierpniu wizytatorki kuratorium zaleciły dyrektor, aby na podstawie zapisów protokołu z zebrania rady pedagogicznej 21 czerwca "ustalić uczennicy pozytywną ocenę z chemii". Drwięga, powołując się na prawo oświatowe, podkreśliła, że nie miała prawa zmieniać ocen wystawionych przez innych nauczycieli. Uczennica przeniosła się do innego liceum, gdzie otrzymała promocję do następnej klasy.

Przedmiotem kontroli ma być zakres uprawnień kuratorium

"Chcemy sprawdzić i zapytać małopolską kurator o postępowanie dyscyplinarne prowadzone wobec pani dyrektor Anny Drwięgi" - powiedziała poseł Krystyna Szumilas na briefingu przed siedzibą kuratorium. Przedmiotem kontroli ma być zakres uprawnień kuratorium. KO pyta, na jakiej podstawie małopolska kurator nadzoruje komisję dyscyplinarną nauczycieli? Opozycja zarzuca Barbarze Nowak również upartyjnienie.

Zdaniem posła Aleksandra Miszalskiego w Krakowie działa "układ kuratorski". Polega on na tym, jak wyjaśniał parlamentarzysta, że kurator wszczyna postępowania dyscyplinarne, w których jest prokuratorem i sędzią.

W 2020 r. 50 proc. postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli i dyrektorów w Polsce prowadzona była w Małopolsce

"W 2020 r. 50 proc. postępowań dyscyplinarnych (wobec nauczycieli i dyrektorów - red.) w Polsce prowadzona była w Małopolsce. To patologia"- mówił poseł, wymieniając nazwiska kilku innych zawieszonych dyrektorów.

Parlamentarzyści przygotowali też pytania m.in. do Jacka Majchrowskiego, np. dlaczego przystał na wniosek małopolskiej kurator o zawieszenie dyrektor VIII LO, a od Ministerstwa Edukacji i Nauki domagają się danych o postępowaniach dyscyplinarnych w 2022 r.

Anna Drwięga podkreśla, że starała się postępować zgodnie z prawem

Anna Drwięga, odnosząc się do postępowania dyscyplinarnego, oceniła, że są to zarzuty bardzo ogólne. Podkreślała, że starała się postępować zgodnie z prawem. W liście otwartym dyrektor podkreśliła m.in., że w 2015 r. Zdzisław Kusztal utracił stanowisko dyrektora VIII LO w związku z podwyższaniem ocen uczniom, a niedopuszczalność jego działań potwierdził sąd apelacyjny w 2018 r.

Wyjaśnień w sprawie zawieszenia Drwięgi domagają się od Jacka Majchrowskiego również radny Łukasz Gibała (Kraków dla Mieszkańców) i posłanka Daria Gosek-Popiołek (Partia Razem), którzy także w środę zorganizowali briefing przed magistratem. Pytali, dlaczego prezydent miasta zawiesił dyrektor, jeżeli postępowanie dyscyplinarne nie jest zakończone.

"To nie jest decyzja prezydenta. Kiedy wpływa taki wniosek od komisji dyscyplinarnej, prezydent nic innego nie może zrobić. To jest sytuacja, gdzie przepisy na organie prowadzącym wymuszają taką a nie inną czynność" - powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek. "Kiedy komisja dyscyplinarna przy wojewodzie rozpoczyna postępowanie, to organ prowadzący szkołę, czyli w tym wypadku miasto, prezydent, ma obowiązek zawieszenia dyrektora na maksymalnie sześć miesięcy" - dodała.

Posłowie opozycji wielokrotnie wszczynali kontrole w małopolskim kuratorium oświaty.

"Już przywykłam do tego serialu, który proponuje Platforma Obywatelska" - stwierdziła kurator Barbara Nowak, dodając, że KO chce ją zniszczyć. Wielokrotnie podkreślała, że w swoim działania kieruje się dobrem uczniów.

TAGI
KOMENTARZE55

 • Ślązak z Zabrza 2023-03-02 13:42:08
  Nowakowa, czyli współczesna Dulska, to politruk w spódnicy obecnej władzy. Tacy ludzie nie tylko niszczą edukację. Sprawiają, że co bardziej twórcze jednostki albo emigrują wewnętrznie, albo za granicę. Jak za komuny....Ale
 • Andrzej 2023-02-28 21:37:14
  Żal mi tych ludzi którzy kończyli szkoły gdy jeszcze były cokolwiek warte. Nowe tiktokowe pokolenie, nie dość że próg zdawalnosci ma obniżony prawie do zera to i tak zdać nie potrafi.
 • 95266 2023-02-28 17:36:00
  Szkoda zdrowia Pani Dyrektor! Taka moda, dzieciaki się nie ucza, maja żądania, a jak nie to skarga. Jakim prawem? Chyba zdawała sobie sprawę matka z postępów dziecka? Wakacje były ważniejsze? Czy szkoły maja jeszcze szansę trzymać jakiś poziom? A może wprowadźmy że uczeń zdaje przez zasiedzenie?...  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!