Partnerzy portalu

Warszawa nie czeka na ministerstwo. Opracowała wytyczne dla szkół i przedszkoli

 • PW
 • 20 sierpnia 2020 - 16:17
Warszawa nie czeka na ministerstwo. Opracowała wytyczne dla szkół i przedszkoli
O wytycznych poinformowała podczas briefingu prasowego wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska (Fot. UM st. Warszawy)
W związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym 2020/2021, Warszawa przygotowała szczegółowe wytyczne dla wszystkich szkół i przedszkoli dotyczące nauki w czasie pandemii. Ratusz zwraca uwagę, że Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło, iż 1 września uczniowie wrócą do tradycyjnej nauki stacjonarnej, ale wytycznych nie przygotowało.
 • Decyzje powinny zapadać na szczeblu centralnym, a rząd umywa ręce. Przedstawia ogólniki i plakaty, a decyzje o sposobie zabezpieczenia sanitarnego placówek, czy o przejściu na kształcenie hybrydowe, czy zdalne każe podejmować dyrektorom - komentuje Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.
 • Urząd miasta skierował do wszystkich szkół dokumenty ze wskazówkami m.in. jak właściwie zaplanować pracę, gdzie szukać regulacji prawnych, jak najlepiej zorganizować przestrzeń szkolną, czy jakie wprowadzić wewnętrzne regulacje dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19.
 • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział 20 sierpnia, że nauka zdalna nie jest rozwiązaniem dobrym ani dla dzieci, ani dla nauczycieli, więc podobnie jak inne kraje europejskie, Polska powinna podjąć próbę powrotu do nauczania stacjonarnego. 

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreśla, że z jednej strony jest nadzieja na powrót do normalności, a z drugiej poczucie niepewności w związku z aktualną sytuacją epidemiczną.

- Decyzje powinny zapadać na szczeblu centralnym, a rząd umywa ręce. Przedstawia ogólniki i plakaty, a decyzje o sposobie zabezpieczenia sanitarnego placówek, czy o przejściu na kształcenie hybrydowe, czy zdalne każe podejmować dyrektorom - mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Wobec braku oczekiwanych działań ze strony rządowej, stolica sama przygotowała szczegółowe procedury postępowania oraz wytyczne dotyczące dalszej pracy szkół, zarówno dla formy tradycyjnej, jak i mieszanej oraz zdalnej.

Sprawdź: Warszawa podsumowała rekrutację do szkół ponadpodstawowych

 - Nie pozostawiamy naszych pracowników samym sobie. Przygotowaliśmy „Warszawskie wytyczne edukacyjne", które zawierają praktyczne wskazówki dla dyrektorów szkół i przedszkoli, w tym również placówek specjalnych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych. I zachęcamy wszystkie szkolne społeczności do dzielenia się swoimi doświadczeniami i problemami. Będziemy wspólnie szukali najlepszych rozwiązań - wyjaśnia wiceprezydent.

Dokument dzisiaj, 20 sierpnia, został skierowany do wszystkich szkół. Znalazły się w nim m.in. wskazówki, jak właściwie zaplanować pracę, gdzie szukać regulacji prawnych, jak najlepiej zorganizować przestrzeń szkolną, jakie wprowadzić wewnętrzne regulacje dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19, czy jak komunikować się ze społecznością szkolną czy integrować uczniów. Miasto wskazało też zalecenia dotyczące m.in. jak najszybszego wdrożenia narzędzi do edukacji zdalnej bez czekania na dalszy rozwój wydarzeń, organizacji pracy w przedszkolach, wspierania dzieci z niepełnosprawnościami, rozwijania kompetencji cyfrowych czy monitorowania problemów uczniów.

Jak zorganizować pracę i postępować prewencyjnie?

Od 1 września we wszystkich szkołach, dla których organem prowadzącym jest Warszawa, obowiązywać będą wytyczne dotyczące organizacji pracy i postępowania prewencyjnego w czasie zagrożenia epidemicznego. To m.in.:

1. Przed wejściem do szkoły i szatni trzeba będzie zdezynfekować dłonie.

2. Do placówek będą mogły przychodzić tylko osoby zdrowe bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych oraz pracownicy i dzieci, których domownicy nie są zakażeni lub nie przybywają na kwarantannie.

