Od początku marca do końca maja w Częstochowie trwać będzie druga edycja programu EDU-AKCJA - to wiem, to rozumiem, to umiem. Obejmie ona 11 szkół podstawowych i dwa zespoły szkolno-przedszkolne.
To kontynuacja pilotażu, który uruchomiono w roku 2020 w ośmiu „podstawówkach”. Wówczas w ramach programu zajęcia wyrównawcze objęły uczniów z klas I-VIII. Jak podkreśla ratusz, akcja była odpowiedzią na zdiagnozowane przez dyrektorów i nauczycieli potrzeby edukacyjne dzieci, które przez znaczną część ubiegłego roku zdane były na zdalną edukację. Ostatecznie z akcji skorzystało ponad tysiąc uczniów.

- Tym razem, w zależności od potrzeb, będą to zarówno zajęcia wyrównawcze, jak i rozwijające dla ucznia zdolnego. Chcemy objąć nimi 2,5 tys. dzieci i młodzieży w klasach I-VIII - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Czytaj: Zmiany w kształceniu przyszłych nauczycieli. Dużo więcej nauki na odległość
Jak informuje urząd miasta, w placówkach objętych programem odbywać się będą zajęcia wyrównawcze dla uczennic i uczniów, którzy mają trudności w nauce. Są to w założeniu zajęcia dla tych, którzy z różnych przyczyn nie radzą sobie w zadowalający sposób z opanowaniem wymaganych wiadomości i umiejętności, a także potrzebują więcej czasu na to, by je przyswoić.
Jednocześnie w tych szkołach odbywać się będą również zajęcia rozwijające, które z kolei mają być systemowym wsparciem szkoły w pracy z uczniem zdolnym. Łączna liczba godzin przewidzianych na zajęcia to 4781, z czego mniej więcej 25 proc. zostanie przeznaczonych na pracę z uczniem zdolnym, a reszta – na zajęcia wyrównawcze.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.