Władze Pińczowa chcą powrotu szkoły pilotów

Władze Pińczowa chcą powrotu szkoły pilotów
Na zdjęciu burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak oraz Józef Zając, prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (fot. UM Pińczów)
Do Pińczowa (woj. świętokrzyskie) może wrócić szkoła pilotów szybowców. Bardzo liczą na to władze miasta, które szukają wsparcia merytorycznego m.in. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. W samym Pińczowie miałaby powstać szkoła ponadpodstawowa o profilu lotniczym.

Przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie odwiedzili Pińczów na przełomie kwietnia i maja. Wówczas zawarto ustne porozumienie o rozpoczęciu szeroko rozumianej współpracy, pomiędzy uczelnią a samorządem. Jej wynikiem - czego nie ukrywają władze miasta - miałoby być przede wszystkim stworzenie szkoły kształcącej pilotów.

Teraz przygotowujemy porozumienie dotyczące szeroko pojętej współpracy, w tym kształcenia przyszłych pilotów szybowcowych i samolotowych, którą mam nadzieję uda się nawiązać jak najszybciej. Tym bardziej, że obydwie strony są zgodne w tym temacie. Liczymy także na wsparcie i współpracę ze starostwem powiatowym i panem starostą Zbigniewem Kierkowskim oraz naszym aeroklubem - mówi Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

Jak poinformowało Radio Kielce, kształcenie miałoby się odbywać w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Pińczowie. Miałaby to być klasa szkoły średniej o profilu "technik mechanik ze specjalnością lotniczą". Dla uczniów, największą korzyścią z kształcenia się w szkole o takim profilu, ma być późniejsze skrócenie kursu pilotażu i nabycia uprawnień, co trzeba już zrobić podczas zajęć w ośrodku w Chełmie.

Władze Pińczowa liczą także na to, że przy współpracy ze starostwem powiatowym, uda się rozbudować istniejące na terenie miasta lądowisko, z którego korzysta obecnie miejscowy aeroklub. 

W Pińczowie działa już szkoła pilotów szybowców. Została założona w latach 30. XX w. ale jej działalność została przerwana w 1950 r.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!