Partnerzy portalu

Warszawa podpisała pierwsze umowy z ukraińskimi nauczycielami

 • AKC
 • 7 kwietnia 2022 - 15:10
Warszawa podpisała pierwsze umowy z ukraińskimi nauczycielami
Warszawa zatrudni łącznie 200 nauczycieli z Ukrainy (fot. UMW)
Dzięki porozumieniu Warszawy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej 200 ukraińskich nauczycieli zostanie zatrudnionych w miejskich szkołach i przedszkolach. Pierwsze 70 umów zostało już podpisanych. Uchodźcy będą pracowali jako asystenci i pomogą ukraińskim dzieciom w integracji w placówkach oświatowych. Koszty ich zatrudnienia, na tym etapie projektu, pokryją amerykańscy darczyńcy z organizacji CARE.
 • Uchodźcy będą pracowali w stołecznych przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych jako asystenci polskich nauczycieli.
 • Docelowo, w ramach obecnego etapu programu „Cash for Work", do pomocy w placówkach trafi 200 nauczycieli z Ukrainy.
 • Koszty zatrudnienia pokryje amerykańska organizacja CARE. 

Od 24 lutego do Warszawy przybyło już ponad 300 tys. obywateli Ukrainy. Szacuje się, że około 100 tys. z nich jest w wieku szkolnym lub przedszkolnym. Uczniowie mogą zdalnie kontynuować w Polsce naukę w szkołach ukraińskich. Część z nich dołącza do istniejących klas, a dodatkowo, w miarę możliwości, szkoły uruchamiają nowe oddziały przygotowawcze na różnych poziomach edukacji.

- Od wybuchu wojny w Ukrainie do miejskich placówek oświatowych dołączyło ponad 15,5 tys. uczniów, a w 73 szkołach podstawowych i 15 ponadpodstawowych działa już łącznie 146 oddziałów przygotowawczych - mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy.

Uchodźcy pomogą uczniom w adaptacji

Umowa zawarta między Warszawą a fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) umożliwi, w ramach programu „Cash for Work", zatrudnianie w miejskich przedszkolach i szkołach ukraińskich nauczycieli, który znaleźli się w Polsce po 24 lutego.

Koszty zatrudnienia pokryje amerykańska organizacja CARE. „Cash for Work" czyli program interwencyjnego zatrudniania uchodźców, działa w oparciu o wytyczne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

- Dzięki pomocy uchodźców pomożemy ukraińskim uczniom w procesie adaptacji w szkołach i przedszkolach. Asystenci z Ukrainy będą też wsparciem dla polskiej kadry. Skala wyzwań jest ogromna, i siłą rzeczy potrzeby również, dlatego bardzo cieszymy się ze wsparcia ukraińskich pedagogów - dodaje wiceprezydent Kaznowska.

Czytaj też: Ponad 35 tys. obywateli Ukrainy podjęło pracę na podstawie uproszonych procedur

Liczba asystentów ukraińskich, którzy trafią do placówek, zależy od liczby dzieci uchodźczych uczęszczających do miejskiego przedszkola czy szkoły. Fundacja PCPM wypłaci im wynagrodzenie oraz pokryje koszty podatków, składek i zapewni ubezpieczenie, natomiast dyrektor przedszkola lub szkoły będzie odpowiedzialny za ustalenie zadań dla pracownika i nadzór nad jego codzienną pracą.

Oferty pracy dla obywateli Ukrainy

Przypominamy, że Urząd Pracy Warszawy otworzył Punkt Obsługi Obywateli Ukrainy, który znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 77/79. Poszukujący pracy uchodźcy mogą się zarejestrować i szukać ofert także z pomocą tłumacza w języku ukraińskim. Więcej informacji na stronie internetowej warszawa.praca.gov.pl.

Warszawa uruchomiła również bank ofert pracy dla nauczycieli i rezerw kadrowych dostępny jest pod linkiem: edukacja-warszawa.pl/bankrezerwkadrowych.

Czytaj też: Ukraińcy nie chcą jechać do mniejszych miast, ale tam czeka praca

Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych mogą wziął udział w webinarium przygotowanym przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń z zakresu przepisów prawa dotyczących zatrudniania e nauczycieli i innych pracowników z Ukrainy. Zapisy: szkolenia dla kierowniczej kadry oświatowej - Kursy - WCIES.

Cały czas działa warszawska infolinia dla obywateli Ukrainy +48 505 700 701 (czynna od poniedziałku do niedzieli w godz. 8-20) oraz miejski serwis informacyjny: ua.um.warszawa.pl.w zostało już podpisanych z ukraińskimi nauczycielami, którzy pomogą dzieciom w integracji w placówkach oświatowych.

Szlifować językowe umiejętności

Ukraińskich nauczycieli wspiera też stolica Małopolski. Z myślą o osobach już zatrudniony, w poniedziałek (4 kwietnia) ruszył darmowy, przyspieszony kurs języka polskiego. Również w kwietniu rozpoczną się podobne kursy dla tych, którzy jeszcze nie podjęli zatrudnienia, a zgłosili swoje cv do miejskiej bazy.

- W tym zakresie korzystamy ze wsparcia specjalistów, którzy do tej pory organizowali m.in. miejski program Akademii Asystentów Międzykulturowych, jak również kwalifikacji w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego, którymi dysponują pracownicy krakowskich szkół i poradni - powiedziała wiceprezydent Krakowa, Anna Korfel-Jasińska.

TAGI
KOMENTARZE5

 • Doradca metodyczny 2022-04-11 12:21:36
  Do dvpadoradcy: również pozdrawiam i gratuluję plusów .
 • dvpadoradcy 2022-04-10 15:56:05
  Do Doradca metodyczny: a ten znowu tu !!! ... idź doradzaj żonie jak pościelić łóżeczko a nie będziesz w necie za trola robił ... skoro wszyscy ciebie minusują to po co tu siedzisz - idź na Onet !
 • Doradca metodyczny 2022-04-07 17:44:07
  Do TAK PYTAM: jesteś Osa ? Bo to do niej są skierowane pozdrowienia . Jakoś zrobiła się taka nieśmiała .

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!