Partnerzy portalu

Ważne zmiany w szkolnictwie artystycznym. Zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów

  • NR
  • 20 kwietnia 2023 - 15:55
Ważne zmiany w szkolnictwie artystycznym. Zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów
Od 1 września 2023 r. obowiązywać mają też nowe przepisy w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych i placówek artystycznych (fot. Pixabay)
Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa artystycznego wchodzi w życie 28 kwietnia 2023 roku. Sprawdź, co się zmienia!

Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa artystycznego wchodzi w życie 28 Kwietnia 2023 roku. Sprawdź co się zmienia!

Oto lista nowych specjalności w zawodach artystycznych

Wchodzące w życie rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa artystycznego dotyczy przede wszystkim wprowadzenia nowych specjalizacji i likwidacji tych mniej popularnych.
Pierwszą z nowych specjalności,  która rozstanie wprowadzona przez rozporządzenie jest „projektowanie użytkowe”. W ramach tej specjalności pojawią się specjalizacje takie jak: jubilerstwo, lutnictwo artystyczne, meblarstwo artystyczne, projektowanie przestrzeni (zamiast dotychczasowej „aranżacji wnętrz” i „projektowania przestrzeni wystawienniczej”), projektowanie ubioru, projektowanie zabawek, tkanina artystyczna, wzornictwo artystyczne (zamiast dotychczasowego „projektowania wyrobów artystycznych”).

Kolejna nowa specjalność to „formy rzeźbiarskie”. W ramach tego zawodu będzie można wybrać specjalizację ceramika artystyczna, kowalstwo artystyczne i metaloplastykę, snycerstwo, szkło artystyczne czy techniki rzeźbiarskie. Specjalizacja, która znika wraz z nowym rozporządzeniem, to „kamieniarstwo artystyczne i sztukatorstwo”.

Z kolei w zakresie specjalności „techniki scenograficzne” będzie można wybrać specjalizację charakteryzacja i wizaż, modelarstwo i dekoratorstwo, projektowanie kostiumu scenicznego.

Zmiany także dla nauczycieli szkół artystycznych

Od 1 września 2023 r obowiązywać mają też nowe przepisy w sprawie  kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych i placówek artystycznych.

Zgodnie z nowymi przepisami osoba starająca się o stanowisko nauczyciela podstaw muzykologii nie podlega już wymogowi ukończenia studiów pierwszego i drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w uczelni artystycznej.

Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 kwietnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych i placówek artystycznych zmieniło także nazwy zajęć edukacyjnych artystycznych, do prowadzenia których będzie uprawniona osoba, która ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie w zakresie muzykologii oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Zgodnie z nowymi przepisami większe będzie też grono osób, które mają kwalifikację do prowadzenia zajęć wprowadzanych wraz z nową specjalnością teoria muzyki. 

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!