Wchodzi nowy system awansu zawodowego nauczycieli, ale bez podwyżek dla mianowanych i dyplomowanych

Wchodzi nowy system awansu zawodowego nauczycieli, ale bez podwyżek dla mianowanych i dyplomowanych
Sejm zdecydował - nauczyciele mianowani i dyplomowani muszą jeszcze poczekać na podwyżki (fot. shutterstock).
Zdecydowaną, jak na obecną sytuację, większością głosów Sejm odrzucił 5 sierpnia istotne dla środowiska nauczycielskiego poprawki Senatu do ustawy z 23 czerwca, nowelizującej Kartę nauczyciela. Jeśli zatem prezydent Andrzej Duda podzieli zdanie posłów, zmiana systemu awansu zawodowego, w tym oceniania pracy nauczyciela oraz blisko 20-proc. podwyżka dla nauczycieli początkujących w zawodzie, zacznie obowiązywać już od 1 września 2022 r.
 • Sejm uznał rekomendacje Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży oraz odrzucił merytoryczne poprawki do ustawy nowelizującej Kartę nauczyciela.
 • Tym samym wracają kryteria oceny pracy nauczycieli, a gwarantowana w ustawie podwyżka płac będzie dotyczyć wyłącznie nauczycieli początkujących.
 • Jeśli Prezydent RP podpisze tę ustawę, to zmiana w systemie awansu zawodowego nauczycieli oraz ww. kwestie staną się faktem.

Budzące w środowisku nauczycielskim wiele nadziei głosowanie poprawek Senatu do ustawy nowelizującej Kartę nauczyciela nie przyniosło oczekiwanych rozstrzygnięć. Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu posłowie zachowali się zgodnie z przyjętymi wczoraj przez Komisję Edukacji Nauki i Młodzieży rekomendacjami i odrzucili senackie poprawki:

 • nr 1, dotyczącą cofnięcia ustawowego uprawnienia dla ministra edukacji do ustalania kryteriów oceny pracy nauczycieli oraz dyrektorów szkół i placówek przy 233 głosach za odrzuceniem i 216 przeciw;
 • nr 2 i 8 (głosowanymi łącznie), które miały doprowadzić do podwyżki płac wszystkich nauczycieli o ok. 20 proc. poprzez podniesienie tzw. kwoty bazowej, służącej do wyliczania wynagrodzenia nauczycieli, stosunkiem głosów 232 za odrzuceniem do 213 przeciw;
 • nr 4 i 9 (również głosowanymi łącznie) stosunkiem głosów 230 za odrzuceniem do 205 przeciw, tym samym nie zgadzając się na propozycję Senatu, by nie rozszerzać dotychczasowej grupy podmiotów wspierających system oświaty o instytuty badawcze, instytucje kultury oraz szeroko pojęte podmioty prowadzące działalność statutową w zakresie oświaty i wychowania.

Trudno zatem nawet próbować twierdzić, że posłowie mieli w czasie tego głosowania duże wątpliwości i poprawki z ledwością zostały odrzucone. Posłowie żadnych wątpliwości nie mieli również przyjmując poprawkę nr 3, odnoszącą się do sposobu powoływania przepisów unijnych, oraz poprawki o charakterze redakcyjnym 5, 6 i 7 (głosowanymi łącznie), za którymi opowiedziało się odpowiednio 435 i 436 posłów.

Czytaj też: Pedagodzy specjalni – już wiadomo, co mają robić

Oznacza to, że od 1 września w systemie awansu zawodowego nauczycieli będą dwa stopnie:

 • - nauczyciel mianowany,
  - nauczyciel dyplomowany,

do których droga będzie wiodła przez okres przygotowania do zawodu nauczyciela trwający 3 lata i 9 miesięcy. W tym czasie nauczyciel początkujący będzie pracował pod opieką mentora, a jego praca i osiągnięcia będą - co do zasady - podlegały dwukrotnej ocenie:

 • - pierwszej po roku i 9 miesiącach,
 • - drugiej - przed dopuszczeniem do egzaminu zawodowego na nauczyciela mianowanego, czyli w czwartym roku pracy w szkole lub przedszkolu.

Podwyżka nie dla wszystkich

Utworzenie w miejsce nauczyciela stażysty oraz nauczyciela kontraktowego stanowiska nauczyciela początkującego będzie się też wiązało z zagwarantowaną przedmiotową nowelizacją podwyżką ich wynagrodzeń, których podstawa będzie wynosiła 120 proc. kwoty bazowej. W przypadku pozostałych stopni awansu ten wskaźnik pozostaje bez zmian, a więc będzie wynosił dla nauczyciela mianowanego 144 proc. oraz dla nauczyciela dyplomowanego 187 proc.

Czytaj też: Są zadania diagnostyczne dla nauczycieli. Problem w tym, że nie ma ich kim realizować

Senat chciał, by było to odpowiednio 130, 187 i 233 proc. kwoty bazowej. Dzisiejszą decyzją Sejm odrzucił ten pomysł, co oczywiście nie oznacza, że problem wynagrodzeń nauczycieli przestał istnieć.

Teraz decyzja w sprawie całości zmian nowelizacyjnych należy do prezydenta Andrzeja Dudy. Jeśli się na nie zgodzi i podpisze ustawę w trybie pilnym, zacznie ona obowiązywać od nowego roku szkolnego.

TAGI
KOMENTARZE33

 • Niestety 2022-08-11 07:17:04
  Uważam, że za 18 godz w tygodniu, to i tak zbyt dużo zarabiają. Nigdzie w Europie tak krótko nie pracują. A praca poza szkołą, jak to ciągle wmawiają, można włożyć między bajki.
 • I klopsik 2022-08-09 14:28:55
  Do Była kontraktowa: u szanownej pani co wpis to większy brak logiki. Jedno zdanie przeczy drugiemu. Raz napisała szanowna pani, że brak wakatów za chwilę zaprasza do szkoły. Do tego zdolności paranormalne bo nawet wie szanowna pani jakie mam kompetencje. Decyzja sejmu jeszcze nie obowiązuje droga ...i szanowna pani "była kontraktowa" co do wypłaty jeżeli zatrudniona jest pani na pełen etat to oczywiście popełniła pani kłamstwo pisząc ,że zarabia pani 200 zł poniżej najniższej krajowej. Coś szwankował u szanownej pani proces kształcenia jeśli chodzi o czytanie i zrozumienie tekstu i to nawet napisanego przez siebie samą. Po dwóch latach pracy jest pani w stanie stwierdzić co jest potrzebne a co nie. Materiał na ministra jak znalazł. Mniemanie o sobie sięgające Himalajów też predysponuje panią na tą funkcję.  rozwiń
 • Była kontraktowa 2022-08-09 13:38:26
  Do I klopsik : Dziękuję za wyrażenie własnych przemyśleń. :) Jeżeli Pan/Pani uważa, że praca nauczyciela wygląda inaczej, zapraszam zatem do szkoły. Tylko niestety nie w roli nauczyciela - chociaż bardzo łatwo przychodzi Panu/Pani ocenianie innych - a ucznia, gdyż brak u Pana/Pani podstawowych kompe...tencji nabytych w procesie kształcenia, czyli czytania ze zrozumieniem. Odnośnie mojej płacy, chętnie pokażę pasek wynagrodzeń, a odnośnie stopnia awansu, proszę się zapoznać z decyzją Sejmu w sprawie nowelizacji Karty Nauczyciela - tam jest odpowiedź, co dalej z nauczycielami kontraktowymi. No ale jak tu kogoś odsyłać do rozbudowanych tekstów, skoro nie umie czytać ze zrozumieniem...  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!