Warszawskie młodzieżówki apelują o powołanie Rzecznika Praw Uczniów

  • PAP
  • 7 lipca 2022 - 13:15
Warszawskie młodzieżówki apelują o powołanie Rzecznika Praw Uczniów
Przedstawiciele młodzieżówek partii politycznych domagali się u bram ratusza jak najszybszego stworzenia tej instytucji w stolicy ( fot.twitter.com/rajczak_maciej)
Mimo zapowiedzi i interpelacji radnych w tej sprawie prezydent Rafał Trzaskowski wciąż nie powołał Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniów. Przedstawiciele młodzieżówek partii politycznych domagali się u bram ratusza jak najszybszego stworzenia tej instytucji w stolicy.

"Rzecznicy zostali już powołani w innych miastach, tymczasem w stolicy mimo naszego wniosku, taka instytucja wciąż nie powstała" - tłumaczył mazowiecki pełnomocnik Pokolenia 2050 Ludwik Patyra. Argumentując, że Warszawa również powinna mieć osobę, która będzie interweniować, kiedy uczniowie padają ofiarą hejtu i mowy nienawiści w internecie lub szkole. "Tych problemów mamy dużo, chodzi m.in o homofobię" - dodał.

Członek zarządu warszawskiej Lewicy Maciej Rajczak powoływał się na własne doświadczenia uczniowskie, bo dopiero od niedawna jest studentem.

"Zmiana nazwy klasówki na kartkówkę, by zrobić ich więcej w jednym tygodniu to taka sama manipulacja, jak zatrudnianie na umowę o dzieło, gdy w rzeczywistości świadczy się pełnoetatową pracę" - grzmiał. Podkreślił, że rzecznik powinien być powołany najpóźniej z pierwszym dniem nowego roku szkolnego.

Młodzi ludzie opowiadając o niedopuszczalnych - ich zdaniem - praktykach we własnych szkołach, podkreślali też, że instytucja Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniów jest szczególnie ważna, gdy u steru resortu edukacji stoi minister Przemysław Czarnek.

Na wtorkowej (5 lipca) konferencji uczestniczyli też radny Warszawy Marek Szolc (Lewica) i radny Ursynowa Paweł Lenarczyk (Polska 2050) obaj wnosili interpelacje do prezydenta Rafała Trzaskowskiego w sprawie powołania rzecznika praw uczniów.

"Miał on być powołany do końca roku szkolnego" - przypomniał Lenarczyk. A Szolc dodał, kierując swe słowa do prezydenta Warszawy, że rzecznik będzie takim busem, który młodym ludziom pozwoli pokonywać kolejne etapy edukacji.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!