Partnerzy portalu

W Lubinie powstanie ośrodek badawczy Politechniki Wrocławskiej

W Lubinie powstanie ośrodek badawczy Politechniki Wrocławskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
Na terenie lotniska Aeroklubu Zagłębia Miedziowego w Lubinie powstanie Lotniczy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Politechniki Wrocławskiej. Władze miasta oraz uczelni podpisały w czwartek (19.10)  porozumienie ws. utworzenia ośrodka.

Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas podkreślił, że uczelnia zabiegała o przestrzeń do prowadzenia edukacji i badań w zakresie lotnictwa od ponad 10 lat.

- Chcieliśmy przejąć cześć lotniska w Oleśnicy i prowadzić tam działalność, to się nie udało - przypomniał rektor.

Prof. Madryas dodał, że z ośrodka badawczo-rozwojowego, który powstanie na lotnisku w Lubinie będą korzystać studenci trzech wydziałów: elektronicznego, mechanicznego oraz mechaniczno-energetycznego.

Prezydent Lubina Robert Raczyński podkreślił, że miasto dysponuje lotniskiem, które spełnia wszystkie normy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo lotów oraz możliwości eksperymentowania z różnymi maszynami lotniczymi.

- W ostatnich latach poczyniliśmy tam inwestycje, które w zamyśle mają przyciągnąć potencjał badawczy. Chcemy by powstał tam potencjał rozwojowy w postaci nowych technologii - powiedział Raczyński.

Dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej prof. Zbigniew Gnutek powiedział, że światowe uniwersytety techniczne prowadzące inżynierię lotniczą mają przeważnie swoje lotniska.

- Na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym inżynieria lotnicza ruszyła 15 lat temu. (…) Inżynieria lotnicza potrzebuje lotniska po to, aby uczyć młodzież na pasie startowym technik latania samolotami i spraw z tym związanych. Potrzebujemy zatem miejsca do badania samolotów, do badań statycznych i w locie. Potrzebujemy miejsca, w którym będziemy testować silniki i napędy, miejsca gdzie będziemy mogli założyć warsztaty i konstruować statki powietrzne - wyliczał profesor.

Dodał, że w przyszłości Politechnika Wrocławska chce wybudować na lotnisku laboratoria badawcze.

- Będą one poświęcona różnym aspektom areotechniki, ale jednocześnie korci nas, aby rozszerzyć ten obszar o nowe techniki, które są związane z lotnictwem - to choćby niekonwencjonalna energetyka czy problemy kosmiczne - mówił profesor.

Dziekan powiedział, że w ciągu kilkunastu lat w rozwój infrastruktury badawczej na lotnisku w Lubinie należałoby zainwestować kilkadziesiąt milionów złotych.

- Prace badawcze mogą tam jednak rozpocząć się od zaraz, ponieważ są tam już pomieszczenia przystosowane na przeniesienie naszej infrastruktury oraz naszych statków powietrznych - powiedział prof. Gnutek.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!