- Celem nowelizacji jest zapewnienie wszystkim rodzicom możliwości współdecydowania o rodzajach, treści oraz sposobie prowadzenia zajęć dodatkowych.
- Po wejściu w życie nowelizacji stowarzyszenia i inne organizacje prowadzące obecnie działalność w szkole lub placówce maja mieć 3 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy są obowiązane przekazać dyrektorowi szkoły lub placówki prospekt informacji wychowawczej.
- Prospekt będzie podlegał akceptacji rodziców dzieci w danej placówce.
Posiedzenie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży zaczęło się od wniosku Agnieszki Dziemianowicz-Bąk (Lewica) o odwołanie posiedzenia komisji, ze względu na brak możliwości uczestniczenia w niej gości - przedstawicieli związków nauczycielskich i przede wszystkim organizacji i stowarzyszeń pozarządowych.
Nie pomogła informacja przekazana przez przewodnicząca komisji Mirosławą Stachowiak-Różecką prezydium komisji na podstawie uzgodnień z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, że pierwsze czytanie odbędzie się bez udziału gości, a dopiero kolejne posiedzenia Komisji będą prowadzone z gośćmi.
Ostatecznie wniosek po uzgodnieniu z przedstawicielką projektodawcy - Anną Surówką-Pasek, podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Marzeną Machałek, sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a także po rozmowach Biurem Legislacyjnym Rządu przewodnicząca Mirosława Stachowiak-Różecka podjęła decyzję o zdjęciu tego punktu z porządku obrad komisji.
Termin pierwszego czytania projektu nowelizacyjnego Prawo oświatowe na Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży ma być ustalony na podstawie konsultacji z Marszałek Sejmu, ponieważ obecne przepisy dotyczące pracy Sejmu nie pozwalają na udział gości.
Założenia projektu
Według projektodawców celem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe jest zapewnienie wszystkim rodzicom możliwości współdecydowania o rodzajach, treści oraz sposobie prowadzenia zajęć dodatkowych, organizowanych w szkołach lub placówkach oświatowych, do których uczęszczają ich dzieci, przez stowarzyszenia i inne organizacje, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.
Realny wpływ rodziców na formę i treści zajęć dodatkowych ma być realizowany poprzez nałożenie na stowarzyszenia lub inne organizacje zamierzające prowadzić taką działalność w danej placówce edukacyjnej obowiązku (art. 86 ust. 2a) przedłożenia w prospektu informacji wychowawczej. Miałby on zawierać m.in. prezentację programu działalności wychowawczej lub programu rozszerzającego i wzbogacającego formy działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki, przedstawienie idei wychowawczych prezentowanych przez stowarzyszenie lub organizację oraz tych, które realizował będzie program, a także wskazanie osób realizujących program wraz z informacją o posiadanym przez te osoby doświadczeniu zawodowym, w szczególności w zakresie objętym programem.
Dyrektor placówki w terminie 14 dni od dnia otrzymania ww. prospektu, będzie miał obowiązek przekazania go rodzicom dzieci uczęszczających do szkoły lub placówki w celu uzyskania ich zgody na podjęcie przez dane stowarzyszenie lub inną organizację działalności. Na wyrażenie zgody lub sprzeciwu rodzice będą mieli 7 dni.
Nieprzekazanie przez rodzica we wskazanym terminie swojej opinii, będzie traktowane jako wyrażenie zgody na prowadzenie przedmiotowej działalność przez wnioskujące stowarzyszenie lub organizację. Przy czym rodzic będzie mógł w każdym czasie cofnąć wyrażoną wcześniej zgodę na prowadzenie w szkole lub placówce działalności przez dane stowarzyszenie lub organizację. Cofnięcie zgody przez większość rodziców ma skutkować cofnięciem przez dyrektora placówki zgody stowarzyszeniu/organizacji na prowadzenie zajęć.
Jeśli ustawa zostanie uchwalona i wejdzie w życie (a ma to nastąpić po 14 od daty ogłoszenia) stowarzyszenia i inne organizacje prowadzące obecnie działalność w szkole lub placówce będą miały 3 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy są obowiązane przekazać dyrektorowi szkoły lub placówki prospekt informacji wychowawczej.
Warto przypomnieć, że obecne obowiązujące przepisy Prawa oświatowego przewidują konieczność uzyskania przez stowarzyszenie lub inną organizację zgody dyrektora przed podjęciem działalności w danej placówce. Jest ona wyrażana po uprzednim uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki oraz pozytywnej opinii rady rodziców. Jednak zdaniem projektodawców tak sprawowana kontrola jest niewystarczająca, a opinia rady rodziców, mimo iż reprezentuje ona ogół rodziców, może nie odzwierciedlać poglądów większości rodziców. Ponadto rodzice często nie mają pełnej wiedzy na temat treści przekazywanych dzieciom podczas organizowanych w szkole lub placówce zajęć dodatkowych.
Takie podejście budzi jednak ogromne kontrowersje, co uwidoczniło się m.in. podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.