Warszawski ratusz ma projekt uchwały, która pozwoli zapłacić nauczycielom za strajk

Warszawski ratusz ma projekt uchwały, która pozwoli zapłacić nauczycielom za strajk
(Fot. Shutterstock.com)
Na najbliższej sesji Rady Miasta złożymy projekt uchwały, zgodnie z którym dyrektorzy szkół będą mogli wypłacać nauczycielom wyższe dodatki motywacyjne; pozwoli to zapłacić im za czas strajku – poinformowała w poniedziałek Katarzyna Pieńkowska ze stołecznego ratusza.

Zgodnie z harmonogramem podanym na stronie ratusza najbliższe posiedzenie Rady Miasta planowane jest na 16 maja.

Strajk nauczycieli, zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, trwał od 8 do 27 kwietnia do godz. 6.00 rano. Polegał na całkowitym powstrzymywaniu się przez nauczycieli od pracy. Zgodnie z prawem strajkujący nie mogą otrzymać wynagrodzenia za czas, w którym nie wykonywali czynności zawodowych.

Nauczyciele dostają wynagrodzenie "z góry", czyli na początku kwietnia na ich konta wpłynęły pieniądze za cały miesiąc. Dlatego z początkiem maja otrzymują wynagrodzenie pomniejszone odpowiednio do dni, w których uczestniczyli w strajku.

Czytaj: Strajkujący nauczyciele w maju z mniejszymi wynagrodzeniami

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jeszcze przed rozpoczęciem strajku poinformował, że pozostawi w budżecie placówek oświatowych 100 proc. środków przewidzianych na tegoroczne wypłaty.

"My deklarowaliśmy, że pieniądze zostaną w budżetach szkół i że będą przeznaczone na wynagrodzenia dla nauczycieli i dla pracowników niepedagogicznych, czyli obsługi. Dlatego też będzie na sesji Rady Miasta zmiana regulaminu wynagradzania nauczycieli, a chodzi dokładnie o zwiększenie maksymalnej wysokości dodatków motywacyjnych" - powiedziała w rozmowie z PAP naczelnik wydziału prasowego warszawskiego ratusza Katarzyna Pieńkowska.

Dodała przy tym, że wyższe "widełki" prawdopodobnie będą obowiązywały do końca sierpnia, bo wtedy dla nauczycieli kończy się rok szkolny. Ostateczna decyzja w kwestii tego, komu można przyznać wyższy dodatek, ma należeć do dyrektorów szkół.

Jak poinformowała Pieńkowska, projekt uchwały musiał być wcześniej skonsultowany ze związkami zawodowymi, które miały 21 dni na wydanie opinii. "Trzy związki zawodowe, w tym +Solidarność+, wyraziły pozytywną opinię" - powiedziała. Podkreśliła przy tym, że środki, z których finansowane są dodatki motywacyjne, nie pochodzą z subwencji oświatowej, a z funduszy gminy, w związku z czym samorządy są uprawnione do podjęcia decyzji o zwiększeniu ich wysokości.

TAGI
KOMENTARZE24

  • Iwona 2019-05-18 20:10:01
    Kolejna abstrakcja! Za strajk maja dostać dodatek motywacyjny od samorządów... To jakiś absurd i łamanie prawa!
  • Uczyc 2019-05-07 18:47:37
    Zaprasza na wycieczkę skoro jest super, jakoś mało jest chętnych rodziców. Zapraszam również do pracy w szkole i wtedy porozmawiamy jak jest lekko. Rodzic chce się spotkać o 20, oczywiście, trzeba poprawę napisać oczywiście, a na wycieczce wyciągnąć pani dobrze ułożoną córkę z łóżka kolegi żaden pr...oblem, przecież wycieczki są super. Zapraszam w szeregi... nikt nikomu nie broni tego miodu...  rozwiń
  • Lila 2019-05-07 17:22:30
    Ależ ty ograniczony jesteś....

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!