Partnerzy portalu

Ukraińcy uczą się polskiego. Region pomaga za unijne pieniądze

  • aw
  • 4 października 2022 - 08:56
Ukraińcy uczą się polskiego. Region pomaga za unijne pieniądze
W projekcie przewidziano środki na przeszkolenie ok. 1800 Ukraińców w ramach 150 grup szkoleniowych j. polskiego (fot. lubelskie.pl)
W ramach projektu „Lubelskie pomaga Ukrainie – nauka języka polskiego” samorząd województwa organizuje bezpłatne kursy z podstaw języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Na ten cel przeznacza unijne pieniądze.

Kursy przeznaczone są dla osób pełnoletnich, które w związku z atakiem Rosji na Ukrainę wjechały do Polski 24 lutego br. lub później, przebywają obecnie na obszarze województwa lubelskiego i pozostaną tutaj co najmniej do czasu ukończenia szkolenia językowego.

Kursy językowe dla Ukraińców w małych grupach

Docelowo w projekcie przewidziano środki na przeszkolenie ok. 1800 osób w ramach 150 grup szkoleniowych. Kursy prowadzone są w maksymalnie 12-osobowych grupach w systemie stacjonarnym lub zdalnym (w zależności od preferencji uczestników), w terminach i miejscach możliwie dostosowanych do potrzeb słuchaczy.

Podczas szkolenia uczestnicy realizują 60 godzin lekcyjnych zajęć, które trwają ok. 5-8 tygodni (2 lub 3 spotkania w tygodniu po 4 godziny lekcyjne). Uczestnicy otrzymują bezpłatne materiały szkoleniowe (podręcznik z ćwiczeniami, teczka, zeszyt, długopis). Zajęcia kończą się egzaminem wewnętrznym, na podstawie którego wystawione zostaną słuchaczom zaświadczenia o zrealizowanym szkoleniu i nabytych umiejętnościach.

Czytaj też: W Gdańsku kurs polskiego dla 140 nauczycieli z Ukrainy

Rekrutacja na kurs języka polskiego

Jak podaje urząd marszałkowski, rekrutacja kandydatów jest prowadzona w sposób ciągły i będzie otwarta do czasu utworzenia 150 grup szkoleniowych, jednak nie później niż do dnia 15 czerwca 2023 r.

- Nadal można zgłaszać się do projektu – drogą elektroniczną przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Urzędu Marszałkowskiego WL w zakładce Lubelskie pomaga Ukrainie lub poprzez złożenie uzupełnionego formularza papierowego – także do pobrania ze strony. Od 10 czerwca br. wpłynęło ok. 1500 formularzy zgłoszeniowych - informuje UMWL.

Szkolenia realizowane są przez wyłonione w tym celu zewnętrzne instytucje szkoleniowe, natomiast rekrutacja uczestników projektu prowadzona jest przez Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Współfinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego

Wartość projektu – współfinansowanego z RPO WL na lata 2014-2020 – to blisko 2,5 mln zł.  Projekt realizowany jest od 1 maja br. i potrwa do 31 sierpnia 2023 r.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!