Partnerzy portalu

W roku szkolnym 2021/2022 r. pół miliona uczniów więcej niż rok wcześniej

W roku szkolnym 2021/2022 r. pół miliona uczniów więcej niż rok wcześniej
Część rodziców, z różnych powodów, decyduje się na nauczanie domowe dzieci - wskazano w komunikacie (fot. freepik)
W roku szkolnym 2021/2022 było prawie 5,5 miliona uczniów - to niemal pół miliona więcej niż rok wcześniej. Tylko 19,5 tys. z nich skorzystało z nauczania domowego - wynika z danych zamieszczonych na portalu dane.gov.pl.
  • Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM udostępnił informacje na temat danych związanych ze szkołami, które opublikowano na portalu dane.gov.pl.
  • "Każdego roku w Polsce rozpoczyna naukę kilka milionów dzieci i młodzieży. Według danych z bazy Uczniowie szkół w roku 2021, w roku szkolnym 2021/2022 było ich prawie 5,5 miliona - to niemal pół miliona więcej niż w roku 2020/2021" - wskazano w komunikacie.
  • Dane te dotyczą wszystkich typów szkół i są podzielone według województw. 

Przypomniano, że ubiegły rok szkolny w wielu szkołach był inny niż poprzednie. "Polskie szkoły przyjęły ponad 180 tysięcy uczniów z Ukrainy" - podano.

W cyfrowej bazie można znaleźć pełne dane, z podziałem na typy szkół, klasy i powiaty, gdzie uczyli się uchodźcy z Ukrainy.

"Część rodziców, z różnych powodów, decyduje się na nauczanie domowe dzieci. Chociaż wciąż zdecydowana większość dzieci uczy się w standardowym trybie, to liczba uczniów korzystających z edukacji domowej jest również duża. Z bazy uczniów według klas w nauczaniu domowych w roku szkolnym 2021/2022 dowiemy się, że w tym trybie uczyło się 19,5 tys. dzieci" - podano.

Czytaj też: Coraz bliżej refundacji kosztów dowozu dzieci z niepełnosprawnością do szkół i przedszkoli

W bazie znalazły się też informacje na temat uczęszczania uczniów na zajęcia dodatkowe. Z podanych danych wynika, że w roku szkolnym 2019/2020 brało w nich udział ponad 850 tys. dzieci. "Zdecydowana większość wybrała zajęcia artystyczne (ponad 400 tys.), ale dużą popularnością cieszyły się także zajęcia sportowe, w których uczestniczyło ponad 166 tys. uczniów" - wyliczono.

Na zajęcia turystyczno-krajobrazowe uczęszczało prawie 21 tysięcy dzieci.

W bazie znalazły się też informacje na temat nauczania języków obcych. Najbardziej popularnym językiem pozostaje angielski, którego uczy się ponad 6 milionów uczniów, a tuż za nim także język niemiecki (prawie 200 tys.).

Czytaj też: Liczba ukraińskich dzieci w szkołach i przedszkolach znów daje do myślenia. W tych miastach na pewno

Uczniowie coraz częściej oprócz języków najpopularniejszych wybierają też mniej znane w Polsce, jak chiński, arabski.

Wymienione dane pochodzą z portalu dane.gov.pl. Jak podał Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM to dobre źródło informacji dla pasjonatów otwartych danych, ale także dla przedsiębiorców poszukujących danych statystycznych do rozwoju swojego biznesu. W portalu znajduje się prawie 28 tys. danych, od ponad 200 dostawców, z różnych kategorii, jak edukacja, kultura, sport, zdrowie, czy społeczeństwo.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!