Partnerzy portalu

Ważna informacja dla uczniów. Od wyników egzaminu ósmoklasisty można się odwołać

Ważna informacja dla uczniów. Od wyników egzaminu ósmoklasisty można się odwołać
Dyrektor OKE informuje pisemnie o wyniku weryfikacji sumy punktów, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku (fot. PAP/Lech Muszyński)
Ważna informacja dla uczniów i ich rodziców. Podobnie jak w przypadku innych testów kompetencji – wyniki egzaminu ósmoklasisty można zakwestionować – podaje Prawo.pl. Wniosek odwoławczy należy skierować do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
 • W tym roku, ze względu na to, że do szkół pójdzie półtora rocznika uczniów, każdy punkt uzyskany podczas egzaminu może być na wagę złota.
 • Ministerstwo Edukacji i Nauki zapewnia jednak, że nie będzie tak źle - pomóc mają zmiany legislacyjne, czyli możliwość odwołania się od wyników egzaminu.
 • Według Prawo.pl - procedura nie jest szczególnie skomplikowana.

Należy skierować wniosek do dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE). Najłatwiej wysłać go mailem, choć można skorzystać z usług poczty, przesłać faks lub złożyć pismo osobiście. Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko zdającego; PESEL; dane adresowe (w tym adres e-mail i nr telefonu) oraz przedmiot i poziom egzaminu, którego wgląd dotyczy.

Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, jeżeli to możliwe w porozumieniu z wnioskodawcą, wyznaczy termin wglądu do pracy egzaminacyjnej i poinformuje o tym wnioskodawcę. Termin spotkania dyrektor musi wyznaczyć w ciągu pięciu dni.

Pracę można nie tylko przeglądać, ale również sfotografować

Jak wyjaśnia serwis, pracę można nie tylko przeglądać, ale również sfotografować lub sporządzić notatki. Jeżeli po przejrzeniu pracy uczeń lub jego rodzice nabiorą wątpliwości, co do jej treści i liczby przyznanych punktów - w ciągu dwóch dni roboczych można złożyć wniosek o ponowne sprawdzenie. Tu również wystarczy przesłanie maila do OKE - wniosek powinien zawierać uzasadnienie ze wskazaniem, które punkty wydają się maturzyście wątpliwe.

Weryfikacji OKE dokonuje w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku. Gdy zarzuty dotyczą kwestii technicznych - na przykład źle policzonych punktów – weryfikacji dokonuje pracownik komisji. Jeżeli mają merytoryczny charakter, to budzące kontrowersje zadania ponownie sprawdza egzaminator.

Dyrektor OKE informuje o wyniku weryfikacji sumy punktów w terminie 14 dni 

Dyrektor OKE informuje pisemnie o wyniku weryfikacji sumy punktów, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma punktów została podwyższona, dyrektor OKE wyda nowy, poprawny wynik egzaminu, określony po przeprowadzeniu weryfikacji.

Jak przypomina portal Prawo.pl - absolwent szkoły podstawowej może ubiegać się o przyjęcie do nie więcej niż trzech wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych. W wyjątkowych przypadkach uczeń może dostać możliwość składania wniosku do więcej niż trzech publicznych szkół.

TAGI
KOMENTARZE21

 • Kasia 2023-06-14 20:20:01
  Jak to jest z grupami na egzaminie osmoklasisty? Czy są tylko pomieszane pytania czy w jednej grupie może być fp, a w drugiej pp?
 • Nauczyciel ZSTiL w CzDz. 2023-06-04 21:32:28
  Jutro wszyscy moi uczniowie biorący udział w marszu sił wolnościowych i demokratycznych 4 czerwaca otrzymają oceny celujące. Nauczyciele muszą rozwijać i wspierać demokratyczne wychowanie młodzieży!
 • Gal Anonim 2023-06-04 21:07:49
  Nie piszcie głupot, bo np. w Łódzkim można wybrać tyle szkół, ile się chce, a w Poznaniu 4

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!