Większa rezerwa subwencji oświatowej

Większa rezerwa subwencji oświatowej
Komisja Nauki, Edukacji i Sportu (fot. senat.gov.pl)
W środę (5 maja) senacka komisja nauki, edukacji i sportu przyjęła bez poprawek nowelizację zwiększającą rezerwę subwencji oświatowej i umożliwiającą szczepienia w aptekach.
  • Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy covidowej o 187 mln zł zostanie zwiększona rezerwa subwencji oświatowej.
  • Pieniądze te mają być przeznaczone na zapewnienie uczniom po powrocie do szkół wsparcia w postaci dodatkowych zajęć wspomagających utrwalenie wiadomości i umiejętności z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego.
  • Zajęcia mają być organizowane dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych.

Nowe przepisy zakładają zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej o 187 mln zł, możliwość organizowania punktów szczepień w aptekach, a także zmianę przepisów o emeryturach górniczych.

Czytaj też: Kwoty subwencji ogólnej i dochody z tytułu udziału w PIT po I kwartale 2021 r.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy covidowej głosowało czterech senatorów, dwóch było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Stanowisko komisji nauki, edukacji i sportu podczas posiedzenia plenarnego Senatu ma przedstawiać Małgorzata Kopiczko (PiS).

Przewodniczący komisji Kazimierz Wiatr (PiS) zapowiedział, że nowelizacją ustawy zajmie się także senacka komisja zdrowia. Chodzi m.in. o wykraczające poza zakres pracy komisji nauki, edukacji i sportu przepisy o szczepieniach w aptekach.

Jedyną poprawkę złożył senator Bogdan Zdrojewski (KO). Wskazał on na potrzebę doprecyzowania przepisów o zwiększeniu subwencji oświatowej. Według Zdrojewskiego należałoby określić, że rezerwa subwencji oświatowej, zwiększona o 187 mln zł, zostałaby przeznaczona "na dodatkowe zajęcia wspomagające, które wyrównują różnice edukacyjne". Poprawka ta nie została jednak poddana głosowaniu.

Takiej zmianie sprzeciwiał się obecny na posiedzeniu wiceminister resortu edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Podkreślał, że Senat powinien przyjąć nowelizację ustawy bez poprawek, aby uczniowie mogli skorzystać z dodatkowych zajęć jeszcze w tym roku szkolnym.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy covidowej o 187 mln zł zostanie zwiększona rezerwa subwencji oświatowej. W uzasadnieniu do projektu noweli podano, że pieniądze te mają być przeznaczone na zapewnienie uczniom po powrocie do szkół wsparcia w postaci dodatkowych zajęć wspomagających utrwalenie wiadomości i umiejętności z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, co pozwoli uzupełnić ewentualne braki w opanowaniu przez uczniów wymagań ustalonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Czytaj też: Znów w szkołach. Wsparcie merytoryczne dla uczniów raczej już po wakacjach

Zajęcia mają być organizowane dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Zarówno ich organizacja, jak i udział w nich uczniów będzie dobrowolny, a szczegóły zajęć wspomagających mają się znaleźć w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki.

Jednocześnie - jak podano - wstępnie zakłada się, że zajęcia będą organizowane: 1) wyłącznie z obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, ujętych w ramowych planach nauczania dla danego typu szkoły; 2) dla grupy liczącej nie mniej niż 10 uczniów (w przypadku małych szkół podstawowych nie mniej niż 5 uczniów); 3) wymiar tych zajęć nie przekroczy 10 godzin dla każdego oddziału; 4) suma liczby godzin zajęć wspomagających w szkole nie będzie wyższa niż iloczyn liczby oddziałów i liczby godzin przypadających dla jednego oddziału.

W nowelizacji znalazły się też zapisy dotyczące uprawnień związanych z emeryturami górniczymi. Zgodnie z nimi dni przepracowane przez oddelegowanych ratowników górniczych i sanitariuszy w szpitalach, gdzie leczeni są chorzy na COVID-19, będą traktowane przy ustalaniu praw do górniczej emerytury tak samo jak dniówki przepracowane na dole kopalni.

Od ubiegłego roku oddelegowani z kopalń ratownicy górniczy i sanitariusze pomagają w śląskich placówkach, gdzie leczeni są pacjenci z koronawirusem, m.in. w szpitalach tymczasowych i w szpitalach na terenie działania kopalń.

Zgodnie z obecnymi przepisami, chcąc uzyskać prawo do górniczej emerytury, przysługującej po 25 latach pracy pod ziemią, ratownicy musieliby odrobić na dole przepracowane w szpitalach dniówki. O zmiany w prawie, służące wliczeniu służby w szpitalach do emerytury, zabiegało środowisko górnicze.

Wprowadzono również zapisy dotyczące przedłużenia wydawania m.in dokumentów prawa jazdy kategorii pierwszej, drugiej i trzeciej, które nie spełniają minimalnych wymogów.

TAGI
KOMENTARZE2

  • Ghgfg 2021-05-05 20:54:27
    Do Doradca metodyczny: te godziny powinny być przepracowane przez nauczycieli w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy. Pieniądze powinny być przeznaczone na potrzeby uczniów w szkole, np na tablice interaktywne.
  • Doradca metodyczny 2021-05-05 18:29:05
    Należy bardzo solidnie zapłacić nauczycielom za godzinę takich zajęć wyrównawczych, aby były przeprowadzone solidnie i uczniowie z nich naprawdę skorzystali. Inaczej będzie trzeba korzystać z lekcji prywatnych.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!