Nowy podział subwencji oświatowej. Samorządy dostały pieniądze za dwa miesiące

Nowy podział subwencji oświatowej. Samorządy dostały pieniądze za dwa miesiące
25 maja została resort finansów przekazało 416 mln zł w ramach nowego podziału kwoty subwencji oświatowej (Fot. Shutterstock.com)
25 maja została przekazana rata za maj i czerwiec w łącznej wysokości 416 mln zł w ramach nowego podziału kwoty subwencji oświatowej - poinformował w środę resort finansów. Dodano, że w sumie będzie to ponad 1,6 mld zł.

Resort podał, że Minister Finansów poinformował jednostki samorządu terytorialnego o dodatkowych kwotach części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2022.

"Chodzi o realizację podwyżek wynagrodzeń nauczycieli od 1 maja 2022 r. W związku z realizacją podwyżek wynagrodzeń nauczycieli od 1 maja 2022 r. Minister Finansów poinformował JST o dodatkowych kwotach części oświatowej subwencji ogólnej na bieżący rok. Środki w wysokości ponad 1,6 mld zł zostaną przekazane na rachunki bankowe jednostek samorządu terytorialnego w siedmiu miesięcznych ratach, z uwzględnieniem terminu wypłaty wynagrodzeń nauczycieli" - przekazano.

Resort poinformował, że 25 maja została przekazana rata za maj i czerwiec w łącznej wysokości 416 mln zł. Dodano, że przekazanie kolejnych rat w równych wysokościach (każda po 208 mln zł) nastąpi do 25. dnia każdego miesiąca.

19 maja weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki zawierająca przepisy umożliwiające dokonanie podziału kwoty subwencji oświatowej po zwiększeniu wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli i zwiększenia na ten cel subwencji.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2022 roku.

Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela, uchwaloną w marcu przez Sejm, tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma wzrosnąć od 1 maja br. o 4,4 proc. Na ten cel subwencja oświatowa została zwiększona o 1,6 mld zł. ze środków z rezerwy celowej budżetu państwa.

TAGI
KOMENTARZE1

  • Zdzich 2022-05-27 18:13:31
    Wpływa tyle siana, że pedagodzy mogą się w nim kąpać! Bezsensem są wyjazdy nad wszelkie morza...

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!