W Lubinie powstanie ośrodek badawczy Politechniki Wrocławskiej

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas podkreślił, że uczelnia zabiegała o przestrzeń do prowadzenia edukacji i badań w zakresie lotnictwa od ponad 10 lat.
- Chcieliśmy przejąć cześć lotniska w Oleśnicy i prowadzić tam działalność, to się nie udało - przypomniał rektor.
Prof. Madryas dodał, że z ośrodka badawczo-rozwojowego, który powstanie na lotnisku w Lubinie będą korzystać studenci trzech wydziałów: elektronicznego, mechanicznego oraz mechaniczno-energetycznego.
Prezydent Lubina Robert Raczyński podkreślił, że miasto dysponuje lotniskiem, które spełnia wszystkie normy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo lotów oraz możliwości eksperymentowania z różnymi maszynami lotniczymi.
- W ostatnich latach poczyniliśmy tam inwestycje, które w zamyśle mają przyciągnąć potencjał badawczy. Chcemy by powstał tam potencjał rozwojowy w postaci nowych technologii - powiedział Raczyński.
Dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej prof. Zbigniew Gnutek powiedział, że światowe uniwersytety techniczne prowadzące inżynierię lotniczą mają przeważnie swoje lotniska.
- Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym inżynieria lotnicza ruszyła 15 lat temu. (…) Inżynieria lotnicza potrzebuje lotniska po to, aby uczyć młodzież na pasie startowym technik latania samolotami i spraw z tym związanych. Potrzebujemy zatem miejsca do badania samolotów, do badań statycznych i w locie. Potrzebujemy miejsca, w którym będziemy testować silniki i napędy, miejsca gdzie będziemy mogli założyć warsztaty i konstruować statki powietrzne - wyliczał profesor.
Dodał, że w przyszłości Politechnika Wrocławska chce wybudować na lotnisku laboratoria badawcze.
- Będą one poświęcona różnym aspektom areotechniki, ale jednocześnie korci nas, aby rozszerzyć ten obszar o nowe techniki, które są związane z lotnictwem - to choćby niekonwencjonalna energetyka czy problemy kosmiczne - mówił profesor.
Dziekan powiedział, że w ciągu kilkunastu lat w rozwój infrastruktury badawczej na lotnisku w Lubinie należałoby zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych.
- Prace badawcze mogą tam jednak rozpocząć się od zaraz, ponieważ są tam już pomieszczenia przystosowane na przeniesienie naszej infrastruktury oraz naszych statków powietrznych - powiedział prof. Gnutek.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.