Wiceminister edukacji: Postulaty o 20-proc. podwyżce dla nauczycieli to rzucanie słów na wiatr

Wiceminister edukacji: Postulaty o 20-proc. podwyżce dla nauczycieli to rzucanie słów na wiatr
Zapraszamy związkowców ze środowiska nauczycielskiego do rozmów - powiedział Włodzimierz Bernacki (fot. gov.pl)
Zapraszamy związkowców ze środowiska nauczycielskiego do rozmów, ale mamy wrażenie, że nie ma woli kompromisu i współpracy – ocenił wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. Przypomniał, że resort sukcesywnie wprowadza i planuje podwyżki dla nauczycieli.
 • Prosimy związkowców, żeby jednak rozmawiali z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zapraszamy, jesteśmy cały czas gotowi do rozmów - powiedział Włodzimierz Bernacki.
 • Natomiast nie jesteśmy zwolennikami takiej dziwnej gry politycznej, która polega na tym, że rzuca się takie czy inne kwoty, czy sumy, abstrahując zupełnie od tego, co związane jest z sytuacją czy to finansową, czy energetyczną, czy również i militarną - zaznaczył.
 • Związki, takie mam wrażenie, zupełnie odkleiły się rzeczywistości w tych wymiarach, o których mówiłem - ocenił. Zaznaczy też, że postulaty związkowców dotyczące 20-proc. podwyżce dla nauczycieli to rzucanie słów na wiatr i zbijanie kapitału politycznego.

Bernacki: Nie ma woli dyskusji ze strony nauczycielskich związków zawodowych

"My stale zapraszamy związki zawodowe do rozmów, do dyskusji, niestety nie ma woli dyskusji ze strony związków zawodowych" - powiedział wiceminister pytany podczas rozmowy w Radiu Kraków o planowaną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego akcję protestacyjną.

Według niego pierwsze podwyżki dla nauczycieli w tym roku były już w maju.

Czytaj też: Czarnek: Nigdy nie było takich podwyżek w oświacie

"Być może nie były one niesamowicie wielkie, ale nauczyciel stażysta otrzymał średnio około 155 zł, natomiast dyplomowany 286. Przypomnę, że 1 września, czyli 3 tygodnie temu nauczyciel stażysta otrzymał podwyżkę o 738 zł, natomiast kontraktowy o 332 zł. Wbrew temu, co twierdzą działacze związków zawodowych, podwyżki przewidywane od 1 stycznia dadzą kolejne kwoty podwyżek - dla stażysty 345 zł, natomiast dla dyplomowanego podwyżkę o 530 zł, to jest podwyżka o 7,8 proc." - wskazał Bernacki.

Dodał, że subwencja oświatowa w przyszłym roku będzie wynosiła 64,5 mld zł, w porównaniu z 55 mld zł w roku poprzednim.

"No i wreszcie to, co dotyczy jednostek samorządu terytorialnego - to jest to, że samorządy otrzymają prawie 14 miliardów złotych na te koszty, które mogą wynikać i będą wynikały z podwyżek cen energii elektrycznej, ale i też nośników ciepła" - zapowiedział wiceszef MEiN.

"Postulaty związkowców dotyczące 20-procentowej podwyżki to jest rzucanie słów na wiatr i zbijanie kapitału politycznego"

Ocenił on, że postulaty związkowców dotyczące 20-procentowej podwyżki "to jest rzucanie słów na wiatr i zbijanie kapitału politycznego".

Czytaj też: Pół miliarda złotych na zatrudnienie dodatkowych specjalistów w szkołach

"My prosimy związkowców, żeby jednak rozmawiali z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji i Nauki (…). Zapraszamy, jesteśmy cały czas gotowi do rozmów, natomiast nie jesteśmy zwolennikami takiej dziwnej gry politycznej, która polega na tym, że rzuca się takie czy inne kwoty, czy sumy, abstrahując zupełnie od tego, co związane jest z sytuacją czy to finansową, czy energetyczną, czy również i militarną. Związki, takie mam wrażenie, zupełnie odkleiły się rzeczywistości w tych wymiarach, o których mówiłem" - zaznaczył Bernacki w rozmowie w Radiu Kraków.

Wiceminister pytany o zwiększenie subwencji na szkolnictwo wyższe powiedział: "naprawdę robimy wszystko, co możliwe, aby takie podwyżki miały miejsce".

Zobaczcie naszą najnowszą "Moc Opinii". Grubo ponad godzinę rozmawialiśmy z kandydatami na prezydenta Rudy Śląskiej Michałem Pierończykiem i Krzysztof Mejerem. Głosowanie w mieście w centrum Śląska - to wg politologów - najważniejsze wybory w tym roku.

 
TAGI
KOMENTARZE8

 • Umiar 2022-09-24 11:21:03
  Do co ty gadasz: to jednak pracujecie 18 godzin i potwierdzasz swoim wpisem, że praca 40 godzin tygodniowo to mit. Dziękuję nie mam nic więcej do dodania.
 • co ty gadasz 2022-09-24 10:32:41
  @Umiar To nie była podwyżka, tylko zapłata za więcej godzin pracy. Życzę ci, głąbie, takiej podwyżki.
 • Umiar 2022-09-23 07:32:20
  Do GDZIE TEN UMIAR WŁADZY?: Nie za dużo dyrektorów w szkołach i ich zastępców? Nauczyciele mogli zarabiać 1300 zł miesięcznie więcej to nie chcieli więc niech przestaną narzekać.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!