Urzędnicy nauczą się dyplomacji na Uniwersytecie Śląskim

  • PAP
  • 29 września 2014 - 19:40
Urzędnicy nauczą się dyplomacji na Uniwersytecie Śląskim
Adobe Stock
Akademię Dyplomacji dla polityków, urzędników, biznesmenów i studentów otwiera Uniwersytet Śląski w Katowicach. Zainteresowani będą się uczyć sztuki dyplomacji w teorii i praktyce. Przewidziano m.in. zajęcia z negocjacji, etykiety, retoryki, autoprezentacji.

Zajęcia, jak powiedział rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik-Kozaczko, będą różnorodne. "Z pewnością przydadzą się nie tylko podczas oficjalnych spotkań, ale także w życiu codziennym" - powiedział Szymik-Kozaczko.

W programie znalazły się m.in. tematy związane ze sztuką komunikowania się, protokołem dyplomatycznym i etykietą, a także warsztaty językowe, wykłady połączone z debatami "okrągłego stołu" (spotkania podczas którego jego uczestnicy starają się w zgodzie rozwiązywać spory). Tematami debat będą m.in. zmiany klimatyczne, polityka energetyczna, konflikty międzynarodowe na tle religijnym.

W trakcie zajęć poświęconych sztuce komunikowania się, uczestnicy będą uczyć się właściwych gestów i postawy, komunikacji medialnej, autoprezentacji, wystąpień publicznych, czy tzw. komunikacji kryzysowej. Podczas spotkań dotyczących protokołu dyplomatycznego i etykiety podejmowane będą m.in. kwestie dotyczące klasycznych zasad savoir-vivre, życia pozazawodowego. Tematem będą również "nietakty i gafy".

Czytaj też:  Te miasta są najbardziej atrakcyjne dla biznesu

Specjalistka w zakresie prawa międzynarodowego prof. Genowefa Grabowska powiedziała, że program Akademii Dyplomacji skierowany jest do różnych grup, w tym m.in. do lokalnych i regionalnych samorządowców "na każdym szczeblu".

"Relacje z Unią Europejską schodzą na coraz niższe szczeble. Służba zagraniczna się atomizuje, uprawiają ją organy coraz niższego szczebla samorządowego - mamy miasta bliźniacze, umowy o współpracy, międzynarodową wymianę młodzieży. Samorządowcy powinni być lepiej przygotowani, by lepiej sobie radzili w tych kontaktach" - dodała Grabowska.

Czytaj też: Ruszają wyjątkowe studia dla samorządowców. Pierwsze w Polsce

Dodała, że celem zespołu wykładowców będzie przygotowanie poszczególnych grup do umiejętnego nawiązywania kontaktów, by "byli bardziej pewnymi w tych relacjach", potrafili się zaprezentować. Nie zabraknie też zajęć, które przybliżą prawo dyplomatyczne, w tym jego początki, rozwój dyplomacji, tworzenie pierwszych organizacji międzynarodowych.

Według uczelni w Akademii Dyplomacji będą również poruszane kwestie, które powinny zainteresować biznesmenów, którzy wyjeżdżają w służbowe podróże zagraniczne i chcą się jak najlepiej zaprezentować.

W gronie wykładowców znajdą się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Akademia Dyplomacji rusza wraz z nowym rokiem akademickim 2014/2015. Warunkiem przyjęcia będzie ukończony trzeci rok studiów oraz pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

TAGI
KOMENTARZE2

  • Eterno Vagabundo 2014-09-30 23:54:18
    Bez Akademii Dyplomacji, Teraz, na urzędzie, Żaden urzędas Już nie zasiędzie.
  • Eterno Vagabundo 2014-09-30 22:27:10
    Czyli, że: Bez Akademii Dyplomacji, Teraz na Urzędzie, Już teraz żaden Urzędas nie siędzie.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!