W tym roku szkolnym egzaminy zostaną dostosowane do sytuacji wywołanej epidemią

  • PAP/RAF
  • 25 października 2020 - 11:27
W tym roku szkolnym egzaminy zostaną dostosowane do sytuacji wywołanej epidemią
Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych pozostanie bez zmian. (Fot. Archiwum)
Najbardziej poszkodowani z powodu przejścia na naukę zdalną są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych podchodzący do egzaminów - oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział dostosowanie wymagań na egzaminach w tym roku szkolnym, do sytuacji wywołanej epidemią.
  • - W resorcie już są powoływane zespoły, które pracują nad wymaganiami na egzaminach w tym roku szkolnym.
  • - Jest gorąca praca w Ministerstwie Edukacji. Niebawem poznamy jej wyniki tak, żeby dostosować się do sytuacji, w której jesteśmy i dostosować też uczniów do tej sytuacji, również jeśli chodzi o wymagania egzaminacyjne - przekazał Czarnek.
  • Zapytany o zdalne kształcenie na uczelniach i protesty niektórych studentów płacących za studia, że nauka zdalna jest mniej efektywna, Czarnek zauważył, że sytuacja na uczelniach jest inna niż w szkołach podstawowych i średnich.

 

Do niedzieli 8 listopada w całym kraju zostaje wprowadzona edukacja zdalna dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i dla wszystkich klas szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego. Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych pozostanie bez zmian.

W niedzielę w Telewizji Republika Czarnek wyraził nadzieję, że taki stan wymuszony przez epidemię nie będzie trwał długo. - Wydałem rozporządzenie na dwa tygodnie. Przez te dwa tygodnie mam nadzieję, że wypłaszczy się krzywa zachorowań - powiedział. Zaznaczył, że nic nie zastąpi nauki stacjonarnej.

- Najbardziej poszkodowane są w tym wszystkim klasy VIII szkoły podstawowej, klasy maturalne i klasy szkół zawodowych, które mają egzaminy w styczniu, bo ci uczniowie przygotowują się do bardzo ważnych egzaminów. O nich będziemy myśleć w pierwszej kolejności - zadeklarował minister.

Poinformował, że w resorcie już są powoływane zespoły, które pracują nad wymaganiami na egzaminach w tym roku szkolnym. - Mamy świadomość, że to są uczniowie, którzy zostali poszkodowani najpierw przerwą wynikającą ze strajku nauczycieli, później przerwą wynikająca z pandemii koronawirusa wiosną i teraz, przerwą w rozumieniu przejścia na edukację zdalną. Jest gorąca praca w Ministerstwie Edukacji. Niebawem poznamy jej wyniki tak, żeby dostosować się do sytuacji, w której jesteśmy i dostosować też uczniów do tej sytuacji, również jeśli chodzi o wymagania egzaminacyjne - przekazał Czarnek.

Czytaj też: Czarnek: Zdalne nauczanie wprowadzane jest na razie na dwa tygodnie

Na uwagę, że Związek Nauczycielstwa Polskiego wiosną krytykowało naukę zdalną mówiąc, że nauczyciele są przeciążeni i nic nie jest przygotowane, potem, kiedy szkoły zostały otwarte, ZNP narzekał, że nauczyciele są mięsem armatnim i teraz, kiedy szkoły są zamknięte, "jest powrót do narracji z wiosny", Czarnek stwierdził, że nie należy utożsamiać całego ZNP z jego prezesem, Sławomirem Broniarzem. Dodał, że jest wielu wspaniałych nauczycieli ZNP, a Broniarz "zawsze protestował". - Jemu bliżej jest o polityki niż do związków zawodowych - ocenił.

Zapytany o zdalne kształcenie na uczelniach i protesty niektórych studentów płacących za studia, że nauka zdalna jest mniej efektywna, Czarnek zauważył, że sytuacja na uczelniach jest inna niż w szkołach podstawowych i średnich.

- To dlatego, że duża część uczelni wyższych mając tę możliwość zdecydowała już wcześniej, że będzie na nauczaniu zdalnym poza zajęciami praktycznymi, laboratoryjnymi. Po zwiększeniu liczby zachorowań ta część uczelni, która nie była na nauczaniu zdalnym, przeszła na nie. Tu jest większa elastyczność działania rektorów uczelni, za co dziękuję. Dziękuję też rektorom, że monitorują na bieżąco sytuację. Jesteśmy na bieżąco informowani, ilu studentów, ilu nauczycieli akademickich choruje. Jest wielka wola współpracy z ministerstwem ze strony uczelni, również ze strony uczelni medycznych, żeby wykorzystać potencjał naszych studentów medycyny - powiedział.

Poinformował, że rozmowy z uczelniami na temat zaangażowania studentów do pracy w sanepidzie czy przy opiece nad pacjentami z COVID-19 są zaawansowane. - Myślę, że w przyszłym tygodniu będziemy mogli komunikować pewne rozstrzygnięcia w ścisłej współpracy ze środowiskiem studentów i uczelni wyższych - powiedział Czarnek.

TAGI
KOMENTARZE1

  • Nie róbcie sobie jaj 2020-10-25 23:51:39
    Skandalem i gargantuicznym wprost nieporozumieniem było przechodzenie uczelni wyższych na całkowitą pracę zdalną - jedyne kontakty to - e-maile, telefony stacjonarne/komórkowe, jakieś ewentualne czaty/komunikatory i to wszystko. Co do formy prowadzenia zajęć tylko jakieś Teamsy czy Wirtualne Kampusy.... Zero powtarzam zero jakiejkolwiek możliwości tradycyjnego przeprowadzania zajęć - owszem czy pandemia jest czy jej nie ma to nie jest to powód by tak drastycznie uwalić szkolnictwo czy to wyższe, czy podstawowe czy średnie - bez znaczenia( nie tylko szkolnictwo - wszelakie dziedziny życia i funkcjonowania młodych i starszych obywateli). Koronawirus to będzie kabaret przy tym ile nieszczęść, tragedii, zapaści spowodują lockdowny, obostrzenia, ograniczenia, restrykcje, zakazy i nakazy - model Szwedzki albo stopniowa i bolesna eutanazja życia społeczno-gospodarczego i wprowadzanie pełzającego zamordyzmu stale radykalizującego się w kierunku kontroli, inwigilacji i zniewolenia. Chcecie komunizmu w nowoczesnej i antyludzkiej, antyspołecznej formie? Mam nadzieję, że nie. Albo zaczniecie stopniowo luzować nadmiar szkodliwych i nie przynoszących efektów restrykcji, reżimów albo sami zapracujecie na przyspieszone, przedterminowe wybory w 2021 roku - ludzie tego nie zniosą. Więzienie ludzi to uwłacza godności i jakiemukolwiek humanitaryzmowi - dać ludziom żyć, pracować, uczyć się, zarabiać bo inaczej kapitalizm szlag trafi i zawita chłodne i dehumanizujące oblicze neokomunizmu cyfrowego  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!