Wolontariusze pomogą Muzeum Auschwitz w indeksowaniu danych

Wolontariusze pomogą Muzeum Auschwitz w indeksowaniu danych
Były obóz w 1979 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (fot. pixabay.com)
Uczestnicy Akademii Wolontariusza, nowego projektu Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz, pomogą w indeksowaniu danych z dokumentów należących do osadzonych w obozie – dowiedziała się PAP w muzeum.

"Idea zorganizowania Akademii zrodziła się podczas spotkań i rozmów z wolontariuszami. Byliśmy zgodni, że wiedza o tym, co wydarzyło się w Auschwitz, świadomość czynników, które doprowadziły do tej tragedii, jak i wiedza, w jaki sposób kształtowana jest pamięć o historii, to rzeczy wyjątkowo ważne. Sprzyjają bowiem nie tylko zaangażowaniu się w działania na rzecz pamięci, ale są też źródłem osobistej refleksji nad tym, do czego doprowadzać mogą ideologie nienawiści i jaka jest dziś nasza wspólna, moralna odpowiedzialność za przeciwstawianie się złu" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor MCEAH Andrzej Kacorzyk.

Czytaj też: 11,6 mln zł na projekt Teatru Witkacego w Zakopanem

Zajęcia Akademii będą zdalne i potrwają od 16 października do 17 listopada. Przeprowadzone zostaną w języku angielskim. Wolontariusze "będą pomagali zdalnie w realizowanym przez Archiwum Miejsca Pamięci międzynarodowym projekcie "Rekonstrukcja tożsamości deportowanych i więzionych w KL Auschwitz".

"Chodzi o pomoc w indeksowaniu danych pochodzących z pozyskanych z oryginalnych dokumentów, które dotyczą osadzonych w obozie osób. Będzie to ogromne wsparcie dla przygotowywanego kalendarium transportów do Auschwitz" - powiedziała szefowa biura wolontariatu w Centrum Edukacji Katarzyna Marcak.

Czytaj też: Muzeum Hutnictwa w Chorzowie uruchomiło swoje młoty

Oprócz działań wolontariackich uczestnicy Akademii poznają historię niemieckiego obozu Auschwitz.

"Akademia rozpocznie się 16 października od zwiedzania online terenów byłego obozu. Następnego dnia zaplanowaliśmy spotkanie organizacyjne oraz wstępne szkolenie. Natomiast w każdym z kolejnych trzech tygodni trwania projektu odbywać się będą także wykłady, warsztaty i prezentacje, które będą prowadzone przez historyków i edukatorów muzeum. W każdym tygodniu odbędą się 2-3 takie spotkania" - dodała Marcak.

Udział w Akademii jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona. Zgłosić się można do 7 października.

Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.

TAGI
KOMENTARZE0

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!