Warszawa podpisała porozumienie z SGH

- Porozumienie odnosi się do obszarów wskazanych w dokumentach strategicznych miasta.
- Opiera się ono na współpracy eksperckiej i badawczej w zakresie wdrażania strategii #Warszawa2030, w tym przy opracowywaniu i realizacji programów wykonawczych do strategii.
- Współpraca dotyczy przede wszystkim zrównoważonego rozwoju miasta, polityki przestrzennej i gospodarczej, nowoczesnych metod zarządzania oraz komunikacji między różnymi grupami interesariuszy.
- Porozumienie pozwoli jeszcze bardziej wykorzystać potencjał warszawskiego sektora nauki do podnoszenia jakości życia w mieście, włączyć naukowców do dialogu na temat rozwoju miasta. Inaugurujemy dzisiaj innowacyjny projekt – stypendia dla doktorantów zainteresowanych badaniami nad Warszawą. To szansa na rozwój dla młodych naukowców. Zarówno porozumienie, jak i stypendia dla doktorantów umożliwią skuteczną realizację celów Strategii 2030, czyli naszego miasta jako otwartej i przyjaznej metropolii z aktywnymi mieszkańcami - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Z kolei Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej, podkreśla, że SGH jest jednym z atutów Warszawy - przyciąga do stolicy kandydatów na studia ekonomiczne, również tych z zagranicy. Kształtuje środowisko innowatorów przedsiębiorczości.
- Nasza uczelnia jest też argumentem dla miasta w przyciąganiu dużych pracodawców, którzy potrzebują wykwalifikowanych kadr. Współpracujemy od lat: eksperci SGH chętnie tworzą ekspertyzy lub biorą udział w najważniejszych projektach m.in. w zakresie transportu, polityki mieszkaniowej, rewitalizacji. Tylko we współpracy z miastem i dzielnicą Mokotów możliwy jest rozwój kampusu. Zlokalizowany na granicy Śródmieścia i Mokotowa, świetnie skomunikowany, otwarty i nowoczesny kampus niezwykle wzbogaci tę część miasta, pełniąc różne funkcje edukacyjne i społeczne - zaznacza Rocki.
Co zawiera porozumienie
Jak informuje warszawski magistrat, porozumienie jest deklaracją woli współpracy miasta z SGH na partnerskich zasadach, ale też owocem wcześniejszych inicjatyw, potwierdzeniem chęci kontynuowania działań na rzecz Warszawy.
Wskazane w dokumencie obszary obejmują szerokie spektrum zagadnień związanych z zadaniami samorządu. Współpraca dotyczy przede wszystkim zrównoważonego rozwoju miasta, polityki przestrzennej i gospodarczej, nowoczesnych metod zarządzania oraz komunikacji między różnymi grupami interesariuszy. Porozumienie zapowiada także powołanie wspólnej grupy roboczej, która wypracuje rekomendacje zmian przestrzennych terenu przed budynkiem głównym SGH oraz włączenia kampusu uczelni w system przestrzeni publicznej miasta.
To drugie porozumienie tej rangi. Poprzednie zostało podpisane z Uniwersytetem Warszawskim i zacieśniło współpracę badawczą oraz wymianę wiedzy i doświadczeń. W efekcie porozumienia na uczelni został powołany zespół ds. współpracy z miastem - tzw. Inicjatywa Akademicka Warszawa.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.