Partnerzy portalu

Ponad 1,4 mld zł na utworzenie branżowych centrów umiejętności i ani jednego chętnego

Ponad 1,4 mld zł na utworzenie branżowych centrów umiejętności i ani jednego chętnego
Ministerstwo Edukacji i Nauki podsumowało pierwszy etap konkursu na branżowe centra umiejętności (fot. Shutterstock)
Resort edukacji podał wyniki 1. etapu konkursu na branżowe centra umiejętności. Wyniki zaskakują. Ponad 1,4 mld zł na utworzenie w Polsce 120 placówek i ani jednego chętnego, by prowadzić szkoły kształcące w branżach: drzewno-meblarska, handlowa, pomoc społeczna.
 • Pierwsze branżowe centra umiejętności (BCU) powstaną do końca 2023 roku. Ma ich być przynajmniej 20.
 • Decyzję o tym, gdzie powstaną branżowe centra umiejętności, ministerstwo oficjalnie ogłosić ma 31 marca.
 • Największym zainteresowaniem cieszyły się branże budowlana, elektroenergetyczna i rolno-hodowlana.

Z zapowiedzi Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że pierwsze branżowe centra umiejętności (BCU) powstaną do końca 2023 roku. Ma ich być przynajmniej 20. W kolejnym, 2024 roku ma powstać następne 100.

BCU to pomysł ministerstwa na wzmocnienie reformy kształcenia zawodowego wdrażanej przez resort edukacji od 2019 roku. Centra mają być tworzone w partnerstwie podmiotów branżowych oraz organów prowadzących szkoły. Dlatego do udziału w konkursie na utworzenie i wsparcie BCU ministerstwo zaprosiło m.in. organizacje branżowe, izby gospodarcze, stowarzyszenia zawodowe i samorządy zawodowe zrzeszające osoby wykonujące dany zawód.

"Wpłynęło 90 wniosków, które obecnie podlegają ocenie formalnej. Największym zainteresowaniem cieszyły się branże: budowlana, elektroenergetyczna i rolno-hodowlana" - informuje Adrianna Całus, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Dwa branżowe centra umiejętności potrzebne w Radomiu

O utworzenie w mieście dwóch branżowych centrów umiejętności stara się między innymi Radom. W konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Edukacji władze Radomia złożyły dwa projekty. Pierwszy zakłada utworzenie BCU w dziedzinie automatyki przemysłowej. Ośrodek miałby zostać stworzony we współpracy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Drugi projekt miałby być realizowany wspólnie z Zespołem Szkół Budowlanych. Ośrodek kształciłby specjalistów w dziedzinie prac wykończeniowych. 

- To wprost  odpowiedź na oczekiwania naszych firm i tego, wokół czego koncentruje się u nas kształcenie dualne - tłumaczy wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska.

- W radomskiej oświacie kształcenie zawodowe odgrywa bardzo ważną rolę. Naturalnym impulsem do złożenia wniosku było to, że chcemy kontynuować i nadawać coraz wyższą rangę kształceniu zawodowemu w mieście. Branżowe centra umiejętności to ma być przede wszystkim taka platforma do poszerzania kompetencji, kwalifikacji, ale na sprzęcie, który jest adekwatny do tego, jaki jest w firmach - jest to sprzęt bardzo nowoczesny, ale przede wszystkim zależy nam bardzo, żeby to była taka współpraca na styku pomiędzy szkołą, nauką a firmami - mówi wiceprezydent.

Pierwsze branżowe centra umiejętności (BCU) powstaną do końca 2023 roku. Ma ich być przynajmniej 20 (Fot. Twitter/MEiN)
Pierwsze branżowe centra umiejętności (BCU) powstaną do końca 2023 roku. Ma ich być przynajmniej 20 (Fot. Twitter/MEiN)

Na te kierunki w całej Polsce nie ma chętnych

Branżowe centra umiejętności miały koncentrować się na branżach kluczowych dla rozwoju przemysłu w danym regionie, w tym m.in. automatyka, robotyka, mechatronika, przemysł motoryzacyjny, przemysł lotniczy, energetyka odnawialna, transport, spedycja i logistyka czy przetwórstwo spożywcze.

Największym zainteresowaniem cieszyły się branże: budowlana, elektroenergetyczna, rolno-hodowlana. W całej Polsce nie znalazł się jednak nikt chętny do rozwijania placówek w branżach: drzewno-meblarska, handlowa, pomoc społeczna.

"Planowane jest ogłoszenie drugiej edycji konkursu ze wskazaniem dziedzin, których dotyczyć będzie konkurs" - informuje rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki.

- Wpływ na to mogą mieć przede wszystkim zarobki w tych branżach - tłumaczy Iwona Maślerz, dyrektorka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Zabrzu.

- Jeśli chodzi o pomoc społeczną, czyli między innymi opiekę nad osobami starszymi, to wciąż wielu młodych ludzi uważa, że zarobki w tej branży są nieadekwatne do ciężkiej pracy, jaką trzeba wykonywać. U nas podobna sytuacja jest między innymi z terapeutą zajęciowym. Wciąż brakuje chętnych na ten kierunek, choć chętnych, by wykonywać te pracę - zwłaszcza za naszą zachodnią granicą - nie brakuje. Być może dlatego nie znaleźli się chętni, żeby kształcić w tych kierunkach - tłumaczy dyrektorka Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego.

Branżowe centra umiejętności - wyniki konkursu

Decyzję o tym, gdzie powstaną branżowe centra umiejętności, ministerstwo oficjalnie ogłosić ma 31 marca. W całej Polsce powstać ma w sumie 120 ośrodków w partnerstwie podmiotów branżowych oraz organów prowadzących szkoły kształcące w zawodach i centra kształcenia zawodowego. Cała inwestycja kosztować ma ponad 1,4 mld złotych.

TAGI
KOMENTARZE42

 • ant 2023-05-27 12:58:52
  ha,ha... kolejny wymysł prymitywnych PISOWSKICH BIUROKRATÓW, coś niby wymyślili, a teraz zdziwieni, że nie ma chętnych. Zamiast od początku włączyć w to firmy, to budują kolejna wieżę - jak w Ostrołęce, ale tym razem z kości słoniowej, aby mieć czym zarządzać i ględzić kolejne głupoty ...  rozwiń
 • Cieszyniok 2023-03-16 21:02:57
  Do Ewa z Bielska: to jednak prawda , że w Bielsku ciężko spotkać normalna osobę.
 • Ewa z Bielska 2023-03-10 19:31:45
  To Czarnek już nie szydzi z 15letnich ofiar pedofili?? Boi się?? Taki odważny, a się boi?? Czarnek - a może teraz trochę poszydzisz z dzieci na wózkach inwalidzkich?? Albo tych z zespołem Downa?? Przecież to takie patriotyczne, takie katolickie...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!