Wakaty na stanowiskach nauczycieli? Kurator: Problem nie będzie dramatyczny

Wakaty na stanowiskach nauczycieli? Kurator: Problem nie będzie dramatyczny
Wydaje się, że problem wakatów w szkołach nie będzie dramatyczny - powiedziała Urszula Bauer (fot.PTWP)
Kuratorium Oświaty w Katowicach odnotowuje wakaty w szkołach, m.in. związane z wprowadzanym do szkół standardem pomocy psychologiczno-pedagogicznej, nie jest to jednak zjawisko bardzo dużych rozmiarów - oceniła na briefingu Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer.
  • Notujemy pewne zwiększenie zainteresowania, jeśli chodzi o etaty związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Poza tymi wakatami najwięcej wakatów dotyczy nauczycieli wychowania przedszkolnego, matematyków oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych - powiedziała kurator.
  • Przypomniała, że obowiązują przepisy pomagające rozwiązywać problem braku kadr: dyrektorzy mogą przydzielać godziny ponadwymiarowe zatrudnionym nauczycielom. Mogą też występować o zgodę na zatrudnienie nauczyciela, który ma przygotowanie merytoryczne, ale nie spełnia którychś kryteriów kwalifikacji.
  • Jestem zdania, że trzeba troszkę poczekać. Wśród dyrektorów trwają rozmowy, wymieniają się informacjami, także wydaje się, że problem wakatów w szkołach nie będzie dramatyczny - uznała.

Jak poinformowała na briefingu w Katowicach Śląska Kurator Oświaty, naukę w szkołach w regionie w tym roku szkolnym podejmie 570 tys. uczniów i słuchaczy szkół dla dzieci i dorosłych, natomiast opieką przedszkolną zostanie objętych 170 tys. dzieci. Ok. 370 tys. uczniów będzie uczyło się w szkołach podstawowych, wśród nich 44 tys. rozpocznie naukę w pierwszych klasach.

Czytaj też: Wakatów w szkołach coraz więcej, a pierwszy dzwonek tuż-tuż

Do rozpoczęcia roku szkolnego w woj. śląskim przygotowały się 1643 przedszkola (i 60 innych form wychowania przedszkolnego), 1463 szkoły podstawowe (dla młodzieży i dorosłych), 945 szkół ponadpodstawowych (dla młodzieży i dorosłych), 272 szkoły policealne oraz szkoły artystyczne. W woj. śląskim zatrudnionych jest 82 tys. nauczycieli.

Placówki przygotowane na nowy rok szkolny

Bauer zapewniła w środę, że w nowym roku szkolnym placówki w woj. śląskim są przygotowane do rozpoczęcia nauki; przypomniała jednocześnie m.in., że wśród tegorocznych kierunków polityki oświatowej państwa zapisano dbałość i ochronę zdrowia psychicznego uczniów oraz organizowanie im wsparcia psychologiczno-pedagogicznego - w kontekście m.in. skutków pandemii.

Stąd wśród nowych standardów w szkołach pojawią się pedagodzy specjalni, wspierający nauczycieli pozostałych przedmiotów, prowadzący zajęcia z uczniami i pomagający rodzicom.

Śląska Kurator Oświaty zaznaczyła, że dyrektorzy poprzez platformę komunikacyjną zadeklarowali przed rokiem szkolnym gotowość przyjęcia uczniów; jednocześnie dyrektorzy informują zgodnie z ustawowym obowiązkiem, że poszukują nauczycieli.

Większe zainteresowanie etatami związanymi z pomocą psychologiczno-pedagogiczną

"Nie jest to jednak zjawisko bardzo dużych rozmiarów. Notujemy pewne zwiększenie zainteresowania, jeśli chodzi o etaty związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną, w związku z wprowadzeniem standardów zatrudnienia dla pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych" - wskazała kurator.

Obowiązują przepisy pomagające rozwiązywać problem braku kadr (fot. freepik)
Obowiązują przepisy pomagające rozwiązywać problem braku kadr (fot. freepik)

Jak uściśliła, dyrektorzy mają obowiązek zgłaszania do kuratorium informacji o wakatach i wolnych godzinach, a kuratorium umieszcza takie zgłoszenie w bazie i na stronie internetowej. "W tym roku do 28 sierpnia wpłynęło do kuratorium 1875 ofert. Te oferty w większości wygasną 31 sierpnia" - podała Bauer.

Wskazała, że dyrektorzy prowadzą rozmowy z kandydatami i w wielu przypadkach umowy są już podpisane, ale zanim informacja, że dana oferta jest już nieaktualna, dotrze do kuratorium, upływa pewien czas, stąd obecne dane należy traktować jako "dynamiczne". "Fakt, że oferta jest w bazie nie oznacza automatycznie, że na danym stanowisku nadal jest wakat" - uściśliła kurator.

Śląska Kurator Oświaty podała, że poza wakatami nauczycieli związanymi z nowymi standardami zatrudnienia pedagogów specjalnych i psychologów, najwięcej wakatów dotyczy nauczycieli wychowania przedszkolnego, matematyków oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Bauer przypomniała, że obowiązują przepisy pomagające dyrektorom rozwiązywać problem ewentualnego braku kadr: dyrektorzy mogą przydzielać godziny ponadwymiarowe już zatrudnionym nauczycielom; mogą też występować do kuratora o zgodę na zatrudnienie nauczyciela, który według dyrektora ma przygotowanie merytoryczne, ale nie spełnia którychś kryteriów kwalifikacji (np. ukończone studia z danej dziedziny bez specjalizacji pedagogicznej z tej dziedziny).

"Problem wakatów w szkołach nie będzie dramatyczny"

"Jestem zdania, że trzeba troszkę poczekać; wśród dyrektorów trwają rozmowy, wymieniają się informacjami, także wydaje się, że problem wakatów w szkołach nie będzie dramatyczny" - uznała Bauer.

Przypomniała przy tym, że przepisy wprowadzają obowiązek zatrudnienia w przedszkolach, szkołach ogólnodostępnych, integracyjnych i z oddziałami integracyjnymi pedagogów specjalnych i psychologów na odpowiedni wymiar etatu. Jest tutaj okres przejściowy dotyczący wymiaru zatrudnienia - przez kolejne dwa lata szkole pedagog specjalny będzie mógł być zatrudniony na nieco niższy wymiar godzin, w odniesieniu do liczby uczniów.

Śląska Kurator Oświaty zaznaczyła ponadto, że zmieniona w tym roku jest organizacja nauki zdalnej: można zorganizować naukę zdalną nie tylko w przypadku zagrożenia epidemiologicznego, ale też np. w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w przypadku organizowania imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych, w przypadku niskiej temperatury na zewnątrz lub w szkołach, a także w innych sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu uczniów.

Obowiązkiem dyrektora jest poinformowanie kuratora o wprowadzeniu - za zgodą organu prowadzącego - nauki zdalnej. Przepis ten ma ułatwić dyrektorom zapewnienie ciągłości nauki uczniom w różnych sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa; dotąd dyrektorzy byli zobowiązani organizować naukę stacjonarną np. w innych budynkach czy pomieszczeniach.

TAGI
KOMENTARZE1

  • c887 2022-09-01 11:15:51
    "Problem nie będzie dramatyczny." Na pewno nie dla pani kurator Bauer. :

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!