Partnerzy portalu

W Suwałkach powstanie litewska szkoła. Miasto pomoże w remoncie?

W Suwałkach powstanie litewska szkoła. Miasto pomoże w remoncie?
Litewska minister spotkała się z prezydentem Suwałk w Urzędzie Miejskim. (fot: UM Suwałki)
Minister oświaty, nauki i sportu Republiki Litewskiej Jurgita Siugzdiniene spotkała się z piątek z prezydentem Suwałk Czesławem Renkiewiczem, by omówić plany utworzenia w tym mieście szkoły podstawowej z litewskim językiem nauczania. Litwini kupili już budynek na ten cel.

Minister spotkała się z prezydentem Suwałk w Urzędzie Miejskim.

"Nasza współpraca z mniejszością litewską w Suwałkach od lat układa się bardzo dobrze. Jesteśmy w stałym kontakcie ze Wspólnotą Litwinów oraz konsulatem w Sejnach" - powiedział w trakcie spotkania prezydent Renkiewicz.

Magistrat poinformował, że kilka tygodni temu Fundacja im. Biskupa Antanasa Baranauskasa - Dom Litewski w Sejnach kupiła kamienicę przy ulicy Mickiewicza w centrum Suwałk, gdzie ma powstać szkoła.

Mniejszość litewska chce powołania placówki z ojczystym językiem nauczania, ponieważ wiele młodych rodzin litewskich z Sejn i Puńska przenosi się do Suwałk. Od jesieni 2020 roku, w pomieszczeniach wynajętych od prywatnego właściciela, działa już litewskie przedszkole.

"Zależy nam na wsparciu w tym procesie ze strony miasta Suwałki. Planujemy przeprowadzić remont kamienicy i dostosować ją do warunków oświatowych. Nasz plan to uruchomienie pierwszej klasy szkoły podstawowej już w kolejnym roku szkolnym" - powiedziała litewska minister.

Litwini są jedną z najmniej licznych mniejszości w Polsce. Według szacunków kilka tysięcy osób pochodzenia litewskiego mieszka głównie w gminach Puńsk i Sejny w województwie podlaskim. Istnieje tam kilka szkół podstawowych z litewskim językiem nauczania. W Puńsku jest Liceum Ogólnokształcące. Istnieją także domy kultury, do których uczęszczają Litwini.

 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!