Wątpliwości przy wyliczaniu dotacji dla przedszkoli. RIO wyjaśnia

  • PW
  • 15 września 2022 - 21:55
Wątpliwości przy wyliczaniu dotacji dla przedszkoli. RIO wyjaśnia
Wątpliwości mieli pracownicy Urzędu Miejskiego w Elblągu (Fot. Miasto Elbląg Facebook)
Skarbnik Elbląga Rozalia Grynis zwróciła się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie o wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów art. 12 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Zdaniem RIO wydatki w przedszkolach z oddziałami integracyjnymi nie powinny być wyłączone przy wyliczaniu podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli.

Rozalii Grynis zależało na opinii czy do wyliczania podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli należy uwzględnić zaplanowane na rok budżetowy wydatki bieżące przedszkola z grupami integracyjnymi, czy należy te wydatki wyłączyć.

W odpowiedzi RIO w Olsztynie przypomniała, że zgodnie z art. 12 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (fzo) podstawową kwotę dotacji dla przedszkoli oblicza się uwzględniając kwotę wydatków bieżących zaplanowanych na rok budżetowy na prowadzenie przez gminę przedszkoli. Wyłączeniu podlegają przedszkola specjalne i przedszkola, w których zaplanowane wydatki bieżące finansowane z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przekraczają 50 proc. ich zaplanowanych wydatków bieżących, pomniejszonych o kwoty wynikające z okoliczności wskazanych we wspomnianym przepisie.

Sprawdź też Dotacja dla przedszkola, a koszt zatrudnienia psychologa i logopedy przez poradnię.

W myśl art. 2 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe system oświaty obejmuje m.in. takie jednostki jak przedszkola, w tym: specjalne, integracyjne, z oddziałami specjalnymi lub integracyjnymi, a także inne formy wychowania przedszkolnego.

Rozalia Grynis jest skarbnikiem w UM Elbląga od kwietnia 2017 roku (fot. elblag.eu)
Rozalia Grynis jest skarbnikiem w UM Elbląga od kwietnia 2017 roku (fot. elblag.eu)

Wydatki w przedszkolach z oddziałami integracyjnymi nie powinny być wyłączone

„Ustawodawca w art. 12 ust. 1 ustawy fzo wyłączył z przedszkoli zdefiniowanych w art. 2 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe jedynie przedszkola specjalne i przedszkola, w których zaplanowane wydatki bieżące finansowane z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przekraczają 50 proc. ich zaplanowanych wydatków bieżących. Nie wyłączył natomiast przedszkoli z oddziałami integracyjnymi” – zauważył Bogdan Gaber, prezes RIO w Olsztynie.

Zobacz Śląskie samorządy chcą subwencji oświatowej dla przedszkoli.

W związku z tym olsztyńska Izba stoi na stanowisku, że przy wyliczaniu podstawowej kwoty dotacji dla przedszkoli, wydatki bieżące zaplanowane na dany rok budżetowy w przedszkolach z oddziałami integracyjnymi nie powinny podlegać wyłączeniu, jak ma to miejsce w przypadku przedszkoli specjalnych i przedszkoli, w których zaplanowane wydatki bieżące finansowane z udziałem środków pochodzących z budżetu UE przekraczają 50 proc. ich zaplanowanych wydatków bieżących.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!