Ważne zmiany w szkolnictwie artystycznym. Zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów

Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa artystycznego wchodzi w życie 28 Kwietnia 2023 roku. Sprawdź co się zmienia!
Oto lista nowych specjalności w zawodach artystycznych
Wchodzące w życie rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa artystycznego dotyczy przede wszystkim wprowadzenia nowych specjalizacji i likwidacji tych mniej popularnych.
Pierwszą z nowych specjalności, która rozstanie wprowadzona przez rozporządzenie jest „projektowanie użytkowe”. W ramach tej specjalności pojawią się specjalizacje takie jak: jubilerstwo, lutnictwo artystyczne, meblarstwo artystyczne, projektowanie przestrzeni (zamiast dotychczasowej „aranżacji wnętrz” i „projektowania przestrzeni wystawienniczej”), projektowanie ubioru, projektowanie zabawek, tkanina artystyczna, wzornictwo artystyczne (zamiast dotychczasowego „projektowania wyrobów artystycznych”).
Kolejna nowa specjalność to „formy rzeźbiarskie”. W ramach tego zawodu będzie można wybrać specjalizację ceramika artystyczna, kowalstwo artystyczne i metaloplastykę, snycerstwo, szkło artystyczne czy techniki rzeźbiarskie. Specjalizacja, która znika wraz z nowym rozporządzeniem, to „kamieniarstwo artystyczne i sztukatorstwo”.
Z kolei w zakresie specjalności „techniki scenograficzne” będzie można wybrać specjalizację charakteryzacja i wizaż, modelarstwo i dekoratorstwo, projektowanie kostiumu scenicznego.

Czytaj więcej
Są nowe wymagania dla dyrektorów szkół artystycznychZmiany także dla nauczycieli szkół artystycznych
Od 1 września 2023 r obowiązywać mają też nowe przepisy w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych i placówek artystycznych.
Zgodnie z nowymi przepisami osoba starająca się o stanowisko nauczyciela podstaw muzykologii nie podlega już wymogowi ukończenia studiów pierwszego i drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w uczelni artystycznej.
Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 kwietnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych i placówek artystycznych zmieniło także nazwy zajęć edukacyjnych artystycznych, do prowadzenia których będzie uprawniona osoba, która ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie w zakresie muzykologii oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Zgodnie z nowymi przepisami większe będzie też grono osób, które mają kwalifikację do prowadzenia zajęć wprowadzanych wraz z nową specjalnością teoria muzyki.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.