Ukraińcy uczą się polskiego. Region pomaga za unijne pieniądze

Kursy przeznaczone są dla osób pełnoletnich, które w związku z atakiem Rosji na Ukrainę wjechały do Polski 24 lutego br. lub później, przebywają obecnie na obszarze województwa lubelskiego i pozostaną tutaj co najmniej do czasu ukończenia szkolenia językowego.
Kursy językowe dla Ukraińców w małych grupach
Docelowo w projekcie przewidziano środki na przeszkolenie ok. 1800 osób w ramach 150 grup szkoleniowych. Kursy prowadzone są w maksymalnie 12-osobowych grupach w systemie stacjonarnym lub zdalnym (w zależności od preferencji uczestników), w terminach i miejscach możliwie dostosowanych do potrzeb słuchaczy.
Podczas szkolenia uczestnicy realizują 60 godzin lekcyjnych zajęć, które trwają ok. 5-8 tygodni (2 lub 3 spotkania w tygodniu po 4 godziny lekcyjne). Uczestnicy otrzymują bezpłatne materiały szkoleniowe (podręcznik z ćwiczeniami, teczka, zeszyt, długopis). Zajęcia kończą się egzaminem wewnętrznym, na podstawie którego wystawione zostaną słuchaczom zaświadczenia o zrealizowanym szkoleniu i nabytych umiejętnościach.
Czytaj też: W Gdańsku kurs polskiego dla 140 nauczycieli z Ukrainy
Rekrutacja na kurs języka polskiego
Jak podaje urząd marszałkowski, rekrutacja kandydatów jest prowadzona w sposób ciągły i będzie otwarta do czasu utworzenia 150 grup szkoleniowych, jednak nie później niż do dnia 15 czerwca 2023 r.
- Nadal można zgłaszać się do projektu – drogą elektroniczną przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Urzędu Marszałkowskiego WL w zakładce Lubelskie pomaga Ukrainie lub poprzez złożenie uzupełnionego formularza papierowego – także do pobrania ze strony. Od 10 czerwca br. wpłynęło ok. 1500 formularzy zgłoszeniowych - informuje UMWL.
Szkolenia realizowane są przez wyłonione w tym celu zewnętrzne instytucje szkoleniowe, natomiast rekrutacja uczestników projektu prowadzona jest przez Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.
Współfinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego
Wartość projektu – współfinansowanego z RPO WL na lata 2014-2020 – to blisko 2,5 mln zł. Projekt realizowany jest od 1 maja br. i potrwa do 31 sierpnia 2023 r.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.