Partnerzy portalu

Wolne miejsca tylko w prywatnych żłobkach, miasto liczy na środki z KPO

Wolne miejsca tylko w prywatnych żłobkach, miasto liczy na środki z KPO
W związku z zapotrzebowaniem na miejsca w publicznych placówkach miasto ubiega się o 22 mln zł netto z Krajowego Plany Odbudowy. (Fot. Pixabay)
W Krakowie wolne miejsca są tylko w prywatnych żłobkach. Urząd miasta liczy, że dzięki 22 mln zł netto z KPO przygotuje 600 nowych miejsc, wybuduje kilka nowych placówek i rozbuduje te już istniejące.
  • W związku z zapotrzebowaniem na miejsca w publicznych placówkach miasto ubiega się o 22 mln zł netto z Krajowego Plany Odbudowy (KPO) w ramach programu Maluch.
  • Pieniądze te pozwolą wybudować kilka nowych żłobków, gdzie będzie dodatkowych 600 miejsc dla dzieci do 3. roku życia.
  • - Chodzi szczególnie o te rejony, gdzie deficyt miejsc jest największy - zaznaczył wicedyrektor.

W Krakowie jest 11,8 tys. miejsc opieki w żłobkach, w tym ponad 3 tys. miejskich oraz 8,7 tys. niepublicznych, z których 95 proc. otrzymuje dofinansowanie miasta.

- Wolnych jest ok. 2 tys. miejsc, w tym brakuje wolnych miejskich miejsc - powiedział Przemysław Cichy, wicedyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.

W związku z zapotrzebowaniem na miejsca w publicznych placówkach miasto ubiega się o 22 mln zł netto z Krajowego Plany Odbudowy (KPO) w ramach programu Maluch. Pieniądze te pozwolą wybudować kilka nowych żłobków, gdzie będzie dodatkowych 600 miejsc dla dzieci do 3. roku życia. - Chodzi szczególnie o te rejony, gdzie deficyt miejsc jest największy - zaznaczył wicedyrektor.

Czytaj też: Fundusz autobusowy. 6 regionów rozdzieliło dodatkowe środki, ale to jeszcze nie koniec

Miejski plan zakłada utworzenie żłobków przy ul. Portowej/Dekerta oraz przy ul. Krzemionki. Wśród typowanych miejsc są jeszcze lokalizacje w Bronowicach, na os. Kliny, w Swoszowicach, na Wzgórzach Krzesławickich. Miasto chciałoby również rozbudować i zmodernizować placówki już istniejące - żłobki: nr 5 na os. Willowym z 1952 r., nr 24 przy ul. Opolskiej i nr 31 przy ul. Sanockiej.

Środki z KPO są potrzebne jednak nie tylko ze względu na brak miejsc dla dzieci w darmowych żłobkach. Chodzi też o rosnące koszty utrzymania placówek. Przemysław Cichy mówiąc o inflacji poinformował, że w tym roku opieka w żłobkach będzie kosztowała rekordowe ponad 100 mln zł.

Równocześnie zwrócił uwagę na dwukrotne zwiększenie, od 1 stycznia tego roku, dopłat miasta do wszystkich prywatnych miejsc opieki nad dziećmi do 3. roku życia. Obecnie dofinansowanie takie wynosi 735 zł miesięcznie do pobytu dziecka w prywatnym żłobku/klubie dziecięcym oraz u dziennego opiekuna i prawie 1,3 tys. zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnościami. - W 2023 r. tylko na ten cel miasto przeznaczy ponad 50 mln zł - powiedział wicedyrektor.

19 stycznia 2023 r. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło Program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 "Maluch+". Gminy, które otrzymają środki z KPO na rozwój instytucji opieki nad dziećmi, będą miały czas do czerwca 2026 r. na realizację zadań.

Po wybuchu wojny w Ukrainie w Krakowie przybyło również dzieci uchodźców. Opiekę na nim współfinansuje UNICEF. Organizacja ta przeznaczyła środki finansowe na wykup maksymalnie 200 miejsc w prywatnych żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennych opiekunów dla dzieci z Ukrainy. W 2022 r. z tej formy wsparcia skorzystało ponad 160 dzieci ukraińskich, które przebywały w 38 placówkach w Krakowie.

- Pomoc ta jest kontynuowana w 2023 r. - zaznaczył Przemysław Cichy i poinformował, że dla dzieci ukraińskich jest jeszcze ponad 50 wolnych miejsc finansowanych w całości przez UNICEF.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!