Partnerzy portalu

W Warszawie jest około 60 tys. uczniów z Ukrainy

W Warszawie jest około 60 tys. uczniów z Ukrainy
Według szacunków w Warszawie jest około 60 tys. uczniów z Ukrainy. Z czego około 40 tys. uczniów z Ukrainy pozostało w ukraińskim systemie edukacyjnym, a 16,8 tys. rozpocznie od września naukę w miejskich placówkach - powiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
  • Na 1 września w warszawskich przedszkolach jest 48 tys. dzieci w tym 2,9 tys. ukraińskich. - Ta liczba nieco spadła względem czerwca, kiedy było to 3,2 tys. dzieci w przedszkolach - zaznaczyła Renata Kaznowska.
  • W szkołach podstawowych razem z oddziałami przedszkolnymi jest 139 tys. uczniów, z czego 12,3 tys. to uczniowie z Ukrainy. - Tutaj mamy bardzo duży skok ponieważ rok szkolny 2021/22 kończyło z nami 9,3 tys. uczniów z Ukrainy - przekazała.
  • W szkołach ponadpodstawowych jest 95 tys. uczniów z czego 1,8 tys. z Ukrainy. - To nowi uczniowie z Ukrainy względem 930 w czerwcu - zaznaczyła.

"Ten rok to rok kolejnej kumulacji roczników. To również wojna w Ukrainie, która spowodowała, że miliony Ukraińców szukały nowego miejsca do życia. 170-180 tysięcy wybrało Warszawę.

Czytaj też: Do jakiej klasy powinny iść ukraińskie dzieci?

Według szacunków około 60 tys. to uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz wychowankowie przedszkoli" - powiedziała podczas konferencji w stołecznym ratuszu, odpowiedzialna za edukację wiceprezydent Renata Kaznowska.

W miejskich placówkach jest 282 tys. uczniów w tym 16,8 tys. dzieci z Ukrainy

Na 1 września w warszawskich przedszkolach jest 48 tys. dzieci w tym 2,9 tys. ukraińskich.

"Ta liczba nieco spadła względem czerwca, kiedy było to 3,2 tys. dzieci w przedszkolach" - zaznaczyła Kaznowska. W szkołach podstawowych razem z oddziałami przedszkolnymi jest 139 tys. uczniów, z czego 12,3 tys. to uczniowie z Ukrainy.

"Tutaj mamy bardzo duży skok ponieważ rok szkolny 2021/22 kończyło z nami 9,3 tys. uczniów z Ukrainy" - przekazała wiceprezydent.

W szkołach ponadpodstawowych jest 95 tys. uczniów z czego 1,8 tys. z Ukrainy.

"To nowi uczniowie z Ukrainy względem 930 w czerwcu" - zaznaczyła. Razem w miejskich placówkach jest 282 tys. w tym 16,8 tys. dzieci z Ukrainy. "To bardzo duży skok względem czerwca i tego się spodziewaliśmy" - oceniła Kaznowska.

Około 40 tys. uczniów z Ukrainy pozostało w ukraińskim systemie edukacyjnym

Zaznaczyła, że od początku wojny na Ukrainie kiedy to uchodźcy napływali do Polski, część dzieci nie kontynuowała nauki a część została w ukraińskim systemie edukacyjnym. "Te 16,8 tys. nie jest liczbą zamkniętą ponieważ rodzice dalej przychodzą do naszych placówek i pytają o wolne miejsca w naszych szkołach i jeszcze dopisują dzieci. Należy jeszcze zwrócić uwagę, że szacujemy że około 40 tys. uczniów z Ukrainy pozostało w ukraińskim systemie edukacyjnym. Dlatego do początku postawiliśmy na dwa systemy: ten nasz oparty o polskie podstawy programowe i ukraiński system a więc nauka zdalna" - powiedziała.

"Stawiając na dwa systemy na raz stworzyliśmy zaplecze do wsparcia edukacji zdalnej budując Centrum Edukacji i Rozwoju oraz mniejsze centra lokalne, gdzie młodzież z Ukrainy, która nie ma w domu dogodnych warunków, może przyjść i łączyć się ze swoją szkołą w czasie rzeczywistym. Jeżeli uczeń pochodzi ze wschodu i jego szkoły zostały zbombardowane to jak zapewniło ukraińskie ministerstwo edukacji, młodzież może się łączyć ze szkołami na zachodzie Ukrainy" - podkreśliła.

Wydatki na oświatę w Warszawie rosną

Wskazała, że system edukacji zdalnej jest budowany dzięki partnerom międzynarodowym: UNICEF i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, jak również dzięki prywatnym darczyńcom. UNICEF przeznaczył na wsparcie dzieci z Ukrainy 40 mln zł. Miasto przeznaczyło te pieniądze na budowę hubów edukacyjnych, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, na posiłki dla uczniów, na zorganizowanie stanowiska do nauki, na zakup sprzętu, naukę języka, kształcenie nauczycieli ale również na organizację akcji Lato w Mieście. Środki od organizacji zostały tez przeznaczone na zatrudnienia 200 nauczycieli, głównie nauczycielek z Ukrainy, które są asystentkami w przedszkolach, szkołach i centrach edukacyjnych.

W miejskich przedszkolach zostało około 1,8 tys. miejsc, w szkołach podstawowych zostało około 600 wolnych miejsc, w szkołach ponadpodstawowych około 1,8 tys. miejsc (z czego 1,1 tys. w liceach, 500 w technikach i 200 w szkołach branżowych). Rośnie liczba uczniów spoza Warszawy, to 34 proc. uczniów klas pierwszych. Parę lat temu to było 27 procent.

W ubiegłym roku, w maju było 2,8 tys. wakatów nauczycielskich, w tym roku, w maju ponad 3,3 tys. "Na ten moment jest 3595 wakatów nauczycielskich" - powiedziała Kaznowska.

Jak zaznaczyła, miasto przeprowadziło wraz z Uniwersytetem warszawskim badania w których okazało się, że ponad 50 proc. nauczycieli deklaruje, że chce zmienić zawód.

"Pamiętajmy również o tym, że ponad 5 tys. nauczycieli w Warszawie jest w wieku emerytalnym i mają prawo odejść z miesiąca na miesiąc" - podkreśliła.

"Wydatki na oświatę w Warszawie rosną z roku na rok. W 2022 rok wydatki na edukację to 5,6 mld z subwencji oświatowej dostajemy 2,66 mld. Z budżetu miasta wydatkujemy 2,94 mld. Budżet w przyszłym roku to 6,2 mld. zł" - powiedziała Kaznowska i wyjaśniła, że na tę kwotę składają się wydatki na uczniów z Ukrainy (z 60 do 150 mln zł.), podwyżki dla nauczycieli (w przyszłym roku 25 mln. zł), wyższe "trzynastki" (w 2023 roku - 24 mln zł), zwiększone dotacje dla placówek niepublicznych (97 mln w 2023 roku), wzrost najniższego wynagrodzenia (5 mln zł), podwyżki dla nauczycieli od 1 stycznia (208 mln. zł), wzrost kosztów energii (115 mln zł). Łączne zwiększenia wydatków na edukację w Warszawie to 625 mln. zł.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!