Partnerzy portalu

Większość nauczycieli w woj. mazowieckim to kobiety

Większość nauczycieli w woj. mazowieckim to kobiety
W 2020 r. w mazowieckiej edukacji zatrudnionych było 186 tys. osób, z czego prawie połowa pracowała w Warszawie (fot. freepik.com)
84 proc. wszystkich nauczycieli na terenie woj. mazowieckiego stanowiły w 2020 roku kobiety – poinformował z okazji Dnia Nauczyciela Urząd Statystyczny w Warszawie.

W 2020 r. w mazowieckiej edukacji zatrudnionych było 186 tys. osób, z czego prawie połowa (47 proc.) pracowała w Warszawie.

"W kadrze nauczycielskiej szkół z województwa mazowieckiego dominowały kobiety (84 proc.), na wyższych uczelniach liczebna przewaga była po stronie mężczyzn (56 proc.)" - zauważył rzecznik Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych Marc.in Kałuski.

W przedszkolach, szkołach podstawowych, średnich oraz policealnych w całym woj. mazowieckim pracowało w 2020 r. 79,5 tys. nauczycieli. Na uczelniach wyższych było ich 16,9 tys.

41,5 tys. nauczycieli było pracownikami szkół podstawowych, a blisko 19 tys. osób - placówek wychowania przedszkolnego. 9,7 tys. osób to nauczyciele liceów ogólnokształcących na Mazowszu, 6,7 tys. - techników, ponad 2 tys. - szkół branżowych I i II stopnia i 463 - szkół policealnych.

W samej Warszawie, w szkołach podstawowych i średnich, placówkach wychowania przedszkolnego i szkołach policealnych pracowało w 2020 r. 28,6 tys. nauczycieli; na uczelniach wyższych było ich 15,6 tys.

Najwięcej nauczycieli - ponad 13 tys. - było zatrudnionych w warszawskich szkołach podstawowych.

Z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w edukacji w 2020 r. wynosiło na Mazowszu ponad 5,5 tys. zł, w Warszawie pensja pracowników oświaty była nieco wyższa - wynosiła blisko 6 tys. zł.

TAGI
KOMENTARZE1

  • Pusia 2021-10-14 17:41:16
    To nie znaczy, że mają być gorzej traktowane pod względem wynagrodzenia i braku szacunku dla zawodu nauczyciela.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!