Partnerzy portalu

Warsztaty z historii mówionej dla nauczycieli

  • PAP
  • 2 lutego 2012 - 08:36
Warsztaty z historii mówionej dla nauczycieli
Adobe Stock
Muzeum Wojska w Białymstoku chce uczyć nauczycieli prowadzenia wywiadów ze świadkami historii.
W ramach projektu edukacyjnego „Doświadczyć historii” mają zostać zarejestrowane rozmowy z osobami, które przeżyły II wojnę światową lub wywózkę na Syberię.

Jak powiedziała Anna Danilewicz, kierowniczka działu edukacji w Muzeum Wojska w Białymstoku (zabierz głos/oceń prezydenta), głównym celem projektu jest rejestracja wspomnień takich osób. Ma on też pokazać nauczycielom inne formy nauczania, które mogą wykorzystywać w swojej pracy. Natomiast młodych ludzi, którzy też wezmą udział w projekcie, ma zachęcić do poznawania i zgłębiania historii własnego kraju.

Obecnie trwa nabór nauczycieli do projektu. Zakończy się 24 lutego. Powinni zgłaszać się przede wszystkim nauczyciele z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Danilewicz powiedziała, że o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Projekt podzielony jest na dwie części. Najpierw, podczas warsztatów z zakresu tzw. historii mówionej, nauczyciele poznają różne techniki prowadzenia i rejestrowania wywiadów ze „świadkami historii”. Dowiedzą się, jak przygotować reportaż radiowy, telewizyjny i prasowy.

Następnie swoją wiedzę wykorzystają w pracy z uczniami. Danilewicz powiedziała, że w projekcie niekoniecznie musi brać udział cała klasa, mogą to być jedynie osoby zainteresowane historią. Wspólnym zadaniem nauczycieli i młodzieży będzie znalezienie i przeprowadzenie wywiadu z osobą, która przeżyła II wojnę światową i zsyłkę na Syberię. Efekt ich pracy zostanie zaprezentowany w czerwcu na wystawie w Muzeum Wojska w Białymstoku.

Danilewicz liczy na to, iż uczestnikom projektu uda się znaleźć osoby, które chętnie opowiedzą o swoich historiach rodzinnych, a tym samym o historii Polski z tego okresu. Wyraziła nadzieję, że w ten sposób uda się też dotrzeć do rodzin Sybiraków: dzieci, wnuków czy kuzynów, którzy pamiętają tamte czasy. Dodała, że być może dzięki wywiadom i kontaktowi z ludźmi uda się znaleźć sybirackie pamiątki, które mogłyby się znaleźć w powstającym w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru.
TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!