Partnerzy portalu

Ustawa kuratoryjna wejdzie w życie jeszcze tej jesieni?

Ustawa kuratoryjna wejdzie w życie jeszcze tej jesieni?
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. twitter.com/MEiN_GOV_PL)
Mam nadzieję, że tzw. ustawa kuratoryjna zostanie przyjęta na najbliższej Radzie Ministrów i trafi do Sejmu, więc jesienią tego roku wejdzie w życie – powiedział w środę na antenie Polskiego Radia Wrocław minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek.

Szef resortu nauki i edukacji poinformował, że w ostatnim czasie odbyło się spotkanie z kuratorami w sprawie tzw. ustawy kuratoryjnej i zmiany statusu nauczyciela.

"Zmiany nieco idącej w kierunku przestawienia godzin w szkole, w ramach cały czas 40 godzin pracy, bo nauczyciele pracują 40 godzin i więcej pracować nie będą, ale kilka problemów dotyczących zorganizowania tej pracy zostało tam poruszonych i będziemy te rozwiązania przedstawiać związkom zawodowym 22 października" - powiedział Czarnek.

Minister wyraził nadzieję, że tzw. ustawa kuratoryjna zostanie przejęta na najbliższej Radzie Ministrów i trafi do Sejmu. "Więc jesienią tego roku wejdzie w życie" - mówił.

"Jest mnóstwo przekłamań"

Czarnek uważa, że "jest mnóstwo przekłamań" na temat reformy przygotowywanej przez kierowany przez niego resort.

"Nic się specjalnego nie zmienia, poza tą rzeczą, że w tym jednym procencie przypadków, jednym procencie powtarzam, bo w 99 procentach mamy absolutne wykonywanie zaleceń pokontrolnych organu nadzoru pedagogicznego. Ale w tym jednym procencie przypadków, kiedy dyrektor nie wykonuje zaleceń pokontrolnych, kurator będzie mógł wyznaczyć nowy termin na wykonanie tych zaleceń pokontrolnych, a jeśli w tym nowym terminie też nie będą wykonywane te zalecenia pokontrolne bez uzasadnienia, to dopiero wówczas będzie mógł wnioskować skutecznie do organu prowadzącego o odwołanie z funkcji dyrektora. Dyrektor będzie mógł się odwoływać oczywiście do sądów w tej sprawie" - tłumaczył.

Dodał, że kurator, jako organ nadzoru pedagogicznego, będzie musiał otrzymać informacje na temat treści przekazywanych dzieciom w szkole.

"Gdyby dochodziło do sytuacji, że te treści będą demoralizowały uczniów, to będzie miał prawo sprzeciwu. Ale to też nie oznacza, że będzie decydował w każdym przypadku o wejściu organizacji pozarządowej. Nie. O tym będą decydować rodzice. Rada rodziców będzie opiniować i ta konsultacja z radą rodziców będzie obowiązkowa, obligatoryjna po to, żeby rodzice decydowali o tym, jaka organizacja pozarządowa może być w szkole" - mówił.

Czytaj też Włodarze miast namawiają do buntu wobec planowanych zmian w oświacie.

Czarnek, pytany, czy porozumiał się już z nauczycielami, odparł, że cały czas z nimi pracuje.

"Propozycje, które przestawiamy, to są propozycje od nauczycieli. My pracujemy z nauczycielami, to nauczycieli i dyrektorzy szkół nam przedstawiają swoje rozwiązania problemów, które są w szkole, a one są do rozwiązania, na bazie tych propozycji nauczycieli i dyrektorów formułujemy nasze propozycje, które przedstawiamy związkom zawodowym i samorządowcom" - mówił.

Pytany o to, czy dojdzie do strajku w oświacie, Czarnek odparł pytaniem. "Czy podniesienie wynagrodzenia o ponad 1400 złotych miesięcznie, w ramach tych samach 40 godzin tygodniowo jest powodem do strajku?" - pytał minister.

"Poznaj Polskę". Dodatkowe pieniądze na wycieczki

Szef resortu nauki i edukacji mówił również o budżecie ministerstwa. W tym kontekście wymienił m.in. program "Poznaj Polskę"

"Mamy od 1 stycznia 100 mln zł, ale jeszcze w tym tygodniu przekazujemy Komisji Finansów Publicznych nasz wniosek o przekwalifikowanie środków po to, żeby dorzucić jeszcze do tego budżetu +Poznaj Polskę+, który rozchodzi się w ciągu paru godzin. Dodatkowe 10 mln zł, które przeznaczyliśmy na wycieczki dzieci i młodzież, rozeszły się w ciągu siedmiu godzin" - mówił.

Dodał, że w przyszłym roku na subwencję oświatową przeznaczone zostanie blisko 4 mld zł.

"W kolejnym roku blisko 8 mld zł. To są skokowe wzrosty subwencji oświatowej. Tak wielkich wzrostów subwencji oświatowej nie było do tej pory" - dodał minister.

Zobacz Będą zmiany w podstawie programowej z historii.

TAGI
KOMENTARZE1

  • Wielunianin 2021-10-13 13:12:41
    Panie Ministrze. Czcigodni Kuratorzy. W Wieluniu w województwie łódzkim dzieje się rzecz straszna ! Niestety ale pewna osoba PEDAGOGA ze szkoły IMIENIA... ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II- WYKAŃCZA STARSZYCH I SCHOROWANYCH LUDZI EMITUJAC IM OBRZYDLIWY SMRÓD KULINARNY DO MIESZKANIA PRZEZ KRATKĘ WENTYLACYJNĄ! I... niestety ale jest to działanie z premedytacją. Tym ludziom naprawdę grozi ŚMIERĆ oni się ŚMIERCI PANICZNIE BOJĄ! Jak można pozbawiać niewinnych ludzi NAJCENNIEJSZEGO BOŻEGO DARU JAKIM JEST LUDZKIE ŻYCIE? Kto dał tej osobie że szkoły, której PATRONEM JEST NAJWIĘKSZY OBROŃCA ŻYCIA W DZIEJACH LUDZKOŚCI- kto tym ludziom dał kompetencje Pana Boga w dziedzinie dysponowania ludzkim życiem? Jak tak można? Jak można nie pomóc tym ludziom ? Jeśli w najbliższym czasie ci obywatele nie otrzymają pomocy to szansę na ich przeżycie PO PROSTU NIE ISTNIEJĄ!  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!