3. Dzieci przyprowadzają i odprowadzają tylko osoby zdrowe, które będą musiały przestrzegać środków ostrożności - osłaniać usta i nos, dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki jednorazowe. Opiekunowie (zasada jedno dziecko - jeden opiekun) będą mogli wchodzić do przestrzeni wspólnej pod warunkiem zachowania 1,5 m dystansu, inne osoby z zewnątrz będą mogły przebywać jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.

4. Wychowawcy klasy ustalą sposoby szybkiej komunikacji telefonicznej z opiekunami ucznia,
zajęcia powinny być tak zorganizowane, aby ograniczyć gromadzenie się poszczególnych grup uczniów na terenie szkoły - oznacza to np. różne godziny przerw lub zajęć na boisku. Jednocześnie rekomenduje się jak najrzadszą zmianę sal, w których odbywają się lekcje dla danej klasy. Zalecane jest również noszenie maseczek na korytarzach szkolnych.

5. Uczniowie nie mogą się wymieniać żadnymi przyborami szkolnymi.

6. Sale będą wietrzone co godzinę, po każdych zajęciach sprzęt sportowy będzie myty lub dezynfekowany.

7. Zostaną wyłączone wszelkie źródełka i fontanny wody pitnej, w łazienkach są instrukcje jak prawidłowo myć i dezynfekować dłonie.

Zdecydują dyrektorzy i sanepid

- Cała Europa wraca do szkół, musimy podjąć tę próbę, bo nauka zdalna nie jest rozwiązaniem dobrym ani dla dzieci, ani dla nauczycieli - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, zaznaczając, że decyzja o tym, w jakim trybie dzieci będą się uczyły, będzie należała do dyrekcji szkół oraz sanepidu.

Na przykład władze Poznania rekomendują swoim szkołom m.in. nauczanie hybrydowe. Wskazują, że ostateczna decyzja po porozumieniu się m.in. z powiatowym inspektorem sanitarnym zależy od dyrektora szkoły.

- Staramy się robić wszystko, aby od 1 września nauka w naszych placówkach oświatowych mogła odbywać się w sposób maksymalnie tradycyjny, normalny - bo szkoła bez dzieci, dzieci bez kontaktu z nauczycielami to nie jest tak naprawdę normalna szkoła. Ale wiemy doskonale, że nie jesteśmy w sytuacji, która pozwala nam przywracać wszystkie zasady, jakie obowiązywały wcześniej - podkreślił w czwartek 20 sierpnia na konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

TAGI
KOMENTARZE3

 • Barbara Nowak 2020-08-22 09:58:18
  Zgadzam się z Panią Stasią. Te wytyczne nie mają zastosowania w małych budynkach szkolnych z dużą ilością uczniów. Nauczyciel spędzi więcej czasu na wietrzeniu sal, na sprawdzeniu, czy wszyscy zdezynfekowana ręce. Nie wiem, kto będzie dezynfekował sprzęt po każdej lekcji wf. To trwa. Co w zimie z za...jęciami na powietrzu, co z hałasem na przerwach? Jedni się będą uczyć drudzy hałasować, zanim wyjdą na dwór. Jak długo będą trwały zajęcia przy takiej organizacji. Wydaje mi się, że ci co układają te przepisy nie mają wyobraźni. To nie będzie koncentracja na nauce, tylko na przestrzeganiu reżimu sanitarnego. Każdy nauczyciel powinien być zaopatrzony w termometr, żeby mierzyć uczniom przed wejściem temperaturę. Rodzice będą przysyłać " przeziębione dzieci do szkoły", bo ok.50% Polaków nie wierzy w Pandemie. Chaos, chaos i jeszcze raz chaos!  rozwiń
 • kara mustafa 2020-08-21 09:20:44
  Acha. Warszawa znowu na coś czeka, proszę Kaznowskiej? To niech sobie czeka. Czy "władze" Warszawy wiedzą chociaż, gdzie znajduje się Ministerstwo Edukacji Narodowej? Bo może w Płocku, u nie zastąpionego Struzika?
 • Stasia 2020-08-20 20:30:30
  Niczego odkrywczego w tych Warszawskich wytycznych nie ma. Niestety.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!