Partnerzy portalu

Wchodzi nowy system awansu zawodowego nauczycieli, ale bez podwyżek dla mianowanych i dyplomowanych

Wchodzi nowy system awansu zawodowego nauczycieli, ale bez podwyżek dla mianowanych i dyplomowanych
Sejm zdecydował - nauczyciele mianowani i dyplomowani muszą jeszcze poczekać na podwyżki (fot. shutterstock).
Zdecydowaną, jak na obecną sytuację, większością głosów Sejm odrzucił 5 sierpnia istotne dla środowiska nauczycielskiego poprawki Senatu do ustawy z 23 czerwca, nowelizującej Kartę nauczyciela. Jeśli zatem prezydent Andrzej Duda podzieli zdanie posłów, zmiana systemu awansu zawodowego, w tym oceniania pracy nauczyciela oraz blisko 20-proc. podwyżka dla nauczycieli początkujących w zawodzie, zacznie obowiązywać już od 1 września 2022 r.
 • Sejm uznał rekomendacje Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży oraz odrzucił merytoryczne poprawki do ustawy nowelizującej Kartę nauczyciela.
 • Tym samym wracają kryteria oceny pracy nauczycieli, a gwarantowana w ustawie podwyżka płac będzie dotyczyć wyłącznie nauczycieli początkujących.
 • Jeśli Prezydent RP podpisze tę ustawę, to zmiana w systemie awansu zawodowego nauczycieli oraz ww. kwestie staną się faktem.

Budzące w środowisku nauczycielskim wiele nadziei głosowanie poprawek Senatu do ustawy nowelizującej Kartę nauczyciela nie przyniosło oczekiwanych rozstrzygnięć. Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu posłowie zachowali się zgodnie z przyjętymi wczoraj przez Komisję Edukacji Nauki i Młodzieży rekomendacjami i odrzucili senackie poprawki:

 • nr 1, dotyczącą cofnięcia ustawowego uprawnienia dla ministra edukacji do ustalania kryteriów oceny pracy nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek przy 233 głosach za odrzuceniem i 216 przeciw;
 • nr 2 i 8 (głosowanymi łącznie), które miały doprowadzić do podwyżki płac wszystkich nauczycieli o ok. 20 proc. poprzez podniesienie tzw. kwoty bazowej, służącej do wyliczania wynagrodzenia nauczycieli, stosunkiem głosów 232 za odrzuceniem do 213 przeciw;
 • nr 4 i 9 (również głosowanymi łącznie) stosunkiem głosów 230 za odrzuceniem do 205 przeciw, tym samym nie zgadzając się na propozycję Senatu, by nie rozszerzać dotychczasowej grupy podmiotów wspierających system oświaty o instytuty badawcze, instytucje kultury oraz szeroko pojęte podmioty prowadzące działalność statutową w zakresie oświaty i wychowania.

Trudno zatem nawet próbować twierdzić, że posłowie mieli w czasie tego głosowania duże wątpliwości i poprawki z ledwością zostały odrzucone. Posłowie żadnych wątpliwości nie mieli również przyjmując poprawkę nr 3, odnoszącą się do sposobu powoływania przepisów unijnych, oraz poprawki o charakterze redakcyjnym 5, 6 i 7 (głosowanymi łącznie), za którymi opowiedziało się odpowiednio 435 i 436 posłów.

Czytaj też: Pedagodzy specjalni – już wiadomo, co mają robić

Oznacza to, że od 1 września w systemie awansu zawodowego nauczycieli będą dwa stopnie:

 • - nauczyciel mianowany,
  - nauczyciel dyplomowany,

do których droga będzie wiodła przez okres przygotowania do zawodu nauczyciela trwający 3 lata i 9 miesięcy. W tym czasie nauczyciel początkujący będzie pracował pod opieką mentora, a jego praca i osiągnięcia będą - co do zasady - podlegały dwukrotnej ocenie:

 • - pierwszej po roku i 9 miesiącach,
 • - drugiej - przed dopuszczeniem do egzaminu zawodowego na nauczyciela mianowanego, czyli w czwartym roku pracy w szkole lub przedszkolu.

Podwyżka nie dla wszystkich

Utworzenie w miejsce nauczyciela stażysty oraz nauczyciela kontraktowego stanowiska nauczyciela początkującego będzie się też wiązało z zagwarantowaną przedmiotową nowelizacją podwyżką ich wynagrodzeń, których podstawa będzie wynosiła 120 proc. kwoty bazowej. W przypadku pozostałych stopni awansu ten wskaźnik pozostaje bez zmian, a więc będzie wynosił dla nauczyciela mianowanego 144 proc. oraz dla nauczyciela dyplomowanego 187 proc.

Czytaj też: Są zadania diagnostyczne dla nauczycieli. Problem w tym, że nie ma ich kim realizować

Senat chciał, by było to odpowiednio 130, 187 i 233 proc. kwoty bazowej. Dzisiejszą decyzją Sejm odrzucił ten pomysł, co oczywiście nie oznacza, że problem wynagrodzeń nauczycieli przestał istnieć.

Teraz decyzja w sprawie całości zmian nowelizacyjnych należy do prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli się na nie zgodzi i podpisze ustawę w trybie pilnym, zacznie ona obowiązywać od nowego roku szkolnego.

TAGI
KOMENTARZE53

 • Pani z administracji 2022-09-25 18:09:44
  "pani halinka z administracji" ze szkoły ponadpodstawowej (technikum) zaprasza do sekretariatu, najlepiej na rok.... Zobaczysz szanowny nauczycielu jak smakuje owa kawka, którą popijamy ... po miesiącu pokochasz swój zawód na nowo i przestaniesz narzekać. Tego jestem pewna
 • Klocek 2022-08-13 12:15:32
  Do czechu: wszystko okej.
 • czechu 2022-08-13 11:54:56
  no tak - pewnie że podwyżki były i to nawet 15% , to dużo przy 4,4 % inflacji .... coś pomyliłem ?

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!