W województwie mazowieckim uczniowie przechodzą na system hybrydowy

W województwie mazowieckim uczniowie przechodzą na system hybrydowy
MEiN przypomina, że w pozostałych częściach kraju szkoły i placówki, w tym szkoły i placówki specjalne, będą funkcjonowały tak jak dotychczas. (Fot. Pexels)
Od poniedziałku (15 marca) uczniowie klas I-III szkół podstawowych z województwa mazowieckiego w związku z nowymi obostrzeniami będą mieli zajęcia w systemie hybrydowym. W szkołach stworzono podział na klasy, które będą przychodzić do szkoły oraz klasy, które będą się uczyć zdalnie.
  • W piątek (12 marca) Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że dyrektor szkoły jest zobowiązany zorganizować naukę w taki sposób, aby nie więcej niż 50 proc. uczniów miało zajęcia w budynku szkoły.
  • MEiN napisało, że nie wskazuje, ile dni jedna grupa uczniów powinna być w szkole, a ile dni - druga.
  • To decyzja dyrektora, który ustali harmonogram prowadzenia zajęć, biorąc pod uwagę - w miarę możliwości - równomierne i naprzemienne rozdzielenie nauki na tryb zdalny i stacjonarny - napisano.

W piątek (12 marca) na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Od poniedziałku 15 marca do 28 marca z uwagi na wysoki wzrost zachorowań na COVID-19 konieczne jest wprowadzenie ponownego ograniczenia funkcjonowania klas I-III szkół podstawowych w woj. pomorskim, mazowieckim i lubuskim oraz kontynuowanie ograniczenia w woj. warmińsko-mazurskim.

Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 28 im. Stefana Żeromskiego w Warszawie Aneta Tołoczko-Hordyj  powiedziała, że zgodnie z przyjętym harmonogram nauki hybrydowej w tygodniu 15.03-19.03 klasy 1a, 1b, 2c, 3b, 3c, 3d będą uczyć się w szkole, a klasy 1c, 2a, 2b, 2d, 3a będą miały nauczanie zdalne. Z kolei w następnym tygodniu od 22 do 26 marca nastąpi zamiana i klasy 1c, 2a, 2b, 2d, 3a przyjdą do szkoły. W domu zostaną natomiast uczniowie klasy 1a, 1b, 2c, 3b, 3c, 3d.

- Plan lekcji w czasie nauczania hybrydowego nie ulega zmianie - powiedziała Aneta Tołoczko-Hordyj.

Poinformowała, że czynna będzie w tym czasie świetlica. - Do świetlicy będą mogli uczęszczać tylko uczniowie, którzy będą realizowali naukę w szkole - zaznaczyła. Dodała, że będzie również możliwość odbioru posiłków po wcześniejszym ustaleniu z ajentem stołówki.

Czytaj też: Nauczanie hybrydowe. Szkoły dzielą uczniów na pół, ale nie zawsze tak samo

- Dodatkowo dzieci, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego będą miały zapewnione lekcje w szkole. Będą miały zajęcia ze swoim nauczycielem wspomagającym niezależnie czy klasa będzie na online czy stacjonarnie. Dla tych dzieci w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest możliwość pracy stacjonarnie z nauczycielem - tłumaczyła dyrektorka SP 28 w Warszawie.

Z kolei dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 205 im. Żołnierzy Powstania Warszawskiego w Warszawie Julita Paskudzka przypomniała, że w przyszłym tygodniu odbędzie się próbny egzamin ósmoklasistów. "Dlatego w nadchodzącym tygodniu wysyłamy więcej klas na zdalne nauczanie, żeby, jak przyjdą dzieci na egzamin próbny, było mniej osób w szkole" - tłumaczyła Julita Paskudzka.

Wskazała, że w Szkole Podstawowej nr 205 jest dziewięć oddziałów klas 1-3. W pierwszym tygodniu obostrzeń od poniedziałku pięć oddziałów w całości zostanie skierowane na zdalne nauczenie, a cztery oddziały będą miały naukę w szkole. "W następnym tygodniu te cztery oddziały będą miały zdalne nauczanie, a pięć oddziałów przyjdzie do szkoły" - powiedziała.

Dyrektorka SP 205 zapewniła, że również w jej podstawówce obiady i świetlica będą działać tylko dla tych uczniów, którzy będą w szkole.

Podobny harmonogram nauczania hybrydowego będzie obowiązywał w Szkole Podstawowej im. Stanisława Milewskiego w Gąsocinie na Mazowszu. - W dniach 15-19 marca w szkole będą uczyć się uczniowie klas IIa i IIb, natomiast uczniowie klas trzecich i pierwszej będą uczyć się zdalnie. Zajęcia online odbędą według obowiązującego planu - powiedziała dyrektorka Szkoły Podstawowej im. Stanisława Milewskiego w Gąsocinie Beata Żukowska.

- Z kolei w dniach 22-26 marca w szkole uczą się uczniowie klas IIIa i IIIb oraz uczniowie klasy pierwszej. Klasy II uczą się zdalnie, a zajęcia online będą według obowiązującego planu - podkreśliła Żukowska.

W piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że dyrektor szkoły jest zobowiązany zorganizować naukę w taki sposób, aby nie więcej niż 50 proc. uczniów miało zajęcia w budynku szkoły; co najmniej 50 proc. uczniów ma mieć lekcje w formie zdalnej.

MEiN napisało, że nie wskazuje, ile dni jedna grupa uczniów powinna być w szkole, a ile dni - druga. - To decyzja dyrektora, który ustali harmonogram prowadzenia zajęć, biorąc pod uwagę - w miarę możliwości - równomierne i naprzemienne rozdzielenie nauki na tryb zdalny i stacjonarny - napisano.

- Dzieci i młodzież ze starszych klas nadal uczą się zdalnie. W pozostałych województwach nic się nie zmienia. Szkoły i placówki oświatowe w najbliższych dwóch tygodniach będą funkcjonowały na dotychczasowych zasadach - podkreślił resort. Utrzymane są również zasady pracy placówek wychowania przedszkolnego.

MEiN przypomina, że w pozostałych częściach kraju szkoły i placówki, w tym szkoły i placówki specjalne, będą funkcjonowały tak jak dotychczas. - Ponadto utrzymane zostały dotychczasowe rozwiązania dotyczące dziecka niepełnosprawnego lub ucznia, który nie ma możliwości nauki w domu. Bez zmian pozostają zasady, na jakich funkcjonują szkoły podstawowe i ponadpodstawowe: sportowe, mistrzostwa sportowego oraz szkoły z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego - poinformował resort.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!