W Katowicach nowe stypendia dla uczniów nie tylko za stopnie i olimpiady

W Katowicach nowe stypendia dla uczniów nie tylko za stopnie i olimpiady
Nowe stypendia uczniowskie w Katowicach będą wyższe niż dotąd. Fot. UM Katowice
Od nowego roku szkolnego samorząd Katowic uruchomi, nowy ulepszony system stypendialny dla najzdolniejszych uczniów. Będzie on brał pod uwagę nie tylko średnią ocen i miejsca w olimpiadach.
  • Dotychczasowy katowicki system stypendialny pod nazwą „Prymus” funkcjonował przez ostatnie 11 lat.
  • Nagradzał on uczniów z najwyższą średnią ocen i wysokimi miejscami w olimpiadach.
  • Nowy system, który nazwano „Katowickim Diamentem Edukacyjnym”, będzie brał pod uwagę także inne kryteria. Podwyższona zostanie również wysokość stypendiów.

– Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - To zobowiązuje. Stąd ważne, aby program nagradzania najlepszych odpowiadał bieżącym potrzebom. Średnia ocen jest ważna, ale dziś musimy zwracać uwagę także na zdolności, talenty i inne osiągnięcia młodych ludzi. Chcemy, aby uczniowie katowickich szkół wiedzieli, że doceniamy ich sukcesy i wspieramy ich rozwój, stąd zmiany w miejskim systemie premiowania.

Czytaj też: Biurokracja w szkołach kwitnie. 51 zbędnych dokumentów

Dotychczas funkcjonujący w Katowicach Miejski Program Stypendialny dla Uczniów Szczególnie Uzdolnionych „Prymus” opierał się na osiągnięciach czysto edukacyjnych – takich, jak średnia ocen i uzyskanie tytułu laureata bądź finalisty olimpiad przedmiotowych.

„Mając na uwadze fakt, że osiągnięcia i sukcesy nie sprowadzają się jedynie do tradycyjnych umiejętności szkolnych, postanowiliśmy spojrzeć na potencjał uzdolnionych uczniów w wymiarze wielopłaszczyznowym i bardziej zindywidualizowanym, tak, aby w sposób efektywny wspierać rozwój najbardziej twórczych, kreatywnych, będących inspiracją dla innych i wykraczających swoją działalnością poza szkolne mury młodych mieszkańców Katowic” – pisze katowicki magistrat w swym komunikacie na ten temat.

„To przekonanie leżało u podstaw decyzji o stworzeniu nowego, spójnego programu pozwalającego na wszechstronne premiowanie różnorodnych osiągnięć katowiczan” – dodaje Urząd Miasta Katowice.

Nad jego formułą pracowało szerokie grono osób związanych z edukacją: dyrektorzy różnych typów szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówek pracy pozaszkolnej, katowiccy radni oraz pracownicy wydziału edukacji i sportu.

5 tys. zł dla najlepszych

Stypendia będą mogli otrzymać uczniowie zamieszkali w Katowicach, którzy pobierają naukę w szkołach publicznych i niepublicznych zlokalizowanych na terenie tego miasta. Będą one przyznawane w następujących kategoriach: nauki humanistyczne i języki obce, nauki ścisłe i przyrodnicze, zawodowstwo i przedsiębiorczość, kompetencje społeczne i obywatelskie, edukacja regionalna, kultura i sztuka, sport.

Jednocześnie podwyższona zostanie także wysokość stypendiów dla najzdolniejszych uczniów. Stypendium pierwszego stopnia wyniesie 5 tys. zł (w skali roku), drugiego – 4 tys. zł, a trzeciego – 3 tys. złotych.

TAGI
KOMENTARZE2

  • Mamamija 1974 2022-06-23 10:47:43
    Naprawdę gratuluję pomysłodawcom nowego projektu 🤨zmieniać zasady na koniec roku szkolnego !Bardzo motywujące !!!!!Nie zdziwię się jak młode pokolenie będzie opuszczać nasze miasta a i może kraj ! Nie opłaca się starać i pracować systematycznie bo i tak wszystko zależy od jednej osoby która decyduje... 😡wstyd dla władz miasta !  rozwiń
  • Benek 2022-06-23 08:46:58
    Dlaczego pod koniec roku szkolnego jest zmiana? Dzieci się starały przez cały rok, żeby mieć lepszą średnią. A co z tymi dziećmi co nie nie są z Katowic? Czyżby trzeba wprowadzać jakieś oszczędności?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!