Warszawa: W poniedziałek ruszy nabór do liceów, techników i szkół branżowych I stopnia

  • PAP
  • 14 maja 2021 - 12:17
Warszawa: W poniedziałek ruszy nabór do liceów, techników i szkół branżowych I stopnia
XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (fot.staszic.waw.pl)
Od 17 maja będzie już można składać wnioski o przyjęcie do klas pierwszych stołecznych szkół ponadpodstawowych - przypomniał w piątek stołeczny ratusz.
  • Jak poinformował ratusz, w roku szkolnym 2021/2022 na kandydatów czeka w Warszawie blisko 21 tys. miejsc.
  • Jak zaznaczył, samorządowe szkoły ponadpodstawowe w roku szkolnym 2021/2022 przygotowały ok. 21 tys. miejsc, a najwięcej licea ogólnokształcące - aż 13 803.
  • Z kolei w technikach czeka na uczniów 5968 miejsc, a w szkołach branżowych I stopnia - 1198.

"Aby pomóc w wyborze szkoły przygotowaliśmy wygodny przewodnik po bogatej ofercie naszych szkół ponadpodstawowych +Wybierz szkołę dla siebie+" - poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Jak zaznaczyła, kandydaci znajdą w nim krótkie opisy zawodów, wykaz techników, szkół branżowych I stopnia oraz liceów ogólnokształcących. "Wygodne mapy pomogą zlokalizować szkołę w wybranej dzielnicy" - dodała. "Mam nadzieję, że dostaniecie się do wymarzonych placówek" - powiedziała wiceprezydent Kaznowska, życząc kandydatom powodzenia.

Magistrat zaznacza, że szczegółowy informator dostępny jest na stronie: edukacja.warszawa.pl

Ratusz przypomina także ważne dla kandydatów terminy i informacje.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w stolicy będzie prowadzona wyłącznie elektronicznie pod adresem https://warszawa.edu.com.pl. Ósmoklasiści ze szkół prowadzonych przez m.st. Warszawę zalogują się loginami i hasłami, które otrzymają w swojej szkole podstawowej. Natomiast uczniowie z innych szkół i miejscowości będą musieli założyć konto samodzielnie.

Wnioski o przyjęcie do klas pierwszych szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami można składać od 17 maja do 21 czerwca, a w przypadku oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania sportowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych - od 17 do 31 maja.

Od 1 do 14 czerwca w szkołach przeprowadzane będą sprawdziany uzdolnień kierunkowych, kompetencji językowych, predyspozycji językowych i próby sprawności fizycznej (terminy sprawdzianów ustalają dyrektorzy). Wyniki zostaną ogłoszone do 17 czerwca.

Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty będzie można dołączyć do wniosku od 25 czerwca do 14 lipca.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 22 lipca, a listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych - 2 sierpnia.

Postępowanie uzupełniające w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych będzie prowadzone od 3 sierpnia.

Miasto podkreśla, że powyższe terminy nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych. Harmonogramy postępowania rekrutacyjnego do tych szkół ogłosi kurator oświaty.

Wydrukowany i podpisany wniosek kandydat będzie składał w szkole pierwszego wyboru wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów. Można będzie to zrobić osobiście, przesłać skany mailem na adres podany na stronie internetowej szkoły lub złożyć bezpośrednio w systemie elektronicznego naboru.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!