Włodarze miast namawiają do buntu wobec planowanych zmian w oświacie

 • PW
 • 15 lipca 2021 - 17:45
Włodarze miast namawiają do buntu wobec planowanych zmian w oświacie
Włodarze największych polskich miast zrzeszeni w Unii Metropolii Polskich są przeciwni wzmocnieniu roli kuratorów (Fot. UMP Facebook)
Unia Metropolii Polskich zajęła już w czerwcu 2021 r. oficjalne stanowisko sprzeciwiające się zmierzającym do wzmocnienia roli kuratorów oświaty zmianom przygotowywanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Teraz namawia mieszkańców, żeby słali pisma do parlamentarzystów i podpisywali się pod internetową petycją w tej sprawie.

Kilka dni temu Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło pełną treść dyskutowanego projektu zmian do prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Zmiany koncentrują się przede wszystkim na wzmocnieniu nadzoru pedagogicznego nad szkołami i placówkami oświatowymi – publicznymi i niepublicznymi.

Oznacza to, że resort nie porzucił swoich planów, które w ostatnich tygodniach tak kategorycznie krytykowały środowiska oświatowe i samorządowe.

Sprawdź Na nic protesty. Ograniczenie swobody dyrektorów szkół coraz bliżej.

- Chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby kurator oświaty, którego funkcja, rola się nie zmienia, był wyposażony w narzędzia, dzięki którym będzie mógł bronić prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze światopoglądem tych rodziców. Bo są, proszę pani, również w Polsce rodzice i dzieci, i nauczyciele, i dyrektorzy, którzy nie zgadzają się z waszym sposobem patrzenia na oświatę i z waszą próbą totalitarnej indoktrynacji i ideologizacji dzieci – powiedział minister Przemysław Czarnek na posiedzeniu Sejmu, 24 czerwca 2021 r., odpowiadając na krytyczne uwagi poseł Krystyny Szumilas (KO).

Związek Powiatów Polskich nie godzi się na to, aby „rola JST jako organów prowadzących publiczne szkoły i placówki została drastycznie zmarginalizowana i sprowadzona do obowiązku ponoszenia odpowiedzialności finansowej za decyzje, jakie będą podejmowali kuratorzy oświaty”. Nie przebierają w słowach także inne organizacje oświatowe i samorządowe. Społeczne Towarzystwo Oświatowe np. stwierdziło, że wdrożenie planowanych zmian cofnie polską edukację do poziomu z lat 50. XX wieku.

„Chcemy głośno i jednoznacznie oznajmić, że oświata, kształcenie i wychowanie są dla nas niezwykle ważne. I dlatego nie chcemy oddawać szkół we władanie scentralizowanej machiny, nie chcemy powrotu do przeszłości” – podkreśliła z kolei Unia Metropolii Polskich.

W czwartek 15 lipca 2021 r. na swoim profilu na Facebooku, UMP zamieściła wpis, w którym zachęca mieszkańców do słania w tej sprawie korespondencji do parlamentarzystów, a także podpisywania się pod petycją wyrażającą sprzeciw wobec przygotowywanych zmian.

„Polska edukacja nie może stać się ofiarą centralistycznych ambicji i ideologicznego zamachu.
Nie chcemy powrotu do szkoły strachu, kontroli i indoktrynacji. Należy zapobiec jej ubezwłasnowolnieniu i upartyjnieniu. Pokażmy politykom” – czytamy na profilu UMP.

TAGI
KOMENTARZE28

 • Nelka 2021-07-29 15:17:17
  Już dawno nauczyciele chcą być zatrudniani na podstawie Kodeksu Pracy, tylko rządzący co władza nie wiedza jak ten problem rozwiązać! Praca 7.00 -15.00 ale to rodzice będą mieć problem w Rych urzędowych godzinach stawiać się na zebrania , różne wezwania oraz udzielania się w życie szkoły i dzieci(za...bawy , dyskoteki , wycieczki itp). A jest zapis w Statutach Szkół , że Rady Rodziców i rodzice mają czynnie udzielać się w życiu wychowawczym dzieci i młodzieży !  rozwiń
 • Rodzic 2021-07-23 08:35:01
  Do Mao : pewnie nie zauważyłaś, że każdy twój wpis Doradco metodyczny jest obrzucaniem błotem. Ale ty oczywiście masz do tego prawo i ku temu powody 🤭 myślisz, że ktoś uwierzy w bajeczkę, że jesteś dyrektorem. Musisz mieć duże braki społeczne skoro chcesz się tak dowartościować. To co? Masz już ten ...pomysł na zróżnicowanie pensji nauczycieli? Podzielisz się z nami tym oświeconym pomysłem? Czy dalej będziesz uprawiać hejt? 😎🤓😎🤓😎  rozwiń
 • Mao 2021-07-22 12:58:36
  rodzic Kasia .. no cóż obrzucać błotkiem i nic więcej. Taka rola troli. Nie macie pojęcia o pracy szkoły i w szkole. Co zaś się tyczy odchodzenia wizytatorów kuratoryjnych do szkół - tak w konkursach, kandydatów na dyrektorów coraz mniej więc je wygrywają bez trudności. Lepiej pracować z nauczyciela...mi i młodzieżą niż słuchać partyjnych funkcjonariuszy w kuratoriach.  rozwiń

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